Robot v Olomouci má za sebou tisícovku výkonů
Lékaři olomoucké fakultní nemocnice, přesněji jejího robotického centra, provedli v těchto dnech už tisící roboticky asistovanou operaci. Jednalo se o prostatektomii u šestačtyřicetiletého muže, u něhož byl diagnostikován karcinom prostaty.
V olomouckém Univerzitním robotickém centru využívají operačního robota z největší části urologové, kteří s pomocí tohoto systému provádějí nejčastěji radikální odstranění prostaty pro nádor a také odstranění zhoubného nádoru ledviny. Z tisícovky robotických operací provedených v Olomouci bylo právě těch urologických více než osm set. Gynekologové dosud operovali s pomocí robotického systému téměř 150 pacientek s nádorem dělohy. Přibližně čtyři desítky operací v robotickém centru provedli také chirurgové v oblasti nádorů tlustého střeva a konečníku.
Robotické operace jsou podle zkušeností odborníků z FN Olomouc výrazně šetrnější vůči pacientovi, jeho rekonvalescence se zkracuje téměř na polovinu oproti klasickým otevřeným operacím. „Výhody, které našim pacientům přinášejí roboticky asistované operace, jsem nesporné. Už během samotného operačního výkonu dochází oproti klasickým otevřeným operacím k výrazně menším krevním ztrátám. Okolní tkáň je operací méně traumatizována, což má za výsledek snadnější hojení, méně komplikací a rychlejší návrat nemocného do běžného života,“ vypočítává doc. MUDr. Vladimír Študent, Ph.D., přednosta Urologické kliniky FN Olomouc a předseda České společnosti robotické chirurgie ČLS JEP.
Robotické operování přináší podle docenta Študenta pacientům i další výhody. „Tou hlavní je samozřejmě menší operační zátěž. Tyto pacienty ani bezprostředně po operaci není nutné překládat na centrální chirurgickou jednotku intenzivní péče, zůstávají sledováni několik hodin na dospávacím pokoji a potom jsou převezeni na standardní oddělení. Rekonvalescence je výrazně rychlejší. Zatímco po klasické otevřené operaci by šli domů desátý den, po robotické odcházejí už šestý den,“ popisuje přednosta kliniky. Operační robot da Vinci byl do FN Olomouc instalován v polovině srpna roku 2009.
Zdroj: Medical Tribune