Progresivně zdaníme píli
Tak by se dal také chápat záměr ČSSD, tedy spíše asi sólokapr pana Sobotky. Jeho návrh nás inspiroval k malému průzkumu, zda lékaři mají patřit mezi střední třídu a jak vnímají předvolební taškařice propadajících se politiků.
- MUDr. Igor Karen
Návrhy z dílny sociální demokracie mi připadají jako poslední výstřel z Aurory a návrat před rok 1989, opět se zde hraje se závistí občanů a potrestáním úspěšných, pracovitých a vzdělaných lidí. Vše pod pláštíkem slov solidarita a přilepšení chudým, ale to jsou z mého pohledu lži v přímém přenosu.
Naopak definici střední třídy tady nikdo ani nestanovil, dle ČSSD je pro vše jediným měřítkem pouze příjem dané osoby, tedy kdo vydělá 50 000 Kč a více měsíčně, toho více zdaníme. Podotkl bych, že to je demotivující a navíc – podívejte se na srovnání platů v EU, kde právě velmi zaostáváme s příjmy oproti vyspělé Evropě. ČSSD místo toho, aby se snažila navýšit platy a snížila daně (jak to navrhuje hnutí ANO), chce i z toho mála všechny srovnat do jedné řady… tak to jsme tady měli před rokem 1989.
Lékaři již nyní odcházejí za prací a vyššími výdělky do zahraničí, a jestliže tento návrh ČSSD myslí doopravdy, nastane další exodus mladých lékařů. Proklamace, že zde vystudovali zadarmo a ať vrátí školné, mi připadá opravdu směšná. Celá řada vysokoškoláků v ČR vystudovala zadarmo, a když si najdou místo v lépe placeném sektoru v zahraničí či zahraniční firmě, také po nich nikdo nepožaduje vrácení školného. Připadá mi, že je zde opět měřeno dvojím metrem a že ČSSD se pomalu programově přibližuje ke KSČM.
Střední třída by měla být hlavním hnacím motorem jak ekonomiky, tak i společenského dění. V očích ČSSD jde naopak spíše o jejich třídního nepřítele. Podle toho vypadají jejich návrhy, které jsou opravdu silně levicové a některé až devastující celou společnost.
- MUDr. Petr Bouzek
Každý pocitově ví, že existují chudí a bohatí a někde mezi nimi je střední třída. Všichni ekonomové tvrdí, že střední třída je základem prosperujícího státu. Země, ve které převažují chudina a boháči, viz Rusko či Brazílie, nejsou ekonomicky prosperující země. Naopak Německo či Švédsko, kde je střední střída silná, jsou země, které jsou na tom ekonomicky dobře. Ale s definicí střední třídy je to již těžké a názorů je mnoho. Přesto jsou jisté charakteristiky, které střední třídu specifikují. Střední třída většinou nežije z kapitálu jako boháči, ale ze své práce. Vykonává ale práci kvalifikovanou, tedy lépe placenou. Jedná se většinou o specialisty s příslušným vzděláním. Nemohou si koupit deset Ferrari, ale mají na zakoupení jednoho rodinného vozu, mají doma televizi, internet, ledničku, myčku nádobí a jednou za rok si mohou dovolit delší rodinnou dovolenou. Nejsou nuceni kupovat nekvalitní dětské oblečení v tržnici, ale mohou si dovolit svým dětem koupit kvalitní vybavení. Mohou si dovolit zajít občas na večeři do lepší restaurace a na operu do Národního divadla. Zhruba tak vypadá život střední třídy v Česku. Z tohoto pohledu většina lékařů spadá do střední třídy. Máme sice mnoho lékařů soukromníků, ale v reálu to nejsou čistí soukromníci, ale švarczaměstnanci zdravotních pojišťoven.
ČSSD uvažuje o zdanění bohatých, jejichž příjmy jsou nad hranicí 50 000 Kč (později 70 000 Kč) měsíčně. Zde vidí experti ČSSD hranici mezi střední a vyšší třídou. Chybí mi konkrétní sdělení, zda jde o hrubý, či čistý příjem a jak se to rozpočítává na členy rodiny. Lékařů je málo a bude jich v budoucnosti ještě méně. Musejí pracovat hodně přesčasů, aby dokázali zajistit zdravotní zabezpečení obyvatelstva. Nemám čas (sám musím jako lékař také tvrdě pracovat) na to, abych podrobil důkladné analýze příjem lékařů za základní pracovní dobu. To je pro mě určující pro to, zda lékaři spadají, či nespadají (podle ČSSD) do střední třídy. Pokud lékaři musejí pracovat mnoho hodin přesčas, včetně volných dnů a státních svátků, pak se jejich příjmy dostávají nad hranici střední třídy. Ale za jakou cenu? Za cenu výrazného opotřebovávání vlastní psychiky i těla, za cenu nefunkčních rodin. A ještě jsou vlastně do služeb nepřímo nuceni. Progresivní zdanění příjmu lékařů v tomto případě pokládám za vysoce nemorální.
- MUDr. Marta Šimůnková
Podle OECD patří české zdravotnictví k nejefektivnějším, což (jak všichni víme) je v důsledku hrubého podcenění práce lékařů. Napříč politickým spektrem panoval konsensus, že zdravotničtí pracovníci si zaslouží lepší finanční ohodnocení, jen se těžko hledaly zdroje a také cesty (aby navýšení ze státního rozpočtu neskončilo „v betonu“ nebo v podobě dalšího předraženého CT).
V tomto kontextu by se zdála na první pohled úsměvná „daňová kalkulačka“ z dílny ČSSD, která vyřadila lékaře ze střední třídy a spolu s dalšími českými kvalifikovanými odborníky živícími se vlastní hlavou a rukama (chirurgové) je překvalifikovala do skupiny velkopodnikatelů a spekulantů. Na jednu stranu se hledají způsoby, jak lékařům přidat, aby se jim vzápětí v podobě progresivního zdanění sebralo více, než původně dostali.
Doufejme, že to byl nepovedený žertík v rámci předvolební kampaně, která cílí na typickou českou vlastnost – závistivost. Možná si pan Sobotka měl vybrat jiné poradce, kteří by mu podsunuli názor, že úspěšný politik by měl lidi sjednocovat, nikoli rozdělovat. Druhou skutečností, kterou je nutné ctít, je fakt, že silná střední třída je motorem společnosti a zárukou stability. Lékařů je v mnoha regionech nedostatek již nyní, třetina studentů plánuje jít po promoci okamžitě pracovat do ciziny. Kdo pak bude léčit (nejen) vysloužilé politiky, až zajde jejich kariérní hvězda? České zdravotnictví funguje, ale ustojí další „experimenty“ ze strany pologramotných?
Zdroj: MT