Přeskočit na obsah

Pro zdravotnictví je eRecept klíčová věc

Česká lékařská společnost J. E. Purkyně se podílí na přípravě a vylepšování eReceptu. Zeptali jsme se jejího předsedy prof. MUDr. Štěpána Svačiny, CSc., na jeho hodnocení projektu. 

  • Jakou máte zkušenost s eReceptem, co vám na něm chybí, co by se mělo doplnit?

 

Pro celé české zdravotnictví je eRecept klíčová a velmi důležitá věc. Ze strany SÚKL je zorganizovaný určitě dobře, je funkční. Využití komplikuje to, že softwary, které mají praktičtí lékaři a nemocnice, jsou patnáct let staré, protože do informatiky se neinvestovalo. To, jak funguje eRecept v konkrétních nemocnicích, je často zdržující. Ale už za první měsíce provozu se ukázalo, že určité cesty z toho jsou. Některým nemocnicím začal eRecept fungovat už velmi dobře. Čili problémem aktuálně je nevstřícnost firem a nízké investice do informatiky. 

  • Jak funguje eRecept ve vaší domovské Všeobecné fakultní nemocnici?

 

Po věcné stránce to u nás jde dobře. eRecept lékařům určitě pomáhá. Klíčové teď je, aby mohly být sledovány lékové interakce a úložiště jednotlivého pacienta, aby měl možnost lékový záznam pacienta vidět každý ošetřující lékař, zabránilo se duplicitám a interakcím apod. Až to všechno bude funkční, bude to věc, která zdravotnictví určitě velmi pomůže. 

  • Nemocnice ale už před zavedením eReceptu své elektronické systémy měly…

 

Je otázka, co je to elektronický recept. Že se recepty píší na počítačích, editují se minulé recepty, tím se snižuje chybovost, to řada zařízení už má desítky let. Zařízení to měla dopracováno do takové dokonalosti, že s tím byli všichni ohromně spokojeni. Najednou přišlo něco nového, co je zdržuje. V tom je problém. Že se to píše na počítači, tiskne z počítače, v tom není problém. Zásadně chybí lékový záznam, ten se musí ještě dodělat. 

  • Purkyňova společnost se také nějak podílí na vylepšování eReceptu?

 

Samozřejmě. Existuje pracovní skupina pro eHealth, která se tím zabývá. Aktuálně se jedná například s ministerstvem práce a sociálních věcí o elektronické neschopence, ale také eRecept je součástí jednání.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Novela o telemedicíně v Parlamentu

3. 10. 2023

Parlament projednává vládní novelu zákona o zdravotních službách, která má usnadnit vedení zdravotní dokumentace v čistě elektronické podobě a do…