Přeskočit na obsah

Praktičtí pediatři se obávají likvidace oboru

Ministerstvo zdravotnictví připravuje novou legislativu, která by v praxi prodloužila přípravu lékaře na samostatný výkon v oboru pediatrie. „Takový krok by vedl k faktickému zrušení oboru praktický lékař pro děti a dorost,“ upozorňuje členka vedení Koalice soukromých lékařů MUDr. Ilona Hülleová.

Zatím je to pouze návrh. Pokud by začal platit, dramaticky ovlivní budoucnost oboru praktický lékař pro děti a dorost. Ministerstvo vypracovalo dokument, který předpokládá zásadní změnu ve vzdělávání pediatrů. Po 36 měsících absolvování kmene není dle navržených tezí novely zákona uvažováno o atestaci z oboru. V praxi to znamená, že lékař by po této době nebyl plně kvalifikovaný pro výkon soukromé praxe. „Vzhledem k tomu, že se v ministerském návrhu neuvažuje o tom, že by po třech letech byl společný pediatrický kmen zakončen atestací, dá se předpokládat, že pokud noví pediatři budou chtít mít atestaci, budou si muset prodloužit studium o další dva roky. Tím pádem hrozí prohloubení krize v nepříznivé demografické situaci u stávajících pediatrů, což nepříznivě ovlivní stávající síť PLDD. Z těchto důvodů trváme na zachování oboru PLDD v primární péči, neboť ani sjednocení pediatrie nevyřeší nedostatek všech pediatrů,“ uvedla pro Medical Tribune MUDr. Ilona Hülleová.

Pokud by začaly platit navržené změny, měl by dětský lékař po třech letech přípravy nejasné kompetence a byl by bez atestace. Aby atestaci získal, musel by se školit ještě další dva roky. Pediatři se obávají, že prodlužování přípravy při stávajícím nedostatku PLDD může tento problém primární péče o děti v ČR ještě prohloubit. „Lékařky vzhledem k feminizaci oboru po absolvování lékařské fakulty raději preferují zařazení do oboru všeobecného praktického lékaře, kde po třech letech a atestaci mohou nastoupit do praxe praktického lékaře pro dospělé. Je to složité, ale navrhované změny zákona o vzdělávání bez dalšího systémového řešení mohou mít velmi negativní dopady na zajištění primární péče o děti, byť je to těžké podložit něčím konkrétním v současné situaci. Zásadně nesouhlasíme se zrušením oboru PLDD a s tím, aby budoucí PLDD i bez atestace mohl poskytovat péči dětem,“ poznamenává MUDr. Hülleová.

Redakce Medical Tribune se zeptala ministerstva zdravotnictví, proč tuto změnu prosazuje, co je cílem prodloužení přípravy lékařů v oboru pediatrie a jak se staví k námitkám představitelů PLDD. Mluvčí ministerstva na tyto dotazy neodpověděla, pouze konstatovala, že návrhy se ještě mohou změnit. „Pracovní skupina ministerstva zdravotnictví připravila určité teze k novele zákona č. 95/2004 Sb., které byly odeslány k základním připomínkám odborným společnostem. Tyto teze navíc prošly i rozsáhlou odbornou diskusí na sjezdu České lékařské komory, která měla k tomuto textu připomínky. Ministerstvo zdravotnictví zaslané připomínky k tezím zákona stále zpracovává a v současné době tedy ministerstvo neučinilo žádný definitivní závěr, tj. nebylo dosud rozhodnuto o zrušení PLDD, jednání s PLDD v tomto směru dále pokračují.“

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené