Priority předsednictví EU mají podporu
„Myslím, že kolegové kvitovali námi zvolené priority předsednictví s uznáním a že ocenili i jejich kontinuitu – to se týká například tématu antibiotické rezistence,“ řekl po setkání novinářům T. Julínek. „Důležitá je jistě i otázka eHealth, která je předmětem debat evropských ministrů zdravotnictví již dlouho a kterou je Česká republika připravena v některých prvcích, jakým je např. ePreskripce, posunout kupředu,“ dodal T. Julínek.
Dalším tématem, které si dala ČR v době vlády premiéra M. Topolánka za cíl přednést na evropském fóru, je finanční udržitelnost zdravotních systémů v souvislosti se stárnutím populace. „Není ambicí ČR tento problém vyřešit, nebo dokonce vytvořit metodiku, kterou by se měla řídit celá EU,“ zdůraznil T. Julínek. „Různorodost jednotlivých národních systémů je veliká a je třeba udržet respekt k národní garanci zdravotních služeb. To, jak jednotlivé země zajišťují finanční udržitelnost a péči o stárnoucí populaci, je však třeba evidovat a sdílet, abychom si mohli zkušenosti navzájem vyměňovat.“
Zástupce Polska A. Fronczak v této souvislosti připomněl zářijovou mezinárodní konferenci ve Wrocłavi. Jedním z jejích výstupů bylo i založení tzv. Stříbrné knihy, která by měla podchytit a evidovat možné cesty, jimiž se mají ubírat vládní aktivity, aby byla adekvátní péče zajištěna. „Existuje dohoda, že se jednotlivé země budou navzájem informovat a spolupracovat, předsednictví ČR však v této oblasti jistě přinese potřebný akcent,“ je přesvědčen A. Fronczak.
Pokud jde o návrh nové evropské směrnice k přeshraničnímu poskytování zdravotní péče, lze očekávat, že ČR bude v době svého předsednictví pod silným tlakem významné části Evropského parlamentu na urychlené přijetí. Zástupci ministerstev zdravotnictví zemí Visegrádské čtyřky se však v Brně shodli v tom, že není ještě dostatečně připravena a že některé otázky, např. přeshraniční spolupráce v urgentní medicíně, bude lepší řešit bilaterálními smlouvami mezi sousedními státy. Projekt spolupráce již existuje mezi ČR a Rakouskem, smlouvu o provozování zdravotnické záchranné služby v příhraničních regionech s Německem zase připravuje Polsko. A. Fronczak je přesvědčen, že by mohla posloužit jako vzor pro všechny podobné smlouvy v Evropě.
Zdroj: