Problematika dětské tuberkulózy a BCG vakcinace
Výskyt tuberkulózy v dětském věku je odrazem epidemiologické situace u dospělých. Převažují plicní formy nad mimoplicními, u dětí není žádná predispozice věku a pohlaví. Dodržení správného léčebného režimu vede k vyléčení většiny dětských pacientů. Vzácné případy vyvolané multirezistentními kmeny Mycobacterium tuberculosis se léčí obtížně a dlouhodobě. Dalším problémem je výskyt aviární mykobakteriózy, která se vyskytuje hlavně u nekalmetizovaných dětí. Základním preventivním opatřením zůstává vedle izolace nakažlivých zdrojů BCG vakcinace (kalmetizace). Provádí se u většiny novorozenců v porodnici, u dětí HBsAg pozitivních matek až mezi 7. a 12. měsícem věku. Komplikace po BCG vakcinaci ve větší míře objevují po zavedení tetravakcíny DiTePeHib spolu s vakcínou proti hepatitidě B. Je třeba věnovat pozornost jejich správnému ošetření. Ke snížení počtu komplikací byla navržena změna očkovacího kalendáře tak, aby se BCG vakcinace prováděla u všech dětí až mezi 7. a 12. měsícem věku. Revakcinace se provádí u tuberkulin negativních dětí ve věku 11 let. u jedinců ohrožených nákazou tbc se provádí chemoprofylaxe Nidrazidem (isoniazidum) po dobu 6 měsíců.
Tuberkulóza (tbc) je infekční onemocnění, jehož vyvolavatelem je Mycobacterium tuberculosis (Myco tbc), které objevil Robert Koch v roce 1882. Je stále jedním z nejčastějších infekčních onemocnění na celém světě. Podle údajů Světové zdravotnické organizace (SZO) onemocní na světě tuberkulózou ročně kolem 8 milionů osob a z nich 3 miliony zemřou. Pro dětský věk se udává ročně 1,3 miliony nových případů a 450 000 úmrtí. Odhaduje se, že asi jedna třetina světové populace je infikována tuberkulózou. Z infikovaných jedinců onemocní během života jen kolem deseti procent díky přirozené imunitní ochraně. K hlavním příčinám, které nepříznivě ovlivňují výskyt tuberkulózy na světě, patří šíření infekce virem lidské imunodeficience (HIV), která podporuje rozvoj této infekční choroby i v zemích s velmi nízkou incidencí, kde se proto bude tuberkulóza vyskytovat ještě několik desetiletí. Dále je to narůstající výskyt multirezistentních kmenů Mycobacterium tuberculosis na běžně užívaná antituberkulotika, které vznikají v důsledku nevhodného složení a délky léčebných režimů.
Výskyt tuberkulózy v dětském věku je přímým odrazem epidemiologické situace u dospělých. Dítě se prakticky nikdy nenakazí od jiného dítěte, ale zdrojem onemocnění je pro něj nejčastěji dospělá osoba s nakažlivou formou tuberkulózy. Nejzávažnější jsou kontakty intrafamiliární, nejčastěji rodiče nebo jiní příbuzní ve společné domácnosti, kteří jsou s dítětem v každodenním kontaktu. Dále to mohou být přistěhovalci ze zemí, kde je výskyt tuberkulózy značně vysoký, např. Ukrajinci, které si podnikatelé mnohdy najmou jako námezdní dělníky na práci a zajistí jim ubytování a stravování ve své domácnosti, kde se tak dostanou do kontaktu s jejich dětmi.
...
Plnou verzi článku najdete v: Pediatrie po promoci 3-4/2004, strana 55
Zdroj: