Přeskočit na obsah

Riziková rovnováha

Poslední čísla počtu nově nakažených COVID‑19 stagnují. Klesají počty nakažených zdravotníků.


Tolik obsazených lůžek JIP a ARO jako 2. února dosud nebylo v systému sledování kapacit lůžkové péče hlášeno. Na lůžkách těchto oddělení leželo celkem 3 242 lidí. V Česku byla volná kapacita 18 procent lůžek ARO a JIP pro dospělé.

Zátěž nemocnic tedy po lednové vlně koronavirové epidemie nijak významně nepolevuje. Počty covid pozitivních hospitalizovaných pacientů, mezi kterými ale nejsou zařazeni někteří pacienti po covidu, z lednových vrcholů nad úrovní sedmi tisíc lidí klesly. V poslední době ale stagnují a pohybují se vysoko – kolem šesti tisíc lidí. Počet covid pozitivních v těžkém stavu nebo s vysoce intenzivní péčí se 1. února po pěti dnech vrátil nad tisíc. Pro obnovení plánované péče a relativně normálního fungování nemocnic by přitom bylo podle ministerstva potřeba, aby se počet covid pozitivních na intenzivní péči snížil pod pět set. To nemůže trvat méně než dva tři týdny ani podle nejoptimističtějších scénářů.

Další vývoj zátěže nemocnic bude ovlivněn vývojem počtu nových případů, který rovněž od konce ledna stagnuje. Vzhledem k tomu, jak vysoké počty nově nakažených a hospitalizovaných jsou, je stagnace rizikový stav.

Na tiskové konferenci o aktuálním vývoji epidemie 29. ledna padlo několik jednotlivých údajů, které vzbuzují obavy z dalšího vývoje. Jak uvedla hlavní hygienička MUDr. Jarmila Rážová, nakažení uvádějí při trasování v průměru 0,79 kontaktu; je otázkou, jestli všichni uvádějí všechny své kontakty. Dále uvedl ředitel ÚZIS prof. Ladislav Dušek, že se zastavil pokles podílu pozitivních testů, což naznačuje, že nadále dochází k šíření nákazy v komunitě. A také nadále dochází k šíření i v rizikových věkových skupinách. Situaci, kdy epidemie stagnuje na vysokých číslech, označil Dušek jako rizikovou rovnováhu.

„Opatření přijatá kolem Vánoc zafungovala, ale jejich efekt se v poslední době vytratil,“ uvedl 29. ledna ministr doc. Jan Blatný. „Buď nejsou stávající opatření dodržována, nebo dochází k rychlejšímu šíření viru v souvislosti s výskytem britské mutace. Pravděpodobně se jedná o kombinaci obojího,“ dodal ministr.

Situace je různá v různých regionech. Nejvíce nově potvrzených nakažených mají nyní okresy Trutnov, Sokolov a Cheb. Podle výpočtu ÚZIS je v průměru vyšší počet nových případů na 100 000 obyvatel v regionech s horskými středisky než v ostatních regionech. V regionech s horskými středisky přibylo za posledních sedm dní 540 nových případů na 100 000 obyvatel. V ostatních regionech 465, uvedlo ministerstvo 2. února. „Situace v horských střediscích a příhraničních oblastech je kritická. Nová data jasně ukazují, že řada obyvatel ignoruje nařízení. Situace v horských oblastech je podle nových dat o to závažnější, že se v nich setkávají lidé z celé republiky, což vede k větší fluktuaci lidí a vyššímu šíření onemocnění COVID‑19. Je evidentní, že část obyvatel si neuvědomuje nebezpečí tzv. britské mutace viru, která se šíří násobně rychleji,“ prohlásil ministr Blatný.

Nejnapjatější nemocniční kapacity jsou nadále v Karlovarském kraji. Nemocnicí s nejvyšším počtem hospitalizovaných covid pozitivních pacientů byla k 28. lednu FN Hradec Králové.

„Přestože počet covid pacientů v ČR mírně klesá, naprostá většina nemocnic je nadále zatížena prakticky na maximum svých kapacit. Stále jsou realizovány mezikrajové transporty z krajů, kde je vytížení kapacity lůžek nejvyšší,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví prof. Vladimír Černý.

Dobrá zpráva je, že podle dat ministerstva zdravotnictví klesala na konci ledna nemocnost zdravotnického personálu. Co se týká zdravotníků v nemocnicích akutní péče, nejhorší situace byla k 28. lednu se sestrami v Karlovarském kraji. Tam bylo v daný den covid pozitivních 3,85 procenta sester, přepočteno na úvazky v akutních nemocnicích. Vysoký počet nakažených zdravotníků byl také v nemocnicích v Libereckém a Královéhradeckém kraji.

Roste počet zdravotníků, kteří byli očkováni oběma dávkami vakcíny proti COVID‑19. Jak uvedl na konci ledna prof. Dušek, alespoň jednou dávkou vakcíny byla očkována více než polovina lékařů v nemocnicích akutní péče.

K 2. únoru bylo celkem u 54 851 osob očkování ukončeno aplikací druhé dávky, z toho 34 057 lidí z kategorie zdravotnických pracovníků nemocnic a záchranky a dalších 10 875 z kategorie ostatní zdravotnictví / ochrana veřejného zdraví. Dalších 63 000 zdravotníků z nemocnic a záchranek bylo očkováno zatím jednou dávkou. V nemocnicích akutní péče pracuje řádově 130 000 pracovníků včetně techniků.

Ministr Blatný a náměstek Černý odmítli zkazky o tom, že by byla vysoká zátěž nemocnic jen zdánlivá a že by nemocnice nechávaly na lůžkách pacienty s novým koronavirem déle, než je nezbytně nutné, kvůli příplatkům. Ministr uvedl, že od Nového roku už v úhradách zdravotních služeb není žádná bonifikace za covid pozitivní pacienty na standardních lůžkách a bonifikaci za intenzivní péči vyplácejí pojišťovny jen dvacet dní od pozitivního testu pacienta na koronavirus.

Profesor Černý se také vyjádřil k věku hospitalizovaných s COVID‑19. Lidé z jednotlivých pracovišť tvrdí, že se zdá, že hospitalizují s tímto onemocněním stále mladší ročníky. Černý potvrdil, že podle celkových čísel průměrný věk hospitalizovaných s COVID‑19 klesá, i když mírně. V prvním listopadovém týdnu činil 71,2 roku, v posledním lednovém týdnu 70,3 roku. Mezitím průměrný věk hospitalizovaných osciloval od 70,0 po 71,7. U lidí přijatých na jednotky intenzivní péče je rozdíl o trochu větší, klesl ve stejném období z 69,6 na 67,7. V posledním lednovém týdnu 34 procent hospitalizovaných koronavirových pacientů na jednotkách intenzivní péče tvořili pacienti mladší 65 let.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené