Protein Nanog – příslib v léčbě vážných onemocnění
Pluripotentní schopnost kmenových buněk již dlouhá léta poutá pozornost vědců celého světa. V roce 2003 dva na sobě nezávislé týmy vědců objevily protein Nanog (název je odvozen z keltského Tir Nan Og, což v překladu znamená země věčného mládí), o němž se předpokládalo, že hraje významnou roli v procesu diferenciace buňky v pluripotentní. Jak ovšem celý proces probíhá, nebylo doposud příliš jasné. Nové světlo do problému nyní vnesl tým vědců z Wellcome Trust Centre for Stem Research ve Velké Británii, který výsledky svého bádání uveřejnil v srpnovém vydání časopisu Cell.
Dokončení na str. A7
Vědci z Wellcome Trust Centre for Stem Research ve Velké Británii zkoumali při studiu proteinu Nanog dva druhy mozkových buněk experimentální myši. První skupinou byly buňky, které neexprimovaly gen pro Nanog. Ty nedokázaly uskutečnit přeměnu v pluripotentní, dostávaly se do jakéhosi zapomnění a pokus přimět je k diferenciaci v dospělé buňky u nich selhal. Druhou skupinu tvořily buňky, jež gen exprimovaly. Díky tomu byly schopny plnohodnotné přeměny v pluripotentní.
„Do tohoto procesu se zapojují i jiné geny, ale působí spíše jako spouštěče,“ říká vedoucí týmu investigátorů dr. Silva, „bez proteinu Nanog uvíznou buňky v nedefinovaném, intermediálním stadiu.“ Studie nejenže ověřila zásadní roli proteinu Nanog, ale také se jako první zabývala časovou otázkou jeho působení. Vědci totiž zjistili, že hlavní působení proteinu Nanog nastává až ve finální fázi diferenciace buňky.
Bez proteinu Nanog není možná přeměna dospělé buňky v embryonální kmenovou buňku a totéž platí i pro buňku embryonální. Navazující studie musí cestu vzniku pluripotentní buňky objasnit do detailů, musí jasně definovat, jakou které geny hrají úlohu a jaká je přesně cesta působení dirigenta celého procesu – proteinu Nanog. Jen tak bude možné v laboratorních podmínkách bezpečně vytvářet kmenové buňky, které znamenají naději pro pacienty s vážnými onemocněními, jako jsou např. Alzheimerova nebo Parkinsonova nemoc či diabetes mellitus.
Zdroj: Medical Tribune