Rizikoví by měli být očkováni do poloviny příštího roku
Kdy jste byl osloven s nabídkou stát se koordinátorem vakcinace proti COVID-19?
Jednali jsme od středy 25. listopadu, do konce toho týdne jsem se rozhodl. Pak nastala nějaká komplikace ve smyslu mého prověření. Pan premiér o mně měl nějaké informace, které se později vyjasnily.
Jakou formou pro ministerstvo pracujete a na jakou dobu vás angažovali?
Nejsem zaměstnancem ministerstva zdravotnictví, zatím počítáme s tím, že budu v této pozici pracovat do poloviny příštího roku. Jeví se ale, že to zřejmě nebude stačit. Pokud bychom to přepočítali na pracovní dobu, odpovídá moje nasazení polovičnímu až dvoutřetinovému úvazku. S ministerstvem zdravotnictví jsme se shodli, že nemám střet zájmů, budu tedy pokračovat i ve svých dosavadních aktivitách.
Proč jste nabídku přijal?
Ministr se svými kolegy mě přesvědčil, že jsem pro ně správný člověk, že je to zapotřebí a že tu můžu být platný. Je to práce, která má smysl. Pan ministr se odkazoval na projekt elektronického receptu, který ale upřímně nebyl jen moje práce, bez dalších kolegů na SÚKL by to nebylo tam, kde to je.
V pondělí 7. prosince byla zveřejněná Strategie očkování proti nemoci COVID-19. Je to významný dokument?
Konečně to někdo popsal. Mám z toho dokumentu dobrý dojem.
Co bude potřeba teď hned dopracovat?
V tuto chvíli nemáme identifikovány všechny problematické oblasti k řešení, protože jich přibývá. Proběhlo jednání se zdravotními pojišťovnami, které budou očkování hradit ve zvláštním režimu, protože vakcíny nakupuje stát a jsou v jeho majetku. Dalším problémem bude distribuce vakcín, informační kampaň a PR kampaň, kterou připravuje tiskové oddělení ministerstva zdravotnictví. Také bude potřeba vyjasnit součinnost s Evropskou komisí. Jen během prvního dne jsme identifikovali zhruba patnáct styčných bodů s různými institucemi.
Jak se připravuje informační kampaň?
Zatím k tomu neznám podrobnosti (rozhovor proběhl v den nástupu PharmDr. Blahuty na ministerstvo 8. 12.). V tuto chvíli připravuje ministerstvo zdravotnictví dílčí komunikační kampaň vlastními silami, zároveň se sbírají podklady a připravuje se velká kampaň, která by měla běžet od začátku příštího roku.
Ministerstvo zdravotnictví si nechalo zpracovat průzkum veřejného mínění u agentury STEM, základní výsledek zní, že je 40 procent lidí připraveno se očkovat, 40 procent o očkování nemá zájem a 20 procent lidí není rozhodnuto…
O tomto šetření vím od pana ministra. Zajímavé je pro nás je, jak se mění odpovědi podle věku. U skupiny starších respondentů je poměr lidí, kteří se hodlají nechat očkovat, 60 procent. S narůstajícím věkem a zdravotními riziky je vyšší afinita k očkování.
Je reálné, aby se naočkovalo 60 procent lidí?
Ve smyslu kolektivní imunity je tento podíl hraniční, lepší by bylo ještě vyšší číslo. Jestli se to podaří, to v tuto chvíli nechci spekulovat, k tomu zatím nemám podklady.
Jak podpořit zájem veřejnosti o očkování?
Měli by se naočkovat členové vlády, celebrity, měli by se naočkovat zdravotničtí profesionálové, to je to hlavní.
Koho oslovit z celebrit?
Do takové věci se nehodlám komunikačnímu týmu montovat.
I někteří zdravotníci váhají s očkováním, zejména pokud nepatří do rizikové skupiny. Často se skloňuje, že nemůžeme znát dlouhodobé následky nové vakcíny. Jak zdravotníky přesvědčit?
U vakcíny jsou přísnější podmínky při schvalování, a to z toho důvodu, že se na rozdíl od léčivých přípravků podává zdravým klientům. Chápu, že se bude čekat na kohortové studie a na dostatečné množství probandů. Budeme si ale muset také uvědomit, že očkování bude mít velký vliv na sociální začlenění člověka. Pro lidi, kteří cestují na dovolenou nebo služebně komerčními lety, se stane očkování proti COVID-19 nezbytným.
