Pražská záchranka zkouší hypotermii po KPCR
Snaha o neustálé zlepšování poskytované péče je i důvodem přípravy dalšího nového projektu – mírné hypotermie po kardio-pulmo-cerebrální resuscitaci (KPCR). Principem je snížení tělesné teploty po úspěšném obnovení spontánní srdeční akce na 32 až 34 °C. Hlavním důvodem je snížit metabolické nároky mozkových buněk a umožnit jejich rychlejší regeneraci po zástavě oběhu. Tento postup je doporučen Evropskou radou pro resuscitaci (ERC).
Inspiraci našli pražští záchranáři ve speciálních chladicích fóliích s grafitovou náplní, které používají jejich vídeňští kolegové. Jejich využití v tuzemských podmínkách by však bylo velmi nákladné – fólie jsou jednorázové a jejich použití u jednoho pacienta představuje částku přibližně 35 000 Kč. Proto se ZZS HMP rozhodla pro gelové obklady ochlazené na cca 4 °C, kterými je pacient po úspěšné KPCR obložen pod zády, na hrudníku, břiše a na krku. Zvolené řešení snižuje náklady na jednoho pacienta na pouhých 1 000 korun.
Chladnička s gelovými obklady bude standardně umístěna ve voze inspektora provozu ZZS HMP, který v případě zástavy oběhu přiváží na místo zásahu speciální přístroj AutoPulse. Ten vykonává mechanicky nepřímou srdeční masáž za záchranáře a umožňuje její lepší a účinnější provádění i během transportu, vyšetření a zákroku v nemocnici.
Pro úspěšnost zásahu i pro optimální výsledek užití mírné hypotermie po KPCR je také navazující úzká spolupráce se specializovanými pražskými pracovišti – Institutem klinické a experimentální medicíny a Koronární jednotkou II. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice. S nimi si ZZS HMP předávání resuscitovaných pacientů dojednala.
Zdroj: