Přeskočit na obsah

Rezervy letos dojdou, očekává ministr

Do konce roku budou finanční přebytky systému zdravotního pojištění z předchozích let vyčerpány, předpokládá ministr zdravotnictví doc. Jan Blatný. Uvedl to na zasedání zdravotního výboru poslanecké sněmovny 17. března při diskuzi o zdravotně pojistných plánech zdravotních pojišťoven na loňský rok. „Předpokládali, jsme, že systém bude stabilní do roku 2023 a je potřeba otevřeně říct, že nebude, že bude maximálně stabilní do konce tohoto roku,“ uvedl ministr Blatný.

Celkem na všech fondech zdravotních pojišťoven bylo v lednu přes 60 miliard korun. Lednové zůstatky byly za poslední roky nejvyšší.

Tyto přebytky zatím zůstaly zachovány i přes loňské navýšení úhrad proti plánům a snížení výběru zdravotního pojištění proti plánu, a to zejména díky výraznému zvýšení plateb státního rozpočtu za takzvané státní pojištěnce loni zhruba o 20 miliard korun a letos o 50 miliard korun proti roku 2019. Pro příští rok žádné další navýšení plateb ze státního rozpočtu do zdravotnictví zatím schválené ani plánované není.

Jak uvedla náměstkyně ministra zdravotnictví Helena Rögnerová, ze zhruba 60 miliard korun, které aktuálně jsou na všech fondech zdravotních pojišťoven je 40 miliard korun na klíčovém základním fondu, ze kterého se bezprostředně hradí zdravotní služby. „I těchto 40 miliard začíná být alokováno. Zhruba devět miliard padne na kompenzační vyhlášku k loňskému roku, 11 miliard půjde na odměny zdravotníkům, kteří nespadají pod dotační program pro lůžková zařízení, 10 miliard je očkování, a nastavují se další položky, jako je testování zdravotnickými pracovníky, ale nově se přidává i testování ve firmách, které klade až miliardové měsíční náklady, které ještě nejsou specifikované. Takto systém vypadá momentálně,“ popsala Rögnerová. „Zdravotní pojišťovny budou muset sáhnout do rezerv více, než očekávaly. Zatím bychom toto měli zvládnout, ale tím pádem už nemáme rezervy na další roky. Nevíme, jestli bude startovat ekonomika, nebo budeme muset požádat ministerstvo financí o dofinancování. V tuto chvíli systém vypadá stabilně, ale bez rezerv do dalšího výhledu,“ shrnula náměstkyně.

Poslanec ANO exministr Adam Vojtěch poznamenal, že za zásadní považuje zachování dostupnosti a kvality zdravotních služeb po odeznění pandemie na stejné úrovni, jaká byla v době předcovidové. Přitom bude zapotřebí financovat nejen aktuální závazky plynoucí z péče o covidové pacienty, ale po pandemii také zvýšený počet výkonů, které byly v posledních měsících odkládané.

K tomu se připojil prof. Vlastimil Válek, předseda poslaneckého klubu TOP 09. „Prodloužily se waiting listy, měly by se následně navýšit například počty totálních endoprotéz. Nemocnice to budou muset v druhé polovině letošního roku reflektovat. Pokud výkony nebudou hrazené, nemůžeme skluz dohnat,“ podotkl prof. Válek.

Zdravotní sněmovní výbor po diskuzi požádal ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo financí, aby ve spolupráci se zdravotními pojišťovnami provedli analýzu možností finančního krytí zdravotní péče pro rok 2021 a rok 2022.

Mezitím startuje dohodovací řízení o úhradách na rok 2022. Poběží do konce června, pak připraví ministerstvo zdravotnictví vyhlášku. V těchto dnech vypočítává analytická komise dohodovacího řízení možnosti, jaké se v systému pro příští rok dají očekávat.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené