Přinášíme ohlasy na generickou preskripci
V posledním vydání MT jsme upozornili na záměr ministerstva zdravotnictví zavést systém generické preskripce, která by již od července měla nahradit dosavadní generickou substituci.
Hlavním argumentem pro zavedení preskripce je věčné zdravotnické téma úspor (odhadují se až na tři miliardy ročně). Dalším důvodem může být také funkčnost tohoto systému v jiných zemích evropské unie (např. Německu). SÚKL podpořil tento návrh, ocenil usnadnění předepisování léků a ekonomickou úlevu pro zdravotní pojišťovny i pacienty. Česká lékárnická komora se k této problematice staví zdrženlivěji, podle jejího mluvčího Mgr. Aleše Krebse musí mít lékař možnost předepsat pacientům konkrétní přípravek. Negativní ohlasy přicházejí ale především od lékařů. Představitelé Sdružení ambulantních specialistů (SAS) ČR varují před novými odbornými, etickými a psychologickými problémy, jež by legislativní změna přinesla, navíc pochybují o její finanční výhodnosti. Zdravotnická zařízení by podle SAS ztratila kontrolu nad nákladností své preskripce.
Na jednotlivé specifické komplikace upozornili v našem Diskusním fóru na str. A3 sami odborníci z různých oblastí medicíny. Pozice lékařů by podle některých z nich byla oslabena, ztratili by jakoukoli kontrolu nad tím, jaké léky pacienti užívají. Ze strany lékárny by navíc bylo nutné garantovat, že rozhodování o druhu konkrétního přípravku bude mít na starosti erudovaný pracovník lékárny, který bude plně zodpovědný za případné negativní dopady. S tím souvisí i fakt, že léčivo netvoří pouze účinná látka, ale také látky doplňující, které pacienti mohou obtížně snášet, především v případě levných generik.
Zdroj: