Prof. Jiří Štefl–tragédie jednoho lidského osudu
„Dovoluji si doplnit informace poskytované profesorkou Raškovou ještě o několik údajů,“ napsala nám dcera prof. Štefla ing.Jarmila Pospíšilová- Šteflová.„Paní profesorka se opomněla zmínit – a věřím, že ne záměrně, jistě jen nedopatřením – že v Brně byl ve čtyřicátých i dalších letech fungující farmakologický ústav, jehož přednostou a posléze řádným profesorem byl můj otec – prof. MUDr. Jiří Štefl.Svéhočasubyl známý a oblíbený nejen na Moravě, ale i v Čechách, a to nejen u studentů, ale v celé veřejnosti pro svou pedagogickou i osvětovou činnost. Na jeho kariéru měly však vliv dvě tragické dějinné události: válka a protektorátní okupace, kdy byly české vysoké školy zavřeny, a po třech letech nadějných vyhlídek pak zase komunistický útlak.
Otec pokračoval během protektorátu ve své vědecké činnosti soukromě; útočiště mu poskytla psychiatrická klinika. Rovněž soukromě tam připravoval budoucí studenty ke studiu medicíny. Věřil, že okupace jednou skončí. Zapojil se do různých protiněmeckých akcí, pro které byl vícekrát v ohrožení života, a podporoval materiálně i morálně pozůstalou rodinu po popraveném prof. Grohovi. v roce 1944 dostal dům, kde jsme bydleli, přímý pumový zásah. Kdo byl ve sklepě, přežil, kdo ne, zahynul. Mí rodiče nicméně během pěti minut přišli totálně o všechen majetek i přístřeší. v době vázaného hospodářství, protektorátní měny a nouze o byty ve městě valně německém bylo těžké současně zabezpečit rodinu a pokračovat v kariéře. Bylo by nelogické předhazovat otci případný nedostatek vědeckého úsilí – spíš je obdivuhodné, že v něm přese všechno pokračoval.
Za svého pobytu v USA před válkou – roční nadační studijní pobyt v New Yorku – navázal množství známostí jak s Čechoameričany, tak s americkými vědci, a získal si jejich obdiv i úctu. Po roce 1945 k nám často přijížděli a byla to doba nadějí. České vysoké školy se znovu otevřely a otec se ujal ústavu farmakologie (jeho publikační, přednáškovou, veřejnou a vědeckou činnost mohou zhodnotit jeho žáci). Pro zbudování nového domova se uvázal ve značný peněžní dluh.
…
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 1/2005, strana 2
Zdroj: