Resekce plicních metastáz laserem také v ČR
Tradiční chirurgické postupy jsou vhodné zejména u nádorů nacházejících se na okraji plicních laloků. „V takovém případě operatér klasicky provedl klínovitou resekci. Společně s nádorovým ložiskem však odstranil i významnou část okolní zdravé plicní tkáně. Pokud se nádor nacházel hlouběji v plicním parenchymu nebo se jednalo o mnohočetná ložiska, znamenalo to provést lobektomii nebo resekci celé plíce. Netřeba dodávat, že tyto radikální výkony jsou pro nemocného velmi zatěžující a negativně ovlivňují kvalitu jeho dalšího života, protože v závislosti na rozsahu resekce se zhoršují i plicní funkce. V řadě případů bývají pro riziko závažných komplikací zcela neproveditelné. Pomocí nového laserového přístroje jsme nyní schopni z jedné plíce vyoperovat i mnohočetné metastázy, aniž bychom zbytečně poškodili či odebrali zdravou část plic,“ říká MUDr. Josef Vodička, Ph.D., který se spolu s primářem MUDr. Vladimírem Špidlenem na operace plic na Chirurgické klinice FN Plzeň specializuje.
Laser šetrnější než skalpel
Použití laseru je mimořádně šetrná operační technika, která je rozšířená zejména v Německu, kde se plzeňští chirurgové také školili. Pro operace plic se používá zvláštní typ laseru speciálně vyvinutý pro použití v plicní chirurgii (Nd:YAG laseru MY 40 1.3), který musí svými vlastnostmi vyhovovat specifickým vlastnostem křehké plicní tkáně. Ta se obecně vyznačuje nízkou hustotou a zároveň velkým obsahem vody (až 80 %) a silnou smršťovací kapacitou danou obsahem vzduchu v alveolách. Speciální Nd:YAG laser má paprsek o vlnové délce 1 318 nm, fokus 600 µm, výkon až 40 W a je charakterizován průnikem i přes tekutá prostředí do hloubky až 6 mm či uzávěrem tepen do průměru 2 mm a žil do průměru 3 mm. Umožňuje radikální odstranění i vícečetných nebo oboustranných plicních ložisek, dále ložisek hluboko uložených či různé velikosti. Vyznačuje se spolehlivou aerostázou a hemostázou, stejně jako možností opakovaných zákroků. Nezanedbatelná je z dlouhodobého pohledu rovněž provozní úspora. Zatímco dosud lékaři používali šicí aparáty, jejichž cena se pohybuje v řádu tisíců korun, laserový přístroj spotřebovává „pouze“ elektrickou energii. Samozřejmě je nutné zvažovat i pořizovací cenu přístroje. V tomto případě uhradila potřebné čtyři miliony FN Plzeň z vlastních zdrojů.
Laser je indikován převážně k chirurgickému odstranění plicních metastáz a ložisek nejasné povahy. Své uplatnění najde u při plicní biopsii, rušování pleurálních adhezí, volumreduktivních plicních resekcích, anatomických plicních resekcích (preparace v mezilalokových rýhách a segmentektomie). Dále ho lze využít k ošetření spontánního pneumothoraxu, pleurodéze a adheziolýze. Navzdory všem výhodám laserového přístroje stále platí, že ne každé nádorové ložisko lze tímto způsoben odstranit. V individuálním případě může být limitující velikost nádoru, popř. jeho nepříznivá lokalizace.
Zkušenosti jsou výborné
Dosavadní zkušenosti plzeňských chirurgů, které zahrnují ošetření souboru 15 nemocných, přičemž v 11 případech se jednalo o metastatické nádorové ložisko a ve čtyřech případech byla peroreračně zjištěna primární neoplazie, jsou výborné. „Zatím byla perioperační morbidita a mortalita ošetřených pacientů nulová a nedošlo ani k dalším komplikacím, jako je airleak hrudním drénem či hemorrhagie,“ shrnuje zkušenosti plzeňských chirurgů přednosta Chirurgické kliniky FN Plzeň prof. MUDr. Vladislav Třeška, DrSc., a dodává, že nové možnosti šetrného laserového ošetření sekundárních nádorů plic spolu s rozsáhlou operativou jaterních metastáz, která na zdejší klinice probíhá, přináší výrazně zlepšenou perspektivu pro onkologicky nemocné, například s kolorektálním karcinomem, u něhož generalizace v podobě nálezu metastáz znamenala ještě před několika lety podání pouze symptomatické léčby a velmi špatnou prognózu.
Zdroj: