Přeskočit na obsah

Prevence mateřské úmrtnosti

Jeden znepokojující statistický údaj se od roku 1982 téměř nezměnil: úroveň mateřské úmrtnosti ve Spojeným státech amerických je stále 7 až 8 úmrtí na 100 000 živě narozených dětí, jestliže je toto úmrtí definováno jako úmrtí v těhotenství, za porodu nebo do 42. dne po porodu. Toto číslo možná není tak zdrcující a alarmující jako mateřská úmrtnost v jiných zemích, ale pokud uvážíme, že se tato úmrtnost za posledních 22 let nesnížila, je nejvyšší čas, abychom se na informace o maternální mortalitě podívali v novém světle. Tento proces byl již započat v Centrech pro prevenci a kontrolu nemocí (CDC) i jinde. Mnoho odborníků si myslí, že jediným způsobem, jak zredukovat rozsáhlou kategorii úmrtí spojených s těhotenstvím, je začít se zabývat problémem domácího násilí, které může skončit až zabitím ženy. Naším cílem je navrhnout praktickou strategii pro lékaře i ostatní pracovníky pro snížení počtu maternálních úmrtí. Předkládáme současný stav výzkumu mateřské mortality včetně definice, příčin, dohledu a hlášení a rozdílnosti rizik v USA. Mateřská úmrtnost by mohla být dokonce ještě vyšší, pokud uvážíme, že tradiční způsob hlášení těchto úmrtí nemusí odhalit přesný počet všech úmrtí spojených s těhotenstvím. Za prvé, definice mateřského úmrtí se mění jak v čase, tak i v jednotlivých státech USA. Časové ohraničení definující úmrtí ženy „po porodu“ jako maternální úmrtí se pohybuje od 42 do 90 dní až po jeden rok od porodu. Údaje jsou dále shromažďovány z úmrtních listů a ze zpráv patologů, jejichž formuláře se také liší stát od státu. Mateřská úmrtnost (Pregnancy Related Mortality Ratio – PRMR) je nejčastěji citovaný údaj hodnotící mateřskou mortalitu a podle definice se vykazuje jako počet úmrtí spojených s těhotenstvím na 100 000 živě narozených dětí. V současné době Centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (CDC) definuje úmrtí spojené s těhotenstvím (pregnancy-related deaths) jako smrt, která se stala během těhotenství nebo do jednoho roku po porodu a je způsobena komplikacemi spojenými s těhotenstvím (pozn. překl.: u nás označováno jako „očištěná“ mateřská úmrtnost). Krvácení a eklampsie představují dva příklady příčin úmrtí spojeného s těhotenstvím samotným nebo jeho komplikacemi (pozn. překl.: přímá mateřská úmrtnost). Infekce po chirurgickém zákroku je příkladem úmrtí v důsledku událostí uvedených v pohyb těhotenstvím.

Komentář

Autor: MUDr. Petr Velebil, CSc.

Článek „Preventing maternal deaths in America“ se zabývá problematikou prevence mateřských úmrtí, která je nesmírně důležitá bez ohledu na úroveň vývoje kterékoli společnosti. WHO Reproductive Health Indicator Database uvádí pro rok 2000 odhad celosvětové mateřské úmrtnosti 400 na 100 000 živě narozených dětí a v Evropě 24 úmrtí na 100 000 živě narozených dětí. Hodnota 7–8 úmrtí na 100 000 živě narozených dětí v USA či 8 úmrtí v České republice je tedy hluboko pod evropským průměrem. Vždy to však znamená mimořádnou událost ve společnosti, která laicky již téměř nepočítá s možností takové situace.
V České republice je mateřské úmrtí definováno jako úmrtí ženy v souvislosti s těhotenstvím, porodem a šestinedělím do 42 dnů po porodu. Tato definice se používá v mnoha zemích světa. Americké Centrum pro kontrolu nemocí a jejich prevenci (CDC) a Národní centrum pro zdravotnickou statistiku (NCHS) však tuto definici změnilo a od roku 2000 definuje úmrtí v souvislosti s těhotenstvím jako úmrtí, k němuž dojde v průběhu těhotenství či v době do jednoho roku po ukončení těhotenství a je způsobeno komplikacemi souvisejícími s těhotenstvím (pregnancy-related death). Jedná se tedy o významné rozšíření intervalu pro surveillance mateřských úmrtí. CDC také definuje úmrtí v časové souvislosti s těhotenstvím (pregnancy-associated death) jako úmrtí v důsledku kterékoli příčiny v průběhu těhotenství či do jednoho roku od jeho ukončení.

Plnou verzi článku najdete v: Gynekologie po promoci 6/2004, strana 40

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené