Přeskočit na obsah

Prevence časného dětského zubního kazu

Zubní kaz je v současnosti nejrozšířenějším infekčním onemocněním u člověka, které svými následky ohrožuje naše zdraví a představuje jeden z faktorů snižujících kvalitu našeho života. Prevence zubního kazu zůstává nejvýznamnějším úkolem moderního zubního lékařství a zřejmě i v dalších desetiletích bude patřit vedle prevence parodontopatií, prevence ortodontických anomálií a prevence onkologických onemocnění orofaciální oblasti k nejsledovanějším stomatologickým problémům. Zubním kazem je ohrožen povrch skloviny zubu ihned po jeho prořezání do dutiny ústní. Zubní kaz je multifaktoriální onemocnění, k jehož vzniku jsou vedle časového faktoru nezbytné další předpoklady řazené do tří skupin: vnímavý povrch skloviny, mikrobiální zubní povlak – zubní plak a zbytky fermentabilních sacharidů z potravy. Ke vzájemné interakci těchto základních premis vzniku kazu přispívá mnoho dalších faktorů, které mohou významně ovlivnit prevalenci kazu v různých věkových skupinách, stejně jako jeho klinický obraz i průběh. Považuji za vhodné na tomto místě zdůraznit, že k těmto faktorům u zubního kazu v žádném případě nepatří genetická dispozice pro vznik tohoto onemocnění.
Vzhledem k odbornému zaměření tohoto časopisu se soustředíme na prevenci mimořádně virulentní formy zubního kazu, který destruuje dočasný chrup batolat a dětí předškolního věku – budeme se zabývat příčinami vzniku a jejich prevencí u tzv. early childhood caries, tj. časného dětského kazu. Tento název zastřešuje kazivou destrukci chrupu v předškolním věku, pro kterou byla v literatuře používána řada synonym:
■ kaz medového dumlíku („honey dummy caries“);
■ kaz oslazeného dumlíku či malé dětské láhve typu Kubík („sweetened pacifier caries“, „comforter caries“);
■ kaz dětské láhve („baby bottle caries“, „nursing bottle caries“);
■ kaz batolat v důsledku dětské láhve („bottle mouth“, „nursing mouth“);
■ kaz malých dětí („baby caries“);
■ rozsáhlá rychlá kazivá destrukce („rampant caries“);
■ kaz častého kojení, kaz prodlouženého kojení („high frequency breast feeding caries“);
■ obzvlášť těžká forma časného kazivého rozpadu („severe early childhood caries: S-ECC“).
Tento typ kazu představuje v současné době celosvětový problém, často se v řadě zemí klade do souvislosti se sociálním znevýhodněním dětí nebo chudobou, ve které žijí. Prevalence časného dětského kazu v některých zemích se pohybuje od 11 do 72 %, v České republice byl zjištěn výskyt asi u 21 % dětí předškolního věku (ve výběrovém šetření v roce 2001, obr. 1).
...

Plnou verzi článku najdete v: Pediatrie po promoci 3/2005, strana 56

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené