Přeskočit na obsah

Praktický lékař by se měl více ptát

Význam této tematiky bezpochyby poroste a stále více se s ní budou setkávat především praktičtí lékaři. S čím by v tomto smyslu měli počítat?
V první řadě lze hovořit o chorobách, které si lidé přivezou z cest. Neomezené cestování je v zásadě novým faktorem. Mnoho lidí jezdí i do velmi exotických zemí bez očkování či preventivních opatření, hledají dobrodružství či poznání ve velmi rizikových končinách. Setkali jsme se s tím např. u studentů přírodovědecké fakulty, kteří jezdí do tropů lovit hmyz a přivezou si odtud třeba leishmaniózu. Praktický lékař se může setkat s kožními stavy, na které nebyl dostatečně „vytrénován“. Nebylo to ani zapotřebí – nikdo je u nás neviděl. Rozhodně mi nepřísluší hodnotit, jak se učily třeba choroby infekční, ale u kožních tomu tak bylo v každém případě.Za druhé lze hovořit o „nových“ nemocech, které jsme dříve dávali do souvislosti výhradně s lidmi žijícími v nedokonalých hygienických podmínkách. Ty souvisely především s chudobou. Dnes máme velké množství bezdomovců, lidí, kteří se nemají kde umýt a často mají svrab a různé druhy vší.Třetí oblastí jsou sexuálně přenosné choroby. Značně se rozšířily s imigrací ze zemí východní Evropy a Balkánu, samozřejmě jsou zachyceny i u českých prostitutek. Následkem uvolnění mravů a poměrů je pak desetinásobný růst syfilidy zaznamenaný zaposledních desetlet. Nyní již máme pacienty, kteří mají jak primární, tak sekundární stadia syfilis.Čekáme proto, kdy začnou chodit s terciárními stadii – je to jen otázka času.Čtvrtá oblast souvisí s HIV. To je ovšem více pod veřejnou kontrolou a také osvěta je větší než v případě ostatních pohlavně přenášených chorob.
Jaké nové nemoci může praktik realisticky očekávat?
Jednak importované nákazy, jednak to, co jsme jako studenti neznali a co souvisí s některými novějšími léčebnými intervencemi, jako jsou např. transplantační programy. Víme, co je infekce HIV a jaké jsou její konkrétní klinické projevy, avšak tytéž kožní příznaky může vyvolat i dlouhodobá imunosupresivní terapie; například Kaposiho sarkom, vlasatá leukoplakie, bacilární angiomatóza. Spektrum nemocí se tedy mění nejen tím, že bychom si nemoci přivezli, ale i tím, že agresivněji léčíme. Budou nastupovat biologické přípravky pro léčbu různých chorob včetně kožních, jež modifikují imunitu člověka. Objeví se tak možná i spektrum nových nemocí.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 1/2005, strana 17

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené