Raptiva – dopad doporučení EMEA na české psoriatiky
„Efalizumab byl první biologický lék registrovaný k léčbě psoriázy. Od roku 2005 jsme ho použili na naší klinice u více než 25 pacientů, u kterých selhala nebo nemohla být podávána klasická celková léčba. Část pacientů na podávání přípravků Raptiva odpovídajícím způsobem nereagovala, ale těch s dobrou odpovědí byla zřetelná většina. U těchto psoriatiků jsme byli obvykle spokojeni i s dlouhodobou účinností. Z nežádoucích účinků jsme se nejčastěji potýkali s přechodnými příznaky chřipky, dvakrát došlo k manifestaci psoriatické artritidy, jež by se zřejmě stejně rozvinula. U tří pacientů jsme dočasně přerušili podávání efalizumabu z důvodu závažnější infekce a po jejím vyléčení jsme v terapii tímto lékem pokračovali.
Raptiva je imunosupresivní lék – blokuje aktivaci a migraci T-lymfocytů – a u podobných přípravků musíme vždy počítat s rizikem infekcí, nakonec případy progresivní multifokální encefalopatie byly hlášeny i po podání jiných imunosupresiv. Rozhodnutí EMEA respektujeme. Protože pozastavení registrace je v tuto chvíli dočasné opatření, definitivní rozhodnutí o osudu léku se dá čekat během následujících měsíců. Psoriáza je dnes považována za systémové zánětlivé onemocnění asociované s řadou dalších chorob, které ovlivňují nejen kvalitu, ale podle posledních studií právě díky přidruženým nemocem i délku života.“
Zda se tedy bude jednat pouze o dočasné pozastavení nebo zrušení registrace tohoto přípravku na evropském trhu, se teprve ukáže po bedlivém přehodnocení bezpečnostního profilu přípravku (tj. poměru prospěchu a rizik léčby psoriatiků). Ten bude v nejbližší době probíhat na půdě Evropské lékové agentury a jeho výsledek rozhodne o osudu Raptivy v celé Evropě.
Zdroj: