Preventivní prohlídky mají smysl
Preventivní prohlídky vykonává každý praktický lékař (dále PL) u svých registrovaných pacientů vždy jednou za dva roky (ne dříve než za 23 měsíců od předchozí prohlídky).
Náplň preventivní prohlídky je dána vyhláškou č. 56/1997 Sb. a spočívá v doplnění
anamnézy se zaměřením na rizikové faktory a profesní rizika, dále v provedení kompletního fyzikálního vyšetření interního charakteru, včetně změření krevního tlaku a také
orientačního vyšetření zraku a sluchu, změření výšky a hmotnosti pacienta, doporučeného výpočtu BMI a nově doporučeného zjištění obvodu pasu. Povinnou součástí je i onkologická prevence včetně vyšetření kůže, vyšetření per rectum, vyšetření testes a prsou a poučení pacientů o nutnosti samovyšetřování. Dále musí PL provést kontrolu očkování proti tetanu, provést orientační chemické vyšetření moči, vyšetření plazmatického celkového cholesterolu a lipoproteinů včetně triglyceridů (LDL a HDL) vždy v 18. roce života a dále ve 40, 50 a 60 letech věku. Vyšetření glykémie by se mělo provádět od 45 let věku ve dvouletých intervalech, EKG se provádí u osob nad 40 let věku ve čtyřletých intervalech, avšak při zjištění hypertenze, pro kterou není pacient dispenzarizován, vždy.
Další náplní preventivní prohlídky je od roku 2000 vyšetření stolice standardizovaným testem na okultní krvácení (dále TOKS) u osob obou pohlaví nad 50 let věku ve dvouletých intervalech. Od roku 2003 má podle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví ČR na bezplatnou preventivní (screeningovou) mamografii právo každá žena od 45. do 69. roku věku, a to ve dvouletých intervalech. Praktický lékař by měl ověřovat, zda toto vyšetření bylo v posledních dvou letech provedeno. Pokud nebylo, PL toto vyšetření doporučí, jestliže bylo a je-li výsledek k dispozici, toto vyšetření PL nezajišťuje.
Vyšetření stolice na okultní krvácení
Pracuji jako praktická lékařka v Litomyšli (město do 10 000 obyvatel) a počet registrovaných pacientů v mé ordinaci v letech 2000 až 2006 kolísal od 2 500 do 2 100. Přímo z Litomyšle bylo 40 % registrovaných pacientů, v 60 % byli obyvateli přilehlých vesnic. Ráda bych se se čtenáři podělila o výstupy z preventivních prohlídek zaměřené na výsledky vyšetření stolice na okultní krvácení, které jsem provedla v letech 2000 až 2006, dále mamografického vyšetření (z let 2003 až 2006) a dovolím si ukázat i výsledky vyšetření PSA mužů nad 50 let, jak je provádím v rámci preventivních prohlídek od roku 2005, byť jsem si vědoma, že nejde o doporučený screeningový test, pouze doporučení dle Doporučeného postupu pro praktické lékaře.
Výsledky sledování TOKS:
Počet vydaných TOKS celkem 1 329
z toho muži 583
ženy 746
Počet vrácených TOKS celkem 1 206
muži 506
ženy 700
Návratnost tedy činila téměř 91 %, mezi vyšetřenými vzorky bylo celkem 29 pozitivních TOKS (17 mužů a 12 žen). Pacientům s pozitivním TOKS bylo dále doporučeno koloskopické vyšetření na specializovaném pracovišti. Koloskopii odmítlo devět pacientů (6 mužů, 3 ženy), tedy 31 % všech pozitivních pacientů. Při koloskopickém vyšetření byli odhaleni čtyři pacienti s kolorektálním karcinomem (ve všech případech to byli muži), což představuje 0,3 % z provedených TOKS. Dále se při koloskopickém vyšetření našly u tří pacientů hyperplastické polypy (2 muži a 1 žena), u pěti divertikulóza (3 muži a 2 ženy), u sedmi hemoroidy (1 muž a 6 žen) a v jednom případě byl nález negativní (muž). Mimo preventivní prohlídky a vyšetření TOKS byl u mých registrovaných pacientů diagnostikován kolorektální karcinom v uvedeném období u 6 pacientů (5 mužů a 1 žena).
Mamografické vyšetření
V letech 2003 až 2006 jsem provedla preventivní prohlídky u 452 pacientek ve věku 45 až 69 let. Ověřené mamografické vyšetření mělo 302 pacientek (ve všech případech negativní) a u 150 pacientek jsem ho indikovala. Mamografické vyšetření odmítlo 24 žen, u zbylých 126 byl výsledek následného vyšetření také negativní. Mimo preventivní prohlídky jsem měla v letech 2003 až 2006 záchyt jednoho karcinomu mammy u svých registrovaných pacientek ve věkovém rozmezí 45 až 69 let.
Otázka PSA
Prostatický antigen (PSA) je specifický pro prostatu, a je tedy zvýšen u benigní hyperplazie prostaty, prostatitid i u karcinomu prostaty. Nemůže být tedy použit jako suverénní screeningová metoda pro záchyt karcinomu prostaty. Přesto ale víme, že koncentrace PSA v rozmezí 4 až 10 ng/ml je predikční pro karcinom prostaty asi 25 až 30 %, a při hodnotách nad 10 ng/ml je to již 50 až 80 procent.
V letech 2005 až 2006 jsem v rámci preventivní prohlídky vyšetřila PSA celkem u 306 mužů nad 50 let (PSA bylo stanoveno u 128 pacientů, z toho ve 35 případech byla koncentrace zvýšena nad 4 ng/ml), 178 mužů již mělo PSA vyšetřeno (dispenzarizace pro urologické onemocnění, nebo v rámci hospitalizace atd.). V rámci spolupráce s urologickou ambulancí byli pacienti, u nichž se našla zvýšená koncentrace PSA, dále dovyšetřeni dle doporučeného postupu, přičemž karcinom prostaty byl diagnostikován u 13 z nich! Karcinom byl tedy nalezen téměř u 1/3 nemocných s pozitivním PSA.
Role praktického lékaře
Preventivní prohlídky prováděné registrujícím praktickým lékařem mají svůj zásadní význam pro záchyt počátečních forem závažných onemocnění nejen interních, jako je hypertenze či diabetes, ale i pro záchyt závažných onkologických onemocnění. V tomto ohledu je právě praktický lékař nezastupitelný!
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 35/2007, strana A14
Zdroj: