Přeskočit na obsah

Rok online platformy dat o epidemii

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR publikuje denní online zpravodajství o covidu už víc než rok. Platforma Onemocnění aktuálně má přes 11 milionů návštěvníků.


Web s oficiálními aktuálními informacemi o koronavirové epidemii v České republice byl ve spolupráci Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS ČR) a Institutu biostatistiky a analýz Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (IBA LF MU) spuštěn od 12. března, necelé dva týdny poté, co se v Česku objevily první pacienti s onemocněním COVID‑19. Platforma Onemocnění aktuálně se tak stala součástí systému pro sběr dat, jejich analýzu a informování státní správy, integrovaného záchranného systému, médií i široké veřejnosti.

Pravidelně jsou tu od počátku zveřejňovány počty provedených testů, nově diagnostikovaných pacientů, hospitalizací a další údaje popisující epidemii COVID‑19. Rozsah parametrů prezentovaných na webu oficiálně nazvaném COVID‑19: Přehled aktuální situace v ČR se postupem času rychle rozšiřoval, přibývaly agregované analýzy ukončených případů, časové řady a otevřené datové sady. Během podzimu 2020 se mezi klíčové výstupy zařadily údaje o kapacitách lůžkové péče přebírané z Dispečinku intenzivní péče a na přelomu roku pak i data o očkování proti COVID‑19.

ÚZIS ČR při příležitosti výročí vzniku online covidové zpravodajské platformy připomíná, že Onemocnění aktuálně byla vyvinuta webstudiem ÚZIS ČR a IBA LF MU na žádost ministerstva zdravotnictví v souvislosti s epidemií spalniček v roce 2019 a sloužila k zobrazení jejího aktuálního stavu a vývoje dle dat z krajských hygienických stanic. Její využití pro publikaci oficiálních údajů o COVID‑19 tak bylo logické.

Web zaznamenal vysokou návštěvnost s průměrným denním počtem návštěvníků 122 927 a maximem ke dni 30. září 2020 (337 136 návštěvníků). Celkem web navštívilo 11 445 879 návštěvníků. Vysoký podíl přístupů jde z mobilních telefonů ve srovnání s počítači a tablety – mobil 57,3 procenta všech návštěv, desktop 39,4 procenta návštěv, tablet 3,3 procenta návštěv.

„Grafické výstupy na původní verzi webu byly postaveny na Google Data Studiu; tento nástroj ostatně využíváme dodnes např. pro modul očkování. Základními technologiemi však jsou v současné době javascriptové knihovny d3.js a NVD3, které se starají o vykreslování datově řízených dokumentů a poskytnutí následné interaktivity jednotlivých prvků na stránce,“ uvádí ÚZIS ČR.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Kočka se čtyřmi ocasy

30. 5. 2023

Knutě, kterou byli celá staletí trestáni námořníci, se říkalo tříocasá kočka, přestože měla až devět pramenů. Někdy si ji provinilci museli uplést…