Prakticky o rehabilitaci kognitivních funkcí
Poruchy kognitivních funkcí (paměti, pozornosti, iniciativy, ale také schopnosti plánovat, rozhodnout se, řešit problémy, vyjádřit se, porozumět významu slov a mnohé další) jsou jedním z nejčastějších následků po poranění mozku a jejich terapie by měla být integrální součástí celého rehabilitačního procesu. Bohužel, rehabilitace kognitivních funkcí ve zdravotnických a sociálních zařízeních je oblast, která zatím není vždy českému pacientovi dostupná.
Nejčastější případy poškození kognitivních funkcí a možné způsoby jejich rehabilitace byly hlavním tématem praktického workshopu, který se konal v Městské knihovně Praha. Pozvání přednášet přijali přední britští experti na problematiku kognitivních funkcí Kit Malia a Anne Brannaganová z organizace Brain Tree Training.
Během čtyř přednáškových bloků se přednášející věnovali zejména čtyřem přístupům ke kognitivní rehabilitaci - edukaci, tréninku kognitivních procesů, tréninku kompenzačních strategií a tréninku pracovních činností. Všechny bloky byly doplněny o skupinovou práci, kdy účastníci workshopu řešili způsoby kognitivní rehabilitace v rámci jedné případové studie.
Na závěr byl věnován prostor tomu, jak získané znalosti z workshopu zavést do každodenní praxe v práci s lidmi po poškození mozku.
O osobní zkušenosti s problémy kognitivních funkcí se s účastníky workshopu podělil Marek Poláček, pacient po získaném poškození mozku a zaměstnanec CEREBRA, který účastníkům workshopu popsal jednotlivé kognitivní deficity, jimiž
Dokončení na str. B6
po poškození mozku trpí, a dlouhodobé strategie, jak se s těmito deficity snaží vyrovnávat. Samotné zkoncipování, napsání a prezentace projevu pro něj představovaly stále ještě náročný kognitivní trénink, jak sám uvedl.
Dále vystoupili doc. PhDr. Marek Preiss, Ph.D., a PhDr. Radka Čermáková z Psychiatrického centra Praha, kteří představili tréninkový program Cognifit, pomocí něhož lze trénovat kognitivní funkce on-line v domácím prostředí. Mgr. Kateřina Svěcená - ergoterapeutka z KLR 1. LF UK a VFN v Praze - představila možnosti využití ergoterapeutických pomůcek při tréninku kognitivních funkcí v domácím prostředí - počítačové programy, diáře, budíky a další kompenzační pomůcky.
Na workshopu byla za účasti MUDr. Vladimíra Línka, CSc., z Neurologické kliniky 1. LF UK slavnostně pokřtěna publikace Jak provádět trénink kognitivních funkcí od autorů Kita Malii a Anne Brannaganové, přeložená do češtiny a vydaná Sdružením CEREBRUM.
Tato publikace do hloubky pokrývá teoretickou i praktickou část problematiky rehabilitace kognitivních funkcí po poškození mozku, a jako jedna z mála v České republice tak poskytuje cenné rady všem, kdo se potřebují v této problematice zorientovat a nalézt příklady vhodných cvičení a postupů při jejich provádění s pacienty. Knihu využijí jak kliničtí psychologové, ergoterapeuti a speciální pedagogové, tak i rodinní příslušníci pacientů a další zájemci o kognitivní trénink.
Tato Praktická příručka pro každého, jak zní podtitul, byla vydána především díky spolupráci s autory knihy, Kitem Maliou a Anne Brannaganovou, kteří poskytli práva k vydání publikace bez nároku na jakýkoli honorář, a zpřístupnili tím své znalosti a dlouholeté praktické zkušenosti také české veřejnosti.
Workshop Rehabilitace kognitivních funkcí se setkal s obrovským zájmem odborníků, zúčastnilo se ho více než 100 posluchačů z řad psychologů, ergoterapeutů, fyzioterapeutů, zdravotních sester, sociálních pracovníků, studentů a dalších. Workshop se uskutečnil díky podpoře ESF prostřednictvím operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR.
Zdroj: Medical Tribune