Prostředky EU modernizují traumasystém východočeského regionu
Požadavky na komplexnost péče o vážně zraněné pacienty vedly od sedmdesátých let 20. století ke snahám rozvinutých zemí o soustředění pacientů s mnohočetnými zraněními do center s cílem snížit závažné následky. V České republice byla regionální traumacentra ustavena v roce 1998 Věstníkem MZ ČR při krajských nemocnicích a následující desetiletí uplynulo ve znamení snahy pověřených nemocnic poskytovat náročnou péči z vnitřních zdrojů s trvalým nedostatkem prostředků provozních i investičních.
Traumacentru Fakultní nemocnice Hradec Králové náleží kraje Královéhradecký a nově i Pardubický pro dospělé pacienty, a navíc i kraj Liberecký pro pacienty dětské. Traumasystém představovaný koordinovanou spoluprací Zdravotnické záchranné služby (ZZS) Královéhradeckého kraje a Chirurgickou klinikou FN HK při primárním směrování zraněných z místa zranění na základě triáže rizika je systematicky rozvíjen od roku 2004 a současný poměr primárních vůči sekundárním transferům pacientů (resp. překladům z jiných nemocnic) na Oddělení urgentní medicíny FNHK je 4 : 1.
Začátkem roku 2008 byl zprovozněn nový pavilon, v němž se nacházejí kromě zmíněného urgentního příjmu i dvě stanice intenzivní péče náležející k chirurgické klinice a ke klinice anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny. Z klinik osové struktury TC tak mimo vzájemně propojené budovy zůstává neurochirurgická klinika a dětská klinika.
Pro projekt "Modernizace a obnova přístrojového vybavení traumatologického centra FN Hradec Králové" byl rozhodující fakt, že současné limity péče o kontinuálně narůstající proud vážně zraněných pacientů představovala CT diagnostika a kapacita centrálních operačních sálů.
Vedení FN přistoupilo k rekonstrukci prostor pro CT a k rekonstrukci dvou a k přístavbě dalších dvou nových operačních sálů s tím, že technologie pro CT a dva traumatologické sály budou plánovány z uvedeného programu. Zkvalitnění péče, k němuž došlo díky prostředkům z Evropské unie (podílí se na celkové finanční dotaci ve výši 98 250 000 korun z 85 %), spočívá ve zrychlení a zdokonalení CT diagnostiky, v komplexnosti a provázanosti urgentních chirurgických a intervenčně radiologických postupů při život zachraňujících výkonech a dále v rozšíření spektra a zpřesnění miniinvazivních rekonstrukčních operací. Redukce závažných systémových i místních komplikací a zlepšení konečných výsledků je očekávaným efektem.
Plánovaný 128řadý CT přístroj zkrátí dobu vyšetření z desítek minut na jednotlivé minuty při vyšší kvalitě zobrazení. Přehled o všech zraněních zefektivní komplexní péči již během ošetření na operačním sále a kvalita zobrazení umožní identifikovat i méně nápadná zranění, jako například natržení stěny hrudní aorty, kde je včasné zavedení stentu jedinou šancí na záchranu pacienta.
Vše pro operatéra
Dva digitalizované operační sály umožní vyhovět rostoucím požadavkům na kvantitu i kvalitu komplexní operační péče o mnohočetně zraněné pacienty. Dokumentace (RTG, CT, endoskopické obrazy apod.) bude zobrazena na velkoplošných monitorech na stěnách a obraz ze sálů bude přenášen k archivaci i k výukovým účelům. Sály budou vybaveny laminárním prouděním a dalšími technologiemi - část z nich viz níže.
Mobilní RTG přístroj s funkcí kontrastního zobrazení cévního řečiště umožní vyšetření cévních poranění končetin i trupu na operačním sále, a tím podstatné zkrácení času do ošetření. Intervenčně radiograficky prováděné léčebné zákroky (například embolizace, čili uzavření krvácejících cév) na vnitřních orgánech, např. na poraněných játrech, budou prováděny přímo na operačním stole jako doplnění chirurgických postupů.
Traumatologické operační stoly se kromě příslušenství nutného k variabilnímu polohování pacientů vyznačují i velkým rozsahem posunu stolové desky, umožňujícím RTG expozici všech částí těla. Stoly jsou kompatibilní s níže uvedenými technologiemi. Další typ RTG přístroje zobrazuje jak příčné řezy tkáněmi na principu CT přístroje, tak prostorovou 3D rekonstrukci a umožňuje provádění operací kostních traumat z minimálních řezů, protože operující má informaci o poloze kostních fragmentů a implantátů na přístroji. Dojde k rozšíření miniinvazivních postupů v oblasti pánve, velkých kloubů a páteře. U polytraumatizovaných pacientů bude možné včasnější provedení určitých typů operací.
Navigace využívá k prostorové lokalizaci pacienta a operačních nástrojů principu stereosnímání infračerveného paprsku a počítačového zpracování RTG obrazu dvou- i třídimenzionálního. Operatér se při miniinvazivních postupech orientuje podle vícerovinového virtuálního zobrazení tkání a nástrojů. Efektem je přesnost miniinvazivních postupů a redukce dávek RTG záření.
V současnosti jsou v ČR vytvořeny legislativní i materiální podmínky pro to, aby se správný pacient (triáž pozitivní) dostal ve správný čas (postupy ZZS) na správné místo (do regionálního TC), které bude odpovídajícím způsobem vybaveno přístrojově. Úkolem odborných společností je zdokonalování organizace péče na základě vyhodnocování dat z úrazového registru a kontinuální zvyšování kvalifikace týmů. K chodu a rozvoji celého traumasystému jsou nezbytné odpovídající provozní prostředky, jež musejí k zajištění koncentrované nákladné péče zajistit zdravotní pojišťovny.
Zdroj: Medical Tribune