Projekt R3i – jak dále na kardiovaskulární riziko
Jednou z akcí, které doprovázely letošní výroční zasedání American Heart Association v New Orleans, bylo oficiální vyhlášení mezinárodního programu Residual Risk Reduction Initiative. Jeho cílem je snížení rizika makrovaskulárních i mikrovaskulárních komplikací u pacientů s aterogenní dyslipidémií, která se týká diabetiků a pacientů v sekundární prevenci, a to i těch, kteří již dostávají v současnosti standardní terapii. Toto riziko často ústí v infarkt myokardu, iktus, selhání ledvin, ztrátu zraku v důsledku diabetické retinopatie a v amputaci dolní končetiny z důvodu syndromu diabetické nohy.
Setkání zahájil profesor W. Virgil Brown z Emory University v Atlantě v USA. „Víme, že i intenzivní léčba dyslipidémií statiny snižuje riziko infarktu myokardu jen o čtvrtinu. Podobné výsledky vidíme u mikrovaskulárních komplikací. V ohrožení jsou zvláště nemocní s aterogenní dyslipidémií, charakterizovanou nízkou koncentrací HDL cholesterolu a zvýšenou koncentrací triglyceridů, která se velmi často vyskytuje u diabetiků II. typu. Nejde přitom o malou skupinu. Zvýšené triglyceridy má polovina osob léčených pro kardiovaskulární onemocnění,“ uvedl.
Právě proto má koncept reziduálního rizika největší význam u diabetiků, i když samozřejmě nejen u nich. „Diabetická retinopatie je stále nejčastější příčinou oslepnutí v dospělosti. Mikrovaskulární patologické změny jsou nejčastější příčinou selhání ledvin – se všemi zdravotními, psychologickými, sociálními i ekonomickými dopady. Stejně tak jsou diabetici ohroženi komplikacemi makrovaskulárními – osm z deseti pacientů s diabetem umírá na infarkt myokardu nebo cévní mozkovou příhodu,“ řekl prof. Brown.
Upozornil přitom na výsledky studie STENO 2, podle kterých až polovinu diabetiků postihuje některá mikrovaskulární komplikace navzdory intenzivní multifaktoriální terapii, zahrnující i statiny.
„Nejdříve jsme se naučili, že je dobré používat statiny. Potom, že je dobré používat vyšší dávky statinů. Další zvyšování dávky už ale přínos nemá a reziduální risk zůstává,“ uvedl v této souvislosti viceprezident iniciativy profesor Frank Sacks z Harward School of Public Health. „Kromě intervence vedoucí k žádoucí změně životního stylu se musíme zaměřit i na medikamentózní terapii, konkrétně na fibráty, niacin a omega-3 mastné kyseliny. Studie hodnotící tuto kombinovanou terapii právě probíhají,“ dodal.
Mysli globálně, jednej lokálně – i v Česku
Aktivity iniciativy směřují do tří hlavních proudů – výzkumu, edukace profesionálů a spolupráce s organizátory zdravotní péče na všech úrovních. „Stěžejním úkolem výzkumné části jsou dvě velké epidemiologické mezinárodní studie, mapující zvlášť makrovaskulární komplikace a zvlášť komplikace mikrovaskulární. Dále sem patří poskytování nezávislých grantů. Edukace se zaměří mimo jiné na různé formy kontinuálního vzdělávání, včetně živých internetových konferencí – tzv. webinars, to vše s důrazem na lékaře v primární péči,“ řekl generální sekretář R3i profesor Michel Hermans z Bruselu. Jedním z výstupů by měl být i jednoduchý kalkulátor pro výpočet reziduálního rizika.
Jedním z principů činnosti iniciativy je heslo „Myslet globálně, jednat lokálně“, proto by těžiště jejích aktivit mělo být v jednotlivých zemích, kde již vznikají národní skupiny, podporující tuto myšlenku. Celkem je takto propojeno čtyřicet států, včetně Česka. V mezinárodní radě iniciativy je Česká republika zastoupena prostřednictvím prof. MUDr. Richarda Češky, CSc., předsedy České internistické společnosti ČLS JEP a prof. MUDr. Hany Rosolové, DrSc., předsedkyně Českého institutu metabolického syndromu o. p. s.
Základní principy, na kterých je tato iniciativa postavena, její představitelé shrnuli v recentních vydáních časopisů Diabetes and Vascular Disease Research a American Journal of Cardiology (plná verze). Další informace je možné nalézt na internetových stránkách www.r3i.org.
Zdroj: