Překvapivá diverzita bakterií lidské kůže
Na povrchu těla hostí člověk kolem tisíce druhů bakterií náležejících k více než dvěma stovkám rodů. Zprávu o překvapivě vysoké diverzitě bakterií lidské pokožky zveřejnil v prestižním vědeckém týdeníku Science tým amerických mikrobiologů a genetiků vedený Julií Segreovou z National Human Genome Research institute. Vědci odebrali vzorky kožních bakterií z dvaceti různých míst těla desítce zcela zdravých dobrovolníků. "Volili jsme místa, která jsou náchylná k určitých kožních chorobám. Domníváme se, že při vzniku těchto chorob sehrávají bakterie významnou roli," přiblížila strategii členka výzkumného týmu Maria Turnerová.
Druhová diverzita bakterií byla určena na základě analýz genů pro ribosomální RNA 16S. Ukázalo se, že velké množství kožních bakterií náleží do rodu Pseudomonas. Další početnou skupinu tvoří zástupci rodu Janthino-bacterium. Obě skupiny bakterií jsou dobře známé z vody a půdy a jejich masivní výskyt na lidské kůži byl velkým překvapením. Každý člověk má vlastní spektrum kožních bakterií. i mezi jednotlivými částmi těla jsou u jedince patrny velké rozdíly. Druhově nejpestřejší je mikroflóra kůže předloktí. Většinou tam žijí bakterie 44 druhů. Nejnižší diverzita byla zaznamenána mezi bakteriemi na kůži za uchem. Tam u většiny lidí žijí bakterie 15 druhů.
Povrch lidského těla nabízí bakteriím tři základní typy prostředí, reprezentované plochami mastné, suché a vlhké kůže. Nejrůznorodější bakteriální populace hostí suché a vlhké části. Místa s mastnou kůží mají relativně jednotvárnou skladbu bakteriálních druhů. K bakteriím četným na částech těla s mastnou kůží patří například Propionibacterium acnes.
K významným kožním bakteriím patří bezesporu meticilinrezistentní kmeny bakterie Staphylococcus aureus. Bylo známo, že se nacházejí především na sliznici nosu. Výzkum týmu Julie Segreové prokázal, že velmi podobné podmínky k životu skýtají stafylokokům prakticky všechny kožní záhyby.
Některým dobrovolníkům vědci odebrali vzorky dvakrát s odstupem několika měsíců, aby zjistili stabilitu diverzity kožních bakterií. Ukázalo se, že se druhové zastoupení bakterií na povrchu lidského těla razantněji nemění. Například v uchu nebo v nose je druhové složení bakterií prakticky stálé. Nejvíce náchylné ke změně druhového složení se ukázaly bakterie na kůži v podkolení.
Zdroj: MT