Přeskočit na obsah

Přednost medicíně orientované na pacienta

Podle jakých kritérií vybíráte témata, která zazní na kongresu? Máte nějakou zpětnou vazbu od terénních lékařů, zda byl výběr správný?
Výběr témat se zaměřuje především na problematiku kardiovaskulárních chorob, diabetu, deprese, bolesti, nemocí stárnoucích mužů a jiné. Ateroskleróza, jedna z hlavních příčin smrti moderního člověka, výrazně ovlivňuje kvalitu jeho života. Každá prevence či zpomalení jejího vývoje proto představuje moderní terapeutický směr. Diabetes je zase již dlouhou dobu považován za klinický model všeobecné medicíny. Primární defekt metabolismu živin má za následek multiorgánové komplikace, které nakonec zahrnou doslova každý systém organismu a každý obor medicíny. Výběrem tématu deprese jsme reagovali na skutečnost, že moderní doba přináší potlačování emocí a naopak převahu depresivních nálad, úzkostí a neuróz. Podle statistik WHO trpí depresemi celosvětově více než pět procent obyvatel, ve věku mezi 18 a 45 lety je patrný nárůst až na 20 % takto nemocných lidí. Ne vždy jsou však deprese správně diagnostikovány a v důsledku toho také správně léčeny. O tom, že výběr byl správný, svědčí především zájem posluchačů při všech přednáškách.Kongres má tradičně postgraduální charakter; daří se vám vybírat přednášející, kteří mají patřičný nadhled a dokáží z daného tématu vybrat podstatné?
Musím vyslovit poděkování všem přednášejícím a zdůraznit, že s účastí našich předních specialistů v daných oborech jsme neměli žádné problémy. Velice si této skutečnosti vážíme. V letošním roce jsme navíc vyzvali k přednáškám autory řady nejmodernějších publikací vydaných v minulém roce i letos. Postgraduální charakter kongresu je zásadní. Naše pracoviště je pracovištěm IPVZ, takže je samozřejmé, že přihlížíme k tomu, aby výběr témat byl po této stránce co největším přínosem pro posluchače. Současná farmakoterapie nese s sebou nejen riziko vyplývající z chemických vlastností léku samotného, ale někdy i z nedostatečné informovanosti lékaře. Multimedikamentózní terapie zahrnující mnohdy deset i více léků, mozaiková terapie (co syndrom, to lék) nebo rychlé střídání přípravků (butterfly-liketherapy) představují největší rizika. Současná věda však stále objevuje nové možnosti, jak zabránit škodlivým interakcím, aby farmakoterapie byla nejen účinná, ale i bezpečná. Proto o ní musejí lékaři vědět co nejvíce. Přednášky, symposia, postgraduální kursy, diskuse s experty nabízejí příležitosti k výměně názorů s přednášejícími s ohledem na objevující se, mnohdy i kontroverzní, otázky. V minulosti jste prohlásil, že se snažíte konzultovat výběr témat s MZ a VZP, aby doporučení, která na kongresu zazní, měla větší platnost. Daří se vám to?

...

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 16/2005, strana 14

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené