Prestižní akreditace JACIE pro hematoonkologii FN Plzeň
Jako jediné pracoviště v ČR i celé východní Evropě získalo Hematologicko-onkologické oddělení FN Plzeň prestižní evropskou akreditaci pro transplantace krvetvorných buněk JACIE (Joint Accreditation Committee ISCT EBMT). Toto nejvyšší možné uznání kvality poskytované péče bylo v západní Evropě přiznáno zatím pouze 59 transplantačním centrům. Mezinárodní uznání kvality potvrdilo místo našich specialistů mezi světovou špičkou v oboru. „JACIE akreditace je nejvyšší prověrkou kvality a bezpečnosti transplantací krvetvorných buněk, kterou podstupují špičková evropská a americká transplantační centra. Jsem potěšen, že jsme ji jako první získali právě my. Akreditace je vyvrcholením dlouhodobého snažení a důkazem našich kvalit,“ přiznává MUDr. Vladimír Koza, primář Hematologicko-onkologického oddělení FN Plzeň. Na získání akreditace se oddělení intenzivně připravovalo tři roky. „Výsledkem je certifikace v maximálním možném rozsahu – pro transplantace autologní i alogenní a pro odběry krvetvorných buněk a pro jejich zpracování,“ zdůrazňuje primář Koza.
Oddělení je v programu autologních i alogenních, zejména nepříbuzenských transplantací kostní dřeně nejaktivnějším pracovištěm v tuzemsku. Plzeňská hematoonkologie rovněž disponuje evropsky akreditovanými laboratořemi pro vyšetřování shody transplantačních znaků dárce a příjemce (EFI akreditace). V oblasti nepříbuzenských transplantací spolupracuje výhradně s Českým národním registrem dárců dřeně, který je jediným registrem ve východní Evropě akreditovaným Světovou asociací dárců dřeně. V současnosti je také největší databází svého druhu v tuzemsku a umožňuje počtem svých odběrů zhruba polovinu všech alogenních transplantací v republice ročně. „Plzeňský transplantační program tak disponuje všemi třemi prestižními certifikáty uznávanými po celém světě, garantujícími nemocným maximální kvalitu a bezpečnost transplantace krvetvorných buněk. To je pro pacienty mimořádně důležitá zpráva,“ uzavírá Vladimír Koza.
Před rokem a půl oddělení otevřelo novou Laboratoř buněčné terapie, vysoce specializované pracoviště s mimořádnou čistotou vnitřních prostor, jež nemá v celé nemocnici obdoby. Laboratoř zpracovává přímo pro potřeby oddělení transplantáty kmenových buněk pro jejich přenos, což přineslo celkové zkvalitnění léčby, omezení potransplantačních komplikací a možnost zavádět další procedury zvyšující šance pacientů na vyléčení.
Zdroj: