Přeskočit na obsah

Risankizumab razantně nastupuje do léčby psoriázy

Biofarmaceutická společnost AbbVie oznámila pozitivní výsledky tří pivotních klinických studií fáze III, v nichž byl hodnocen experimentální inhibitor interleukinu 23 (IL‑23) risankizumab v porovnání s přípravky ustekinumab a adalimumab v léčbě pacientů se středně těžkou až těžkou chronickou ložiskovou psoriázou.



Nová data ukazují, že při podávání risankizumabu (150 mg) bylo po 16 týdnech léčby dosaženo nejméně 90% zlepšení u primárních cílových parametrů: indexu PASI 90 (Psoriatis Area and Severity Index – index postižené plochy a závažnosti psoriázy) a odpovědi sPGA (static Physician Global Assessment – statické celkové zhodnocení lékařem) s výsledkem čistý nebo téměř čistý (sPGA 0/1) ve všech třech studiích v porovnání s placebem nebo adalimumabem (v závislosti na uspořádání studie).



Studie ultIMMa‑1 a ultIMMa‑2

Studie ultIMMa‑1 a ultIMMa‑2 jsou replikované studie fáze III hodnotící bezpečnost a účinnost risankizumabu (150 mg) ve srovnání s placebem nebo ustekinumabem (45 nebo 90 mg v závislosti na tělesné hmotnosti pacienta). Po 16 týdnech léčby dosáhlo v obou studiích odpovědi PASI 90 celkem 75 procent pacientů, kteří dostávali risankizumab, zatímco při podávání placeba to bylo ve studii ultIMMa‑1 pouze pět procent a ve studii ultIMMa‑2 jen dvě procenta. Podíl odpovědi PASI 90 při podávání risankizumabu byl statisticky významně vyšší rovněž ve srovnání s ustekinumabem (42 procent ve studii ultIMMa‑1 a 48 procent ve studii ultIMMa‑2). Odpovědi sPGA čistá nebo téměř čistá (sPGA 0/1) dosáhlo v 16. týdnu 88 procent pacientů léčených risankizumabem ve studii ultIMMa‑1 a 84 procent pacientů ve studii ultIMMa‑2 ve srovnání s osmi procenty pacientů na placebu ve studii ultIMMa‑1 a pěti procenty pacientů ve studii ultIMMa‑2. Podíl těchto odpovědí sPGA 0/1 byl opět statisticky významně vyšší než při léčbě ustekinumabem (63 procent ve studii ultIMMa‑1 a 62 procent ve studii ultIMMa‑2).

Kompletního vyčištění kůže (PASI 100) dosáhlo po 16 týdnech a jednom roce léčby dvakrát více pacientů léčených risankizumabem ve srovnání s léčbou ustekinumabem. V týdnu 16 dosáhlo ve skupině léčené risankizumabem odpovědi PASI 100 celkem 36 procent pacientů ve studii ultIMMa‑1 a 51 procent pacientů ve studii ultlMMa‑2 ve srovnání s 12 procenty pacientů ve studii ultIMMa‑1 a 24 procenty pacientů ve studii ultIMMa‑2, kteří byli léčeni ustekinumabem. Ve skupině léčené risankizumabem dosáhlo po jednom roce odpovědi PASI 100 celkem 56 procent pacientů (ultIMMa‑1) a 60 procent pacientů (ultIMMa‑2) v porovnání se skupinou léčenou ustekinumabem, kde této odpovědi dosáhlo 21 procent (ultIMMa‑1) a 30 procent (ultlMMa‑2). Kromě toho se ve skupině léčené risankizumabem po jednom roce podařilo dosáhnout PASI 90 u 82 procent pacientů (ultIMMa‑1) a 81 procent pacientů (ultIMMa‑2), zatímco ve skupině s ustekinumabem to bylo 44 procent (ultIMMa‑1) a 51 procent pacientů (ultIMMa‑2). V obou studiích bylo u všech primárních a sekundárních cílových parametrů dosaženo u risankizumabu statistické významnosti p < 0,001 ve srovnání s placebem a ustekinumabem.

„Pro pacienty s psoriázou je důležitým cílem léčby čistá kůže, bohužel u řady z nich toho zatím stále není dosaženo. Data z obou studií prokazují výbornou účinnost risankizumabu a nasvědčují tomu, že má potenciál stát se pro nemocné velmi účinným lékem,“ uvedl prof. Kenneth B. Gordon, přednosta Katedry dermatologie Lékařské fakulty ve Wisconsinu a dermatolog kliniky Froedtert & Medical College of Wisconsin Froedtert Hospital, který byl hlavním investigátorem studie ultIMMa‑1.



Studie IMMvent

Výsledky studie IMMvent v týdnu 16 vykazovaly PASI 90 u 72 procent pacientů léčených risankizumabem (150 mg) v porovnání se 47 procenty pacientů, kteří byli léčeni adalimumabem (iniciálně 80 mg, poté po jednom týdnu od iniciální dávky 40 mg každé dva týdny). Odpovědi sPGA 0/1 (čistá či téměř čistá) bylo v týdnu 16 dosaženo u 84 procent pacientů léčených risankizumabem ve srovnání s 60 procenty pacientů ve skupině s adalimumabem. Nadto bylo v týdnu 16 při podávání risankizumabu dosaženo PASI 100 u 40 procent pacientů, zatímco při léčbě adalimumabem to bylo u 23 procent.

Ve druhé fázi studie IMMvent (týden 16 až 44) byli pacienti s odpovědí PASI 50–90 na léčbu adalimumabem v týdnu 16 znovu randomizováni a buď převedeni na risankizumab (n = 53), nebo pokračovali v léčbě adalimumabem (n = 56). Z těchto pacientů dosáhlo v týdnu 44 odpovědi PASI 90 celkem 66 procent pacientů převedených na risankizumab ve srovnání s 21 procenty pacientů, kteří pokračovali v léčbě adalimumabem. Kromě toho v týdnu 44 dosáhlo 40 procent pacientů převedených na risankizumab odpovědi PASI 100, zatímco ve skupině s adalimumabem to bylo sedm procent. Ve všech primárních i sekundárních cílových parametrech bylo dosaženo statistické významnosti p < 0,001.

„V této studii dosáhli při léčbě risankizumabem v týdnu 16 odpovědi čistá nebo téměř čistá kůže celkem čtyři z pěti pacientů. V týdnu 44 byly u pacientů léčených risankizumabem ve dvanáctitýdenním dávkovacím schématu zjištěny hodnoty PASI 90, které odpovídají vysokému procentu vyčištění kůže,“ uvedl prof. Kristian Reich z kliniky Dermatologikum Hamburg a výzkumného institutu SCIderm v německém Hamburku, hlavní investigátor studie IMMvent. „Tato data potvrzují dříve získané výsledky, podle nichž má risankizumab potenciál uspokojit dosud nenaplněné potřeby pacientů trpících psoriázou.“



Bezpečnost přípravku

Bezpečnostní profil risankizumabu byl konzistentní s tím, který byl pozorován ve studiích fáze II, aniž by v kterékoli ze tří provedených studií byly zaznamenány jakékoli nové bezpečnostní signály. Ve studiích ultIMMa‑1 a ultIMMa‑2 se závažné nežádoucí účinky v týdnu 16 vyskytly v obou studiích u dvou procent pacientů ve skupině léčené risankizumabem; v placebové skupině se vyskytly u tří procent a jednoho procenta pacientů; ve skupině léčené ustekinumabem to bylo u osmi procent a tří procent pacientů.

Ve studii IMMvent byly v týdnu 16 zaznamenány závažné nežádoucí účinky u tří procent pacientů ve skupině léčené risankizumabem a rovněž u tří procent pacientů, kteří dostávali adalimumab. Studie fáze III s risankizumabem v léčbě psoriázy dále pokračují. Předmětem výzkumu jsou rovněž možnosti jeho užití v léčbě Crohnovy choroby a psoriatické artritidy. V plánu jsou rovněž další klinické studie pro hodnocení risankizumabu v léčbě ulcerózní kolitidy. Výzkum a vývoj risankizumabu je výsledkem spolupráce AbbVie se společností Boehringer Ingelheim. Zodpovědnost za další vývoj a komerční využití risankizumabu v globálním měřítku bude mít společnost AbbVie.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Ruce vzhůru, gatě dolů…

17. 4. 2024

Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…