Příběh alkoholové dezinfekce rukou se píše už 55 let
Dezinfekce rukou se považuje za nejdůležitější opatření, kterým může jednotlivec efektivně předcházet přenosu infekcí. Nároky na bezpečnost pacientů se zvyšují, a tak je u zdravotníků hygiena rukou tzv. zlatým standardem pro prevenci infekcí spojených s poskytováním zdravotní péče. Dostupnost alkoholových dezinfekčních prostředků se přitom považuje za samozřejmou. I zde ale byla zapotřebí dlouhá řada inovací. Dokazuje to příběh přípravku Sterillium, který je zdravotníkům dostupný právě 55 let.
Ačkoli se objev první bakterie datuje do doby před 300 lety, trvalo ještě velmi dlouho, než souvislost mezi infekcí a nedostatečnou hygienou rukou začala uznávat věda. Mytí rukou bylo hlavním prostředkem zajištění čistoty až do poloviny 60. let minulého století. Tehdy ještě neexistovaly jednorázové materiály, takže lékaři nepoužívali například rukavice na jedno použití. Mezi vyšetřením jednotlivých pacientů si tak myli ruce v nádobě se zředěným formaldehydem a utírali si je do ručníku, který se někdy měnil jen jednou denně. Stejný roztok navíc používalo víc lékařů, a tak se mikroorganismy smytím paradoxně nezničily, ale šířily se dál.
Na operačních sálech se ruce dezinfikovaly jen intenzivním desetiminutovým mytím mýdlem a vodou a následným použitím šestadevadesátiprocentního alkoholu. Účinnost takové formy dezinfekce nebyla ani dostatečně dlouhá, ani kvalitní. Pacienti tak často umírali v důsledku infekce v pooperační ráně. Ruce lékařů navíc trpěly rohovatěním až popraskáním pokožky, ekzémy či záněty.
Na základě těchto zjištění a pozorování denní lékařské praxe dospěl mladý kardiochirurg Peter Kalmár k rozhodnutí, že vyvine dezinfekční prostředek, který by hygienu rukou zefektivnil a zajistil spolehlivou ochranu před mikroorganismy. Obrátil se na hamburskou společnost Bacillolfabrik Dr. Bode & Co. (dnes BODE Chemie, součást skupiny HARTMANN) s nabídkou spolupráce na vývoji dezinfekčního přípravku, který by měl dlouhotrvající, širokospektrý a rychlý účinek proti patogenům a zároveň byl šetrný k pokožce.
Výsledkem jejich společného úsilí bylo Sterillium – alkoholový dezinfekční prostředek, který lze vetřít do suché kůže bez předchozího mytí, přidaných látek či dalších opatření, a navíc o mnoho šetrnější k pokožce než všechny do té doby užívané látky. V roce 1965 sjely z výrobní linky první lahve nového prostředku, který znamenal změnu v denní praxi lékařů a sester. V současnosti pomáhá Sterillium zdravotníkům v čtyřiceti zemích světa při čtyřech miliardách dezinfekčních cyklů ročně. Pouhých třicet sekund stačí, aby zredukovalo tranzitorní flóru víc než o 99,99 procenta. Devadesát sekund pak zajistí plnou chirurgickou dezinfekci rukou, a výrazně tak sníží riziko infekce. V souvislosti se současnou pandemií COVID‑19 je podstatné, že přípravek má potvrzený virucidní efekt.
Zdroj: MT