Přeskočit na obsah

Rizika pro duševní zdraví mezi manažery

Tříčlenný tým německých odborníků, vedený Andeasem Zimberem, z univerzitních pracovišť orientovaných na klinickou psychologii a rehabilitaci (Mannheim, Bremen), zjišťoval rizika pro duševní zdraví mezi manažery. Výsledky jejich kvalitativní studie a důsledky pro prevenci stresu publikoval ve svém prvním letošním čísle odborný časopis Psychiatrische Praxis.

V porovnání se zaměstnanci ukazuje výzkum duševního zdraví, že manažeři mají vyšší riziko pro vyčerpání, únavu a poruchy spánku. Nicméně zdroje a průběh psychických potíží mezi manažery nebyly dosud systematicky hodnoceny. Tato studie, založená na práci a výzkumném modelu duševního zdraví, zacílila na zjištění zdravotního rizika a ochranných faktorů.

Bylo provedeno patnáct rozhovorů s manažery pracujícími na různých úrovních řízení a hospodářských úsecích.

Všichni manažeři hlásili psychické potíže, tj. podráždění, problémy s odloučením, vyčerpání, únavu a spánkové poruchy. Nicméně menšina z nich trpěla chronickými zdravotními problémy. Zda psychické stížnosti přetrvaly a staly se chronickými, nebo ne, bylo spojeno s několika podmínkami: zejména s tím, jak manažeři vnímali zdravotní rizika, a dále to byly vlastní výkonnost, zkušenosti se zotavením i péče o zdraví ve firmě.

Ze studie plyne závěr, že nálezy naznačují potřebu specifických preventivních strategií. Obzvláště manažeři a firmy musejí dále zvýšit své uvědomování rizik pro duševní zdraví spojených s činnostmi vedoucích pracovníků.

Zdroj: Zimber A, Hentrich S, Meyer‑Lindenberg A. Mental health risks among managers. Results of a qualitative study and implications for stress prevention. Psychiat Prax, 2018;45(1):30–37

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené