Přeskočit na obsah

Přichází nový pomocník pro odhalování arytmií

Nový diagnostický přístroj pro dálkové monitorování činnosti srdce (Biomonitor společnosti Biotronik) umožní odhalit poruchy i u lidí, u kterých toho lékaři jinými invazivními i neinvazivními vyšetřeními nejsou schopni. Důvodem je hlavně fakt, že arytmie u těchto pacientů nastávají nepravidelně a zřídka nebo jsou zcela asymptomatické. Biomonitor totiž dokáže automaticky díky analýze nepravidelností R‑R intervalu detekovat všechny poruchy srdečního rytmu.

Společnost Biotronik uvedla na trh nový implantabilní diagnostický přístroj, který u pacientů se srdečním selháním, nevysvětlenými synkopami či fibrilací síní nebo dalšími abnormalitami srdečního rytmu přispěje k přesné diagnostice příčin jejich potíží, resp. akutního zhoršení jejich stavu. Nové zařízení, které se jednoduchým způsobem implantuje do podkoží v subklaviální oblasti, poskytuje lékařům bez potřeby umísťování jakýchkoli elektrod důležité klinické a diagnostické informace o stavu pacientova srdce. V této souvislosti je třeba dodat, že diferenciální diagnostika recidivujících stavů bezvědomí není jednoduchá a že přibližně 60 až 70 % všech synkop má kardiální příčinu. Naproti tomu záchvatová fibrilace síní významně zvyšuje riziko vzniku cévní mozkové příhody a dalších tromboembolických komplikací, a to přesto, že část těchto příhod může být asymptomatická.

A jak přístroj funguje?

Biomonitor je schopen na základě analýzy nepravidelností srdečního rytmu, resp. R‑R intervalu signálu EKG přesně detekovat a zaznamenávat různé typy srdečních arytmií. Vysoké kvality vstupního signálu je dosaženo kombinací tří signálů elektrických potenciálů ze tří různých vektorů tak, aby výsledný poměr signál/šum byl co největší, přičemž analýza R vln probíhá tzv. beat‑to‑beat a každý signál je klasifikován jako autentický nebo jako šum.

A jaké praktické výhody tedy Biomonitor nabízí? Za prvé je to možnost načíst pacientova EKG data do počítače při každé návštěvě lékaře, který pomocí nich může vyhodnotit případné arytmie v delším časovém úseku. Mnohem významnější je však možnost denního přenosu dat pomocí tzv. Home monitoringu. Díky němu může ošetřující lékař bez zásahu samotného pacienta (jen prostřednictvím dálkového monitorování jeho EKG) pravidelně vyhodnocovat srdeční činnost pacienta a také popř. včas terapeuticky zasáhnout v případě nutnosti. Zařízení ovšem nepořizuje pouze záznam pacientova EKG, aby ho mohlo automaticky odeslat na zabezpečený server přístupný ošetřujícímu lékaři. Umí také automaticky detekovat některé druhy arytmií, jako jsou asystolie, bradykardie, záchvatovité fibrilace síní či komorová tachykardie, a spustit záznam 30 sekund před a 10 sekund po události. Přístroj umožňuje rovněž tzv. pacientem aktivovaný záznam pro případ, že nemocný cítí subjektivní klinické potíže. Využití této funkce se předpokládá u nemocných s nevysvětlitelnými synkopami, které většinou trvají krátkou dobu. Poté, co se pacient probere z bezvědomí, může jednoduchým způsobem záznam sám aktivovat (přístroj zaznamená 7 minut záznamu EKG před aktivací a 30 sekund po aktivaci).

Přenos dat nezávislý na pacientovi

Biomonitor nabízí prostřednictvím systému Home monitoringu plně automatickou vzdálenou monitoraci, což je velmi výhodné zvláště u starších nebo méně technicky zdatných pacientů. Tuto monitoraci zajišťuje bezdrátová komunikace s cardiomessengerem (pacientská jednotka připomínající mobilní telefon), který na bázi GSM signálu v pravidelných denních intervalech vysílá všechny údaje o příhodách a trendech na zabezpečený server do internetového servisního centra společnosti Biotronik v Berlíně. Na zabezpečených webových stránkách pak může ošetřující lékař vyhodnocovat zprávu, která obsahuje všechny relevantní záznamy a dlouhodobé statistiky v konsolidovaném a snadno čitelném formátu, protože všechna data jsou přehledně roztříděna a barevně označena podle stupně důležitosti (tzv. traffic light systém). Lékař tak snadno identifikuje významné poruchy srdečního rytmu a další významné události, což je při velkém počtu pacientů v centru významná praktická pomůcka. Statistická data, jež Biomonitor poskytuje, zahrnují např. počet epizod síňové fibrilace za den, dobu jejich trvání, tzv. arytmickou zátěž, denní dobu arytmie, průměrnou a maximální frekvenci komor během síňové arytmie atd. Z průběhu arytmie a jejích dalších charakteristik pak mohou lékaři zjistit přesnou příčinu pacientových potíží a také optimalizovat terapii či ověřit úspěšnost medikace u nemocných bez nutnosti implantace kardiostimulátoru nebo defibrilátoru. Navíc díky včasným intervencím lékařů a efektivnější léčbě představuje systém Home monitoringu nejen větší komfort pro nemocné, ale zároveň šetří nemalé prostředky ze zdravotního pojištění.

Není bez zajímavosti, že vlastní implantace Biomonitoru je snadná a lze ji provádět ambulantně, podobně jako v případě běžného kardiostimulátoru (podkožní kapsa v subklaviální oblasti vlevo). Přístroj navíc nevyžaduje žádné předimplantační mapování ideálního vektoru, protože optimální citlivost signálu Biomonitoru je nezávislá na jeho poloze. „Životnost implantovaného Biomonitoru je daná kapacitou použité baterie a při denní monitoraci přesahuje pět let, což pro diagnostické potřeby plně postačuje, protože nemocní, kteří jsou pro implantaci Biomonitoru indikováni, mají klinicky významné příhody v průměru jednou za dva až tři měsíce,“ upřesňuje doc. MUDr. Alan Bulava, Ph.D., vedoucí lékař arytmologie a kardiostimulace Kardiocentra Nemocnice České Budějovice.

Na stanovení úhrady Home monitoringu se stále čeká

Dlužno dodat, že systém Home monitoringu nefunguje jako emergenční nástroj, ale umožňuje včasnou diagnostiku, která velmi urychluje vlastní léčbu takto sledovaných nemocných. Je k dispozici všem komplexním kardiovaskulárním centrům, jež využívají telemedicínu a mají pacienty s implantovanými přístroji od společnosti Biotronik. Míra intenzity jeho využívání je však různá, lídrem v této oblasti je Kardiocentrum Nemocnice České Budějovice, které ošetřuje asi třetinu takto monitorovaných pacientů v ČR. „Telemedicína a Home monitoring nám umožňují zefektivnit péči o naše nemocné. S menším počtem lékařů jsme schopni pečovat o větší množství pacientů, kteří k nám mnohdy navíc dojíždějí ze vzdálenějších oblastí našeho kraje. V zahraničí existují studie, které říkají, že využívání Home monitoringu je nákladově efektivní díky sníženým nákladům, které by jinak vznikaly ošetřováním vzniklých komplikací. Předpokládám, že tuto zkušenost s Home monitoringem potvrdí i naše vlastní data, která bychom měli mít vyhodnocena koncem letošního roku,“ říká doc. Bulava. Pro nemocné je tato služba stále poskytována zdarma, nicméně od jejího spuštění (od roku 2002) do současnosti její provoz hradí společnost Biotronik, která se zatím na podmínkách úhrady této služby z veřejného zdravotního pojištění nedohodla se zdravotními pojišťovnami. Většímu rozšíření Home monitoringu směrem k ambulantním kardiologům, kteří by mohli na péči o pacienty s Biomonitory, kardiostimulátory či kardiovertery‑ ‑defibrilátory spolupracovat s komplexními centry, také brání neexistence kódu, který by zohledňoval pravidelné vyhodnocování zpráv z Home monitoringu lékařem. V nemocnicích je tato činnost hrazena z paušálu oddělení, ale soukromí kardiologové pro ni zatím postrádají finanční motivaci.

Zbývá dodat, že samotný Biomonitor získal schválení evropskými úřady pro používání v klinické praxi již koncem roku 2012, masivnější používání se však očekává až po stanovení úhrady z veřejného zdravotního pojištění. „Pokud by k tomu došlo, lze odhadnout, že pro potřeby našeho centra, které má spádovou oblast kolem milionu obyvatel, bychom ročně implantovali asi 50 Biomonitorů, v celé České republice by pak toto číslo mohlo být desetkrát vyšší,“ uzavírá doc. Bulava. Zbývá dodat odpověď tiskového mluvčího VZP Mgr. Oldřicha Tichého na dotaz Medical Tribune, kdy VZP očekává schválení úhrady pro Biomonitor: „S žadatelem o zařazení tohoto zdravotnického prostředku byla na základě provedených analýz vedena cenová jednání a k 1. 9. 2013 dojde k zařazení tohoto prostředku do úhrad z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Úhrada byla stanovena v částce 59 999 korun, což odpovídá 100 % ceny tohoto zdravotnického prostředku.“

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené

Choďte po schodech, abyste žili déle

31. 5. 2024

Choďte po schodech, vyzývají autoři studie prezentované na vědeckém kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC) Preventive Cardiology 2024,…