Přeskočit na obsah

Psychické prožívání u chirurgickýchpacientů – využití analgetické hypnózy

Hypnóza je dočasně změněný psychický stav charakterizovaný zvýšenou sugestibilitou, vztahem závislosti na hypnotizérovi a změněným stavem vědomí.

Tyto změny umožní prožívání sugerovaných změn, které jako by v daném okamžiku odpovídaly skutečnosti. Hypnotický stav bývá provázen projevy relaxace, ospalosti a útlumu. V chirurgických oborech má hypnóza význam jako prostředek k navození anestezie, jako prostředek k předoperačnímu uklidnění a jako prostředek ke zvládnutí některých problémů v pooperačním období (bolesti, retence moči apod.).

Zvláště úspěšné se v současné době v mnoha případech ukazuje spojení hypnózy s epidurální formou anestezie. Výhodou takového postupu je odstranění strachu před operací a umožnění operačních postupů u pacientů, kde je narkotické ovlivňování nežádoucí.

Navození analgetické hypnózy

Analgetickou hypnózu používáme s úspěchem přímo na operačním sále za plného provozu. Hypnotizovaný obvykle leží na zádech. Zvolíme fixační bod. Na operačním sále se s výhodou používá broušený skleněný korálek o průměru asi dva až tři centimetry, který vrhá odlesk světla z operačních lamp. Při rozostřování pohledu a přivírání očí přitom vzniká dojem, že z předmětu vycházejí paprsky. Bod má být umístěn o něco výše, než jsou pacientovy oči, aby fixace nutila k jejich úplnému otevření. Obvykle je výhodné klást fixační bod asi patnáct centimetrů nad střed čela. Při tomto postupu dochází rychle k únavě očních svalů a k samovolné tendenci zavírat oči a pociťovat tíhu ve víčkách. Na operačním sále by měl být pacient upozorněn na případné rušivé vlivy, například na pípání přístrojů, cinkot nástrojů, hlasy atd., a měl by být ujištěn, že ho nebudou nijak v průběhu hypnózy rušit, že je vůbec nebude vnímat. Do samotných sugescí můžeme začlenit formulaci, že „zvuky, které slyšíte, vás nebudou rušit, ale naopak povedou k vašemu většímu odpoutávání se od okolí a k hlubšímu ponořování se do hypnotického stavu.

Schopnost pacienta ponořit se do hypnózy závisí na jeho ochotě spolupracovat a na jeho schopnosti soustředit se na fixační bod a na terapeutova slova. Strach na operačním sále značně zvyšuje sugestibilitu.

Uspávací metoda

Hypnóza se nejčastěji navozuje uspávací metodou či metodou stupňování náročnosti bdělých sugescí. V dnešním dílu se budu věnovat první z nich.

Při uspávací metodě se hypnotizér snaží vyvolat u pacienta ospalost a únavu.

Hypnotizace – postup

Instrukce:

Pohodlně si lehněte a uvolněte všechno svalstvo. Vidíte ten lesklý korálek nad vámi? Obraťte oči vzhůru a dívejte se na něj. Dívejte se na něj upřeně a poslouchejte, co vám říkám. Nic nedělejte a počkejte, co se bude dít. Začnete se postupně cítit unavený, bude se vám chtít spát, vaše víčka budou těžknout, budete se cítit stále unavenější a ospalejší. Všimněte si, jak se korálek mění, jak svítí, jak je chvílemi zamlžený, chvílemi jasný. Vaše oči se budou cítit unavené a bude se vám chtít je zavřít. Oči se brzy zavřou samy od sebe. Víčka těžknou. Budou stále těžší a těžší, potáhne je to dolů, chtějí se zavřít. Tíha v celém těle se zvětšuje. Ruce a nohy jsou těžké jako bez vlády. Jste unavený jako po těžké práci. Začínáte se cítit malátný a ospalý. Dýcháte volně a zhluboka. Jste čím dál tím ospalejší a malátnější. Vaše víčka se stávají těžšími, jsou stále víc těžká a unavená. Ospalost je větší, víčka jsou těžká, zavírají se. Ospalost, únava, tíha… Chce se vám spát. Jste klidný, uvolněný, ospalý. Soustřeďte své myšlenky na to, co říkám. Budete ještě malátnější a ospalejší. Brzy budete hluboce spát, ale budete mě stále slyšet. Neprobudíte se, dokud vám neřeknu. Za chvíli začnu počítat od jedné do dvaceti. Jak budu počítat, ucítíte, že se ponořujete víc a víc do hlubokého spánku, ale budete schopen dělat vše, co vám řeknu, aniž se probudíte. Jedna. Upadáte hlouběji do spánku... dvě... dolů do hlubokého, hlubokého spánku... tři, čtyři... spíte hlouběji a hlouběji... pět, šest, sedm... ponořujete se do hlubokého, hlubokého spánku. Nic vás nebude rušit... Budete naslouchat mému hlasu a prožívat, co vám říkám. Osm, devět, deset... stále hlubší spánek... jedenáct, dvanáct, třináct... ačkoli hluboce spíte, jasně mě slyšíte. Čtrnáct, patnáct... hluboce spíte... šestnáct, sedmnáct, osmnáct... hluboký spánek, pevný spánek. Nic vás neruší. Budete prožívat různé věci, o kterých vám řeknu, abyste je prožíval. Devatenáct, dvacet... hluboce spíte! Nevzbudíte se, dokud vám neřeknu.

Po ukončení tohoto postupu je možno zadávat terapeutické sugesce. Na závěr sezení provedeme dehypnotizaci – ukončení hypnózy.

Dehypnotizace – postup

Instrukce:

Jste stále ponořen do hypnózy. Za chvíli se vrátíte do normálního bdělého stavu. Všechny příznaky vyvolané v hypnóze zcela zmizí, jen pocit příjemného uvolnění a klidu zůstane. Po probuzení se budete cítit příjemně, v dobré, spokojené náladě. Budu počítat od deseti do nuly a přitom se úplně probudíte. Deset, devět… únava a ospalost se ztrácí… Osm, sedm… tíha z těla mizí… šest, pět… do svalů se vrací energie a síla…  čtyři, tři… cítíte se aktivní a svěží… dva… jasně si uvědomujete své okolí… jedna… víčka jsou lehká, uvolňují se a otevírají se. Nula... jste úplně probuzený, cítíte se příjemně. Jste úplně vzhůru!

V případě neúspěchu opakování dehypnotizace můžeme vzniklý stav akceptovat a sugerovat instrukci: hypnotický stav přejde postupně v normální spánek, ze kterého se sám probudíte.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené