Pravidla spolupráce lékařů a firem
Závazné stanovisko ČLK vychází především z následujících zásad:
* Spolupráce farmaceutického průmyslu a lékařů je nezbytná pro další rozvoj medicíny a lékařského poznání, a tím i pro prospěch pacienta.
* Prospěch pacienta je prioritou lékařské profese, proto musejí být lékaři ve svém rozhodování o léčbě vždy plně svobodní a nezávislí.
* Aby tato nezávislost byla zaručena, musejí být vztahy mezi lékaři a farmaceutickým průmyslem veřejně jasné a kontrolovatelné.
Česká lékařská komora v souvislosti s přijetím svého závazného stanoviska opět vyzvala farmaceutické firmy prodávající léky v ČR, aby společně s ČLK vytvořily nadační fond pro podporu vzdělávání lékařů. Pomocí příspěvků do tohoto fondu by farmaceutické firmy mohly v zájmu celé společnosti transparentním způsobem podporovat vzdělávání lékařů, aniž by se vystavovaly podezřením z korupčního jednání.
Závazné stanovisko ČLK č. 1/2008
§ 1 Propagace registrovaných léků a zdravotnických pomůcek lékařem a jejich předepisování.
a) Lékař nesmí vyžadovat neoprávněné dary nebo výhody za poskytování informací o schválených lécích a za jejich předepisování.
b) Lékař nesmí přijmout neoprávněné pohostinství.
c) Dary či výhody, které lékař přijme, nesmějí být nepřiměřeně drahé a musejí souviset s výkonem lékařského povolání.
d) Lékař musí hlásit nežádoucí účinky léků.
Totéž, co pro léky, platí i pro zdravotnické pomůcky.
§ 2 Akce organizované či sponzorované farmaceutickými firmami.
a) Lékaři mají právo účastnit se akcí organizovaných či sponzorovaných farmaceutickými firmami, jestliže jsou tyto akce pořádány za účelem vzdělávání a poskytují vědecky ověřená důležitá sdělení.
b) Při vyhlášení akce musí být zjevný její účel. Musí být jasné, zda a kým je akce odborně garantována i kým je sponzorována.
c) Místo konání akce musí odpovídat jejímu odbornému účelu a nesmí vyžadovat neodpovídající nadbytečné cestování.
d) Studijní materiály a pomůcky mohou být lékaři proplaceny.
e) Cestovní náklady, ubytování a stravování mohou být lékaři proplaceny, pouze jedná-li se o vzdělávací akci, akci přímo související s výkonem lékařského povolání, např. stáže, kongresy, semináře a další akce s vědeckým zaměřením, a to pouze po dobu nutnou k účasti na této akci. Tyto prostředky mohou být poskytnuty pouze lékaři, který se akce účastní, nikoli doprovázejícím osobám.
f) Lékaři, kteří na takových akcí zajišťují služby, zejména ti, kteří přednášejí či vyučují, mají právo na odpovídající odměnu. Toto musí být oznámeno organizátorovi akce.
Totéž, co pro farmaceutické firmy, platí i pro firmy vyrábějící a prodávající zdravotnické pomůcky předepisované lékaři.
§ 3 Klinické studie a výzkum.
a) Lékaři zapojení do klinických studií a výzkumu sponzorovaného farmaceutickými firmami musejí striktně dodržovat Helsinskou deklaraci a Správnou klinickou praxi.
b) Lékař může dostat odměnu za práci ve studii. Tato odměna musí odpovídat vynaloženému času a úsilí. Lékař může dostat odměnu za prezentaci výsledků studie. Sponzor studie musí být zveřejněn.
Totéž, co pro farmaceutické firmy, platí i pro firmy vyrábějící a prodávající zdravotnické pomůcky předepisované lékaři.
§ 4 Konzultace a spojení s farmaceutickými firmami.
a) Lékaři mohou působit jako konzultanti farmaceutických firem.
b) Lékař musí při takovém spojení s farmaceutickou firmou zůstat vždy zcela nezávislý ve svém rozhodování a musí vykonávat lékařskou praxi ve prospěch pacienta.
c) Náhrada za konzultační činnost musí odpovídat vynaložené práci.
d) Pokud lékař spojený s farmaceutickou firmou informuje jiné lékařské či farmakologické subjekty, musí své spojení s firmou zveřejnit, aby byla zachována průhlednost zájmů pro všechny zúčastněné.
Totéž, co pro farmaceutické firmy, platí i pro firmy vyrábějící a prodávající zdravotnické pomůcky předepisované lékaři.
Zdroj: