Přeskočit na obsah

Přístup k dospělému pacientovi s akutní bolestí břicha

Akutní bolest břicha představuje příznak, za kterým se může skrývat celá řada různých příčin od benigních a samovolně se hojících onemocnění až po chirurgické náhlé příhody břišní. Vyhodnocení břišní bolesti vyžaduje přístup, který je založen na pravděpodobnosti zvažovaného onemocnění, anamnéze, fyzikálním vyšetření, laboratorních nálezech a zobrazovacích metodách. lokalizace bolesti je velmi důležitá pro počátek vyšetřovacího algoritmu, podle kterého se řídí další postup. Například bolest v pravém podbřišku je velmi podezřelá z appendicitidy. anamnéza a fyzikální vyšetření mohou poskytnout některá důležitá data (např. zácpa a distenze břicha jsou velmi podezřelé ze střevní obstrukce), zatímco jiné údaje mají pouze malou hodnotu (např. nechutenství má pouze malou předpovědní hodnotu pro appendicitidu). american College of radiology doporučuje při bolesti břicha různé zobrazovací metody v závislosti na lokalizaci bolesti. ultrasonografie je doporučována pro hodnocení bolesti pravého horního břišního kvadrantu, výpočetní tomografie při bolesti pravého a levého dolního břišního kvadrantu. Při hodnocení bolesti je také důležité vzít v úvahu specifické skupiny pacientů, jako jsou například ženy, které mají zvýšené riziko urogenitálních onemocnění, jež mohou působit bolesti břicha; a starší pacienti, kteří mohou mít atypické symptomy onemocnění.

S bolestmi břicha se setkáváme v ambulancích poměrně často a stanovení správné diagnózy je mnohdy náročné. Bolest břicha představuje 1,5 % z celkového počtu obtíží vedoucích k vyšetření1 a 5 % návštěv na pohotovostech a akutních ambulancích. 2

Ačkoli je většina příčin bolestí břicha příznivá a nezhoubná,téměř u 10 % pacientů na akutním příjmu a o něco méně procent pacientů na ambulancích má závažné nebo život ohrožující onemocnění či vyžaduje chirurgický zákrok.2 Proto je nezbytné ke stanovení správné diagnózy bolestí břicha zvolit pečlivý a logický postup.

Komentář

Autor: Prof. MUDr. Petr Dítě, DrSc., MUDr. Bohumil Seifert

Akutní bolesti břicha patří z pohledu diagnostiky a diferenciální diagnostiky k nejtěžším oblastem gastroenterologie a gastrochirurgie, resp. vnitřního lékařství obecně. Asi 5 % všech osob, které jsou vyšetřeny na tzv. urgentním příjmu, přichází z důvodu akutních břišních bolestí.

V málokteré oblasti vnitřního lékařství patří stěžejní role při vyšetřování osob správně odebrané anamnéze a fyzikálnímu vyšetření, jako je tomu u nemocných s bolestmi břicha.

Jestliže nemocný spolupracuje a jeho údaje jsou tedy relevantní, správně odebraná anamnéza poskytuje údaje neobyčejně cenné. Doba vzniku bolesti, charakter bolesti a její vyzařování, časový vztah bolestí např. k jídlu a její intenzita jsou údaje, které musejí vyšetřující od nemocného získat.

Kolikovitá bolest, tj. bolest s proměnlivou intenzitou, probíhající ve vlnách, je vyvolána kontrakcí (kontrakcemi) hladké svaloviny, např. močovodu nebo žlučovodu, je charakteristická pro přítomný konkrementů ve žlučových cestách.

Lze se ale s tímto typem bolesti setkat i u ilea kliček tenkého střeva, jejichž tzv. ztužování může být patrné při vizuálním vyšetření stěny břišní. Zcela jiný charakter bolesti nacházíme u osob s vředovou nemocí, kdy bolest bývá často palčivá, s vazbou na příjem stravy, kdy u duodenálního vředu bolest lokalizovaná v oblasti pupku má svá maxima...

Plnou verzi článku najdete v: Medicína po promoci 5/2008, strana 38

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené