Pozastavení registrace přípravku Raptiva
Účinnou látkou přípravku Raptiva je efalizumab, což je rekombinantní monoklonální protilátka s lidskými sekvencemi, vyráběná biotechnologicky z buněk ovarií čínského křečka upravených pomocí genetického inženýrství. Podává se formou podkožních injekcí jednou týdně a je určena dospělým pacientům se středně těžkými až těžkými formami chronické ložiskové psoriázy, kteří adekvátně neodpovídají, mají kontraindikovanou nebo netolerují jinou systémovou léčbu, včetně cyklosporinu, methotrexatu a PUVA (psoralen a UVA záření). Raptiva je selektivní imunosupresivum. Mechanismus účinku spočívá ve specifické vazbě efalizumabu na CD11a podjednotku LFA-1 (antigen-1 související s funkcí lymfocytů), což je protein na povrchu buněk leukocytů. Tak efalizumab inhibuje další vazbu lymfocytů, čímž může zmírnit příznaky a projevy psoriázy inhibicí několika stadií imunologické kaskády. Výše zmíněným mechanismem však Raptiva ovlivní i hostitelovu obrannou reakci vůči infekcím, a tím může zvýšit jejich riziko či závažnost.
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) reagoval na nové bezpečnostní poznatky zveřejněním výše uvedených informací EMEA na svých webových stránkách. EMEA ve svém prohlášení tedy doporučuje pozastavení registrace přípravku Raptiva na základě hodnocení CHMP (Výbor pro humánní léčivé přípravky), ve kterém se uvádí, že přínosy léčby přípravkem Raptiva nepřevyšují její rizika. Mezi nejzávažnější zjištěné nežádoucí účinky spojené s užíváním tohoto přípravku patří progresivní multifokální leukoencefalopatie (PML). Jde o vzácnou infekci CNS způsobenou JC virem (John Cunningham virus, dále JCV). JCV se v organismu vyskytuje běžně, ale ke vzniku onemocnění dochází pouze při těžkém oslabení imunitního systému. Pokud však rozvoj PML nastane, v naprosté většině případů dojde k těžkému neurologickému poškození nebo úmrtí pacienta. Příznaky zahrnují neobvyklou slabost, ztrátu koordinace pohybů, poruchy zraku a řeči, paretické poruchy, změny duševního stavu a chování aj.
U pacientů léčených přípravkem Raptiva byly již zaznamenány tři potvrzené a jeden suspektní případ PML, dva ze tří potvrzených případů skončily úmrtím. Žádný z těchto pacientů přitom nedostával jinou imunosupresivní léčbu. Mezi další možná závažná rizika patří syndrom Guillaina-Barrého a Millerův-Fischerův syndrom, encefalitida, encefalopatie, meningitida, sepse a oportunní infekce. Vzhledem ke skutečnosti potvrzeného výskytu PML a možným dalším rizikům došel CHMP k závěru, že pouhé omezení užívání léčivého přípravku Raptiva by pravděpodobně nevedlo ke snížení rizika PML. Riziko PML, která je obvykle smrtelná, není u pacientů s psoriázou přijatelné, vzhledem k tomu, že psoriáza je sice závažné onemocnění, které může způsobit závažné sociální a psychologické problémy i další komplikace, avšak k ohrožení života vede jen vzácně. Pro stejnou indikaci navíc existují dostupné alternativní léčebné postupy, účinek přípravku Raptiva tedy nebyl vyhodnocen jako dostatečný. Proto zní doporučení EMEA pozastavit registraci přípravku Raptiva, nikoli pouze omezit její používání. Konkrétní doporučení pro předpisující lékaře je nezahajovat léčbu tímto přípravkem u nových pacientů a přehodnotit ji s ohledem na její vysazení u pacientů, kteří ho aktuálně užívají. Raptiva by neměla být vysazena náhle, protože hrozí nebezpečí navrácení či zhoršení příznaků základního onemocnění.
Také americký Úřad pro léky a potraviny (FDA) zareagoval na nové informace o bezpečnostním profilu přípravku Raptiva. FDA přijal opatření, kterými zjistí, zda rizika jeho užívání nepřevyšují jeho přínosy, zda jsou pacienti jasně a jednoznačně informováni o nebezpečích léčby i o příznacích PML a zda je zdravotníci pečlivě monitorují. FDA důrazně doporučuje pravidelné monitorování a přehodnocování přínosu léčby u pacientů, kteří jsou takto léčeni, i sledování těch, kteří již terapii ukončili. Americký úřad tedy zatím nepřijal tak přísná opatření jako EMEA, je však zřejmé, že situaci aktuálně přehodnocuje.
Zdroj: