Přeskočit na obsah

Proti melanomu všemi prostředky – třeba i ve stanu

Stan proti melanomu stál 22. a 23. dubna v Praze a pak v Brně, Ostravě a Hradci Králové. Tato iniciativa se snaží obyvatele České republiky informovat o zhoubných kožních nádorech, upozorňovat na rizika jejich vzniku a především pobízet k prevenci. Cílem je samozřejmě včasný záchyt. Podobně dermatovenerologové působí i v rámci Evropského dne melanomu.

Počet melanomů stoupl v České republice za posledních třicet let více než čtyřikrát. Alarmující čísla vyžadují reakci, a tou je právě iniciativa samotných lékařů v rámci naší republiky i celé Evropy.

„Průměrně je v České republice zachyceno 19 nových případů na 100 000 obyvatel,“ říká MUDr. Monika Arenbergerová, Ph.D., odborná asistentka Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a FN KV v Praze. „Maximální pozornost se snažíme věnovat dětské populaci, jejíž expozice slunečnímu záření je naprosto klíčová pro vznik kožních nádorů v dospělosti. I proto se letos soustředíme na vyšetřování rodin s dětmi a jejich edukaci. Hlavním cílem projektu Stan proti melanomu je upozornit na rizika spojená s pobytem na slunci,“ dodává. V Praze v tomto improvizovaném ambulantním zařízení vyšetřovali v šesti ordinacích právě lékaři z vinohradské kliniky. Využívali ruční i digitální dermatoskopii, která umožňuje archivaci snímků a počítačovou analýzu vyšetřovaného kožního útvaru. Premiéru měl letos nejnovější videodermatoskop se stonásobným zvětšením, se dvěma monitory a full‑ ‑HD rozlišením.

Stan byl rovněž postaven 6. května v Brně, 13. května bude k dispozici v Ostravě a 15. května v Hradci Králové. V roce 2012 bylo ve všech stanech vyšetřeno dohromady 3 523 návštěvníků. Celkem bylo objeveno 103 zhoubných kožních nádorů. „Lidé se často ptají, jaké další faktory než pouze letní cestování k moři a luxusní výlety za sluncem do Afriky nebo Tichomoří v zimě hrají roli při zvyšování počtu nových zhoubných nádorů kůže,“ upozorňuje prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc., MBA, přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a FN KV, „jedním z podstatných faktorů je ztenčování ozonové vrstvy nad naším územím. Podrobné informace o projektu jsou uvedeny na oficiálních stránkách projektu www.melanom.cz.“

Letos je již potřinácté pořádán celoevropský preventivní a osvětový projekt Euromelanoma Day, jehož myšlenka se zrodila v Belgii v roce 1999 v hlavě dr. Thomase Maselise. Ten požádal v roce 2000 o záštitu nad touto aktivitou Evropskou akademii dermatovenerologie (EADV), jež zřídila tzv. Task Force for Euromelanoma Day a začala koordinovat aktivity v zemích Evropy. Česká republika se zapojila do evropské aktivity velmi záhy, a to v roce 2001. Letos již 13. ročníku Evropského dne melanomu (EDM) se v ČR účastní 112 dermatovenerologů ze 72 zdravotnických zařízení (přihlášení k 24. 4. 2013). Seznam těchto kožních lékařů je k dispozici na www.dermanet.cz/EDM a www.melanoma.cz. Koordinátorka EDM v ČR, prof. MUDr. Jana Hercogová, CSc., přednostka Dermatovenerologické kliniky 2. LF UK a Nemocnice Na Bulovce a současná prezidentka Evropské akademie dermatovenerologie, největší evropské odborné společnosti, vypočítává: „Evropský den melanomu představuje konkrétně: bezplatné vyšetření pigmentových znamének v ordinacích dermatologů jeden den v roce (obvykle pondělí v měsíci květnu); tiskové materiály s osvětovou tematikou ochrany před sluncem; informační webové stránky; pořádání tiskových konferencí cílených k prevenci před ultrafialovým zářením; prezentace problematiky fotoprotekce a melanomu v médiích; pořádání vzdělávacích akcí pro dermatovenerology, praktické, dětské lékaře a specialisty. Během 12 předchozích ročníků EDM bylo v České republice vyšetřeno na 54 000 osob, u nichž byl ve 140 případech diagnostikován melanom.“

Novou problematikou je výskyt kožních nádorů u pacientů po transplantaci. Tito nemocní totiž musejí dlouhodobě užívat kombinovanou imunosupresivní léčbu, která pomáhá prodlužovat správnou funkci štěpu, ale zároveň tlumí přirozenou imunitu organismu. Následkem mohou být nádory, zejména nádory kůže, a infekční onemocnění.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené