Radiologická vyšetření během těhotenství
Ultrazvukové vyšetření
Ultrazvukové vyšetření je nejdůležitější zobrazovací metodou v těhotenství. K diagnostice těhotenství a k detekci ovariálních patologií se v časných fázích těhotenství používá vaginální sonografie.
Ostatní diagnostika zejména zobrazení plodu se provádí pomocí abdominální ultrasonografie sektorovou sondou. V prenatální diagnostice je zkušený lékař schopen odhalit naprostou většinu vrozených vad a poruch Dalším přínosem může být v některých případech trojrozměrné zobrazení. Kardiální onemocnění matky lze většinou diagnostikovat při echokardiografickém vyšetření, v některých případech pak magnetickou rezonancí. Sonograficky lze dobře diagnostikovat a kvantifikovat pleurální výpotek či empyém. Mnohé akutní plicní onemocnění, jako například pneumonie, pneumothorax či embolie, již mohou být diagnostikovány výhradně konvenčním rentgenovým vyšetřením. Detailní vyšetření plicního parenchymu je možné až pomocí CT vyšetření.
Pomocí ultrazvuku lze většinou dobře diagnostikovat také akutní abdominální onemocnění matky. Nejčastějšími diagnózami jsou urolitiáza a mnohočetná cholecystolitiáza s možnými následky v podobě pyelonefritidy a cholecystitidy.
Zánětlivá onemocnění, jako enteritida, kolitida a appendicitida, jsou rovněž sonograficky diagnostikovatelná, jelikož dochází ke ztluštění stěny střeva, přítomnosti volné tekutiny a často i nálezu lokoregionální lymfadenopatie (obr. 1). Při poruše jaterních funkcí diagnostikované sérologicky, mezi něž v těhotenství nejčastěji patří gestóza, lze pomocí ultrazvuku vyloučit jiné příčiny hepatopatie. Jen vzácně jsou u abdominálních onemocnění indikována další vyšetření, jako CT či MR........
Plnou verzi článku najdete v: Gynekologie po promoci 4/2009
Komentář
As. MUDr. Michael Halaška, Ph.D.
Gynekologicko‑porodnická klinika 2. LF UK a FN v Motole, Praha
Článek autorů shrnuje problematiku zobrazovacích metod (ultrazvuk, rentgenové vyšetření, CT, MR) během těhotenství.
Ultrazvukové vyšetření
Ultrazvukové vyšetření má několik nesporných výhod: je bez prokazatelných nežádoucích účinků a je velmi dobře dostupné. Zároveň je zajímavé i svou nízkou cenou. V zásadě lze ultrazvukové vyšetření během těhotenství provádět bez jakýchkoli kontraindikací. Výjimkou je dopplerovské vyšetření v prvním trimestru, které by mělo být indikováno obezřetně pro riziko možného nadměrného přenosu energie na plod.
Ultrazvukové vyšetření má během těhotenství samozřejmě svá specifika, hlavně co se týká diagnostiky patologií v dutině břišní, kde těhotensky zvětšená děloha a častá zácpa v důsledku vyšších hladin progesteronu v těhotenství výrazně omezuje vyšetřovací možnosti.
V článku autoři vyzdvihují provedení MR u adnexálních patologií, což nemůžeme zcela potvrdit. Ultrazvukové vyšetření ovariálních tumorů doplňujeme dopplerovským vyšetřením, určujeme perfuzi, indexy pulsatility a rezistence v cévách, což výrazně .....
Plnou verzi článku najdete v: Gynekologie po promoci 4/2009
Zdroj: GPP