Očekává se, že první dodávka vakcíny bude pro 400 000 osob. Jak mezi lidmi indikovanými v prvních prioritních skupinách najít ty, kteří budou moci získat vakcínu hned z první dodávky?
To je na rozhodnutí ministerstva zdravotnictví, především na doporučení odborných společností, hlavní hygieničky a odboru zdravotních služeb. Měli by tu kohortu srozumitelným, plánovaným a cíleným způsobem zúžit. Náš problém ze začátku bude, že vakcín bude i při padesátiprocentní ochotě se očkovat málo. I kdyby šly dodávky tak, jak jsou nasmlouvané, a nenastal problém s udělením centrální registrace, můžeme se až ve druhé polovině března dostat do určitého rovnovážného stavu, že vakcín bude množstevně dostatek.
Kdo tedy může být mezi prvními, aby to bylo srozumitelné?
Jestli se nepletu, tak ve Velké Británii jako první umožnili vakcinaci lidem v domovech pro seniory, občanům starším 80 let a některým pracovníkům zdravotnictví a sociálních služeb.
Kdy se může dostat na zdravotníky?
Myslím, že by se měli do vakcinace zařadit hned v prvních měsících. O tom budeme jednat s hlavní hygieničkou a odborem zdravotních služeb ministerstva.
Do kdy by mělo být jasně vyřešeno pořadí indikovaných skupin?
Do doby, než přiletí první vakcíny. Máme čas řádově nejpozději mezi 15. a 31. lednem 2021. Před 15. lednem první vakcínu neočekávám. Je tam termín dodání do osmi týdnů od udělení registrace, může to být o něco dříve, může to být dva týdny po registraci.
Distribuci do velké míry bere na sebe výrobce, je to tak?
Pfizer je v České republice držitelem distribučního oprávnění. Bude dodávat až na úroveň vybraných očkovacích center. Dodá tedy vakcíny ve speciálních obalech až do příslušného očkovacího centra. Součástí dodávky bude katalog a potvrzení dodržení skladovacích podmínek. Ve chvíli, kdy dojde k oddělení katalogu a jeho vrácení distributorovi, v ten moment přechází dávka vakcíny do vlastnictví českého státu reprezentovaného ministerstvem zdravotnictví.
Kolik by mělo být očkovacích center?
Pokud vím, postupně by jich mělo vzniknout v nemocnicích a zdravotních ústavech přes sto, v březnu by pak měl hlavní díl očkování přecházet na praktické lékaře.
Pomohou s vakcinací v pobytových sociálních službách mobilní týmy?
V pobytových sociálních službách tak velký problém nevidím, tam půjde zajistit očkování prostřednictvím mobilních týmů. Spíše bude otázka zajištění očkování seniorů a křehkých skupin žijících ve vlastním prostředí. Tam to bude zřejmě méně efektivní.
Vnímáte jako problém zajistit očkovaným lidem druhou dávku?
Ve smyslu dostatku vakcíny v požadované době revakcinace to problém nebude, s tím se počítá. Když se nastaví logistika pro očkování první dávkou, neměl by být problém ani s očkováním druhou dávkou.
Jaké máte tedy nejbližší plány?
Definovat všechny problémové oblasti, kde je nutná spolupráce různých subjektů, ať už ministerstva zdravotnictví, poskytovatelů, distributorů, zdravotních pojišťoven, životního prostředí, krajských úřadů a podobně. Pak začnu zpracovávat stručné projektové řízení pro jednotlivé oblasti a jednotlivé zúčastněné strany. Do konce týdne si mám na ministerstvu zdravotnictví postavit tým, který představíme na poradě vedení.
Kolik lidí budete mít k dispozici?
V prvním kole osm až čtrnáct lidí na ministerstvu zdravotnictví.
Jaký máte cíl? Kdy si řeknete, že se to povedlo?
Můj cíl je naočkovat všechny, kdo o to budou mít zájem, nejpozději do konce roku 2021 a prioritní rizikové skupiny řekněme do poloviny roku.
Zdroj: MT