Přeskočit na obsah

Projekt CAMELIA – součást evropských projektů monitoringu CML

Osm let, čtrnáct hematoonkologických center, téměř tisíc pacientů – takovými čísly lze charakterizovat klinický projekt CAMELIA (zkratka pochází z anglického názvu choroby Chronic MyEloid LeukemIA), který slouží ke sběru anonymních dat o diagnostice a léčbě pacientů s chronickou myeloidní leukémií (CML) v České republice a na Slovensku. Vedle základních epidemiologických a klinických dat projekt klade velký důraz na sběr cytogenetických a molekulárně genetických vyšetření a údajů o dalších léčebných postupech. Projekt je organizován Leukemickou sekcí České hematologické společnosti ČLS JEP s technickou a analytickou podporou Institutu biostatistiky a analýz (IBA) Masarykovy univerzity.

V průběhu roku 2008 byl úspěšně završen proces zařazení projektu CAMELIA do evropských projektů European LeukaemiaNet (ELN) a EUTOS (European Treatment and Outcome Study) a CAMELIA se stala jedním z „center excelence“ v rámci Evropské leukemické sítě. „Oba projekty mají za cíl vybudovat registr pacientů s CML na celoevropské úrovni, přičemž první z nich je zaměřen především na klinické studie, zatímco druhý spíše na obecnou epidemiologii tohoto onemocnění. Projekt CAMELIA je díky svému rozsahu ať už co do počtu pacientů, nebo množství sbíraných údajů velmi důstojným účastníkem projektu EUTOS,“ říká prof. MUDr. Karel Indrák z FN Olomouc, místopředseda ČHS a odborný garant projektu. „Prospektivní data standardizovaná pro multicentrický sběr v rámci projektu CAMELIA jsou k dispozici od roku 2000, nicméně v registru jsou retrospektivně zařazeni i pacienti z dřívějšího období,“ dodává k současnému rozsahu projektu. Celkem tak byly do projektu CAMELIA do konce roku 2008 zařazeny údaje o 956 pacientech s CML.

Pro plnou kompatibilitu českých a slovenských dat s evropským registrem bylo nutno provést určité úpravy ve struktuře dat. „Samozřejmě bylo nutno doplnit některé položky do exportního formuláře, nicméně jednalo se o poměrně jednoduchý proces. Dne 30. listopadu 2008 jsme tak mohli do registru odeslat první sadu dat týkající se 174 pacientů,“ popisuje první výsledek zapojení do evropského projektu Dr. Karel Chroust z IBA. V projektu ELN je nyní zapojeno 28 evropských zemí. Díky analytickým výstupům z registru pacientů s CML bude možné porovnat epidemiologii nemoci v různých zemích, stejně jako úroveň péče o pacienty a úspěšnost různých typů léčby.

Projekt CAMELIA byl založen v době, kdy do léčby pacientů s CML vstoupil revoluční lék na bázi inhibitoru tyrosinové kinázy – imatinibu (Glivec). V současné době jsou v rámci projektu sledováni již i pacienti léčení inhibitory tyrosinových kináz druhé generace – dasatinibem a nilotinibem.

Z výsledků analýz dat CAMELIA jednoznačně vyplývá obrovský posun v úspěšnosti léčby pacientů s CML, kteří na této léčbě přežívají o více než deset let déle než na všech do té doby dostupných léčebných modalitách.

V ČR nyní existují desítky klinických registrů zaměřených na nejrůznější typy nemocí a terapií. Řada z nich se postupně stává součástí mezinárodních sítí, asociací a registrů. Proto by každý nový projekt tohoto typu měl být plánován s tím, aby se svou strukturou co nejvíce blížil těm zahraničním.

O to jednodušší pak bude vlastní zapojení do mezinárodních a celoevropských projektů, jako je tomu i v případě CAMELIA.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené