Přeskočit na obsah

Roboti se přesouvají z chirurgických sálů na katetrizační

Umožňuje totiž standardizací tohoto obtížného výkonu, značnou preciznost v ovládání katetru (lokalizace, tlak na tkáň), a také nižší expozici pacienta i personálu rentgenovému záření, což jsou nezbytné předpoklady úspěšnosti.

Hlavní výhodou robotického systému je však navigace v trojrozměrné elektronanatomické mapě srdečních oddílů a dokonce v trojrozměrném obrazu získaném pomocí počítačové tomografie či magnetické rezonance. Pohyb katetru lze kontrolovat i intrakardiální echokardiografií, při níž je přímo do srdce zavedena tenká echokardiografické sonda; tak lze při robotickém výkonu prakticky vyloučit užití rentgenového záření.

Předpoklad je jediný – aby si kardiolog osvojil zcela nový přístup, při němž katetr ovládá na dálku a řídí se přitom pouze pohybem ikony katetru v trojrozměrné mapě na displeji, hodnotami tlaku katetru na tkáň, případně intrakardiální echokardiografií.

V České republice se v současné době provádí asi 4 000 katetrizačních ablací ročně, přičemž největší počty vykazují Kardiologická klinika IKEM pod vedením prof. MUDr. Josefa Kautznera, DrSc., a Kardiologické oddělení Nemocnice Na Homolce v čele s doc. MUDr. Petrem Neužilem. A právě tato dvě pracoviště, která mají celosvětově největší zkušenosti s tímto způsobem léčby, nyní otevřela, spolu s 1. Lékařskou fakultou UK a její II. interní klinikou – klinikou kardiologie a angiologie, v prostorách společné Experimentální laboratoře srdeční elektrofyziologie na Fyziologickém ústavu 1. LF UK první evropské školící centrum pro výuku katetrizační ablace fibrilace síní pomocí robotické technologie

V IKEM a v Nemocnici Na Homolce je totiž již od roku 2007 k dispozici systém Sensei americké firmy Hansen Medical, která byla založena teprve v roce 2002, jejíž sídlo je v proslulém Silicon Valley v Kalifornii, a mezi jejímiž zakladateli a vedoucími představiteli je mj. Dan Wallace, který předtím působil v americké NASA, nebo Rob Younge, dříve působící ve společnosti Siemens. Nyní je tedy stejný systém instalován i na Fyziologickém ústavu 1. LF UK, a právě zde se budou v jeho užívání školit odborníci z celé Evropy.

První výukový program byl zahájen již před dvěma lety v pražském IKEM, nyní se však školení v nových podmínkách bude moci rozšířit o praktickou část – jak uvedli děkan 1. LF UK prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., přednosta II. interní kliniky prof. MUDr. Aleš Linhart, DrSc. a přednosta Fyziologického ústavu 1. LF UK prof. MUDr. Otomar Kittnar, CSc., ve zdejší laboratoři bude možnost vyzkoušet si robotickou navigaci a výkony na zvířecím modelu.

Nové školící centrum tak propojuje tři přední pražská kardiovaskulární  centra – 1. lékařskou fakultu UK, IKEM a Nemocnici Na Homolce – a také firmu Hansen Medical, která progresivní zařízení vyvinula, vyrobila a dodala. Jak zdůraznil její generální ředitel pro Evropu dr. Roland Peplinski, nové školící centrum, ukazuje možnosti nejen integrace výzkumných a výukových programů, ale také spolupráce akademického světa a světa lékařských technologií.

Dodejme, že v systému Sensei pohybuje katetrem v srdci speciální teleskopický zaváděcí systém, který řídí manipulátor připevněný na katetrizačním stole; pohyb katetru i další parametry (ekg, tlak na tkáň atd.) sleduje kardiolog na obrazovce přístroje. Kromě léčby fibrilace síní se uplatnění předpokládá a zkouší i v dalších oblastech – v elektrofyziologii u flutteru síní a supraventrikulárních i komorových tachykardií, v cévních intervencích a při postižení některých srdečních struktur.

Jaroslav Hořejší, www.tribune.cz

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené