Přeskočit na obsah

Rozvoj eZdraví v českých podmínkách

Jedním z nich je projekt Síť podpory dalšího vzdělávání ve zdravotnické telematice a eZdraví, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR a jehož koordinátorem je společnost Medtel. Projekt je zaměřen především na rozvoj lidských zdrojů pomocí vzdělávacích a informačních akcí, dále na poradenství a technologické demonstrace v oblasti elektronického zdravotnictví. Společnost IMA se jako jeden z členů konsorcia projektu podílí na vývoji tzv. technologického demonstrátoru. Jedná se o soubor hardwarových i softwarových prostředků, pomocí kterých lze názorně demonstrovat například bezpečnou komunikaci mezi účastníky sítě, dále ukázat bezpečné spuštění obecné zdravotnické aplikace v prostředí serveru nebo možnost vzdálené zabezpečené správy jak systému, tak programů.

„Zjistili jsme, že ne vždy o sobě poskytovatelé a uživatelé informačních technologií dobře vědí. Myslíme si, že by jim mohl pomoci právě technologický demonstrátor,“ konstatoval Ing. Jiří Havlík ze společnosti IMA a doplnil: „Předávání zkušeností uživatelů – zdravotnických zařízení – je velmi důležité, protože nemocnice jsou v oblasti informační výměny stále ještě separátně odděleny.“ Na projektu se rovněž podílí například Ústav informatiky Akademie věd ČR, který zajišťuje přípravu nových kursů eZdraví s elearningovými prvky, dále tvorbu elektronických učebnic a dalších nástrojů pro podporu výuky. „Vytvořili jsme také systém pro evaluaci znalostí ExaMe, který používáme pro hodnocení znalostí studentů. Systém obsahuje pro každé téma zdrojovou databázi otázek s možnými řešeními a navíc ještě vysvětlení správné či nesprávné odpovědi,“ uvedl Ing. Petr Hanzlíček, Ph.D., z Oddělení medicínské informatiky Ústavu informatiky AV ČR. V rámci projektu vznikl rovněž informační portál eZdraví, který je vlastně vstupní branou do světa elektronického zdravotnictví. Je dostupný na adrese www. ezdravi.eu/web. Podle Ing. Jiřího Ochozky ze společnosti Aproks, která se na tvorbě portálu podílela, směřuje portál v budoucnu k vytvoření evropského veřejného portálu elektronického zdravotnictví.

Vznikne elektronické tržní prostředí

Cíle projektu RBay, který je zaměřen na využití informačních a komunikačních technologií (ICT) v radiologii, prezentoval MUDr. Mgr. Petr Struk ze společnosti Medtel. „Pro efektivní zavedení elektronického zdravotnictví je třeba, aby byli do péče mnohem aktivněji zapojeni také pacienti. Léčba by měla probíhat co možná nejblíže přirozenému prostředí ošetřovaných a prostřednictvím ICT na dálku,“ uvedl MUDr. Struk a dodal: „Náklady na kvalifikovaný zdravotnický personál do značné míry limitují zdravotnictví. V případě, že by v pohotovostních službách bylo zapojeno méně lékařů, mohly by být finanční prostředky lépe použity. Navíc s využitím ICT může být nerovnoměrnost počtu specialistů v jednotlivých regionech Evropy efektivně kompenzována.“ Jak tedy řešit problémy, které spočívají v nerovnoměrném rozložení specialistů? Podle P. Struka existují tři možnosti: „Pacienti mohou jezdit za lékaři, což samozřejmě zvyšuje jejich náklady, je to nepohodlné a v některých případech může převoz ohrožovat pacientův život. Nebo naopak mohou specialisté dojíždět za nemocnými, což s sebou nese jistá rizika v rámci Evropské unie – například únik pracovních sil směrem za lepšími příjmy. Nabízí se tedy řešení elektronické spolupráce, eCollaboration, kdy se přenášejí pouze data a nemusejí zbytečně cestovat pacienti ani lékaři.“

Projekt RBay nabídne portál elektronické konzultace zaměřené na čtyři základní prvky. Prvním je elektronická interpretace snímků (eInterpretation), dále jejich elektronické zpracování (eProcessing), elektronická archivace (eArchiving) a nakonec odpovídající vzdělávání a trénink personálu (eTraining). Českými partnery projektu jsou společnost IMA, která se zabývá legislativní a bezpečnostní stránkou portálu elektronické konzultace, a dále Masarykův onkologický ústav v Brně, který bude komunikovat s univerzitním medicínským centrem v nizozemském Nijmegenu a poskytovat mu vybrané radiologické snímky ke konzultaci. „V českých podmínkách chceme poprvé vyzkoušet technologii systematického řešení problematiky second opinion, tedy druhého čtení složitých případů,“ dodal MUDr. Struk. V Evropě by tak mohlo v budoucnu vzniknout společné elektronické tržní prostředí pro poskytování zdravotní péče, a to nejen v oblasti radiologie.

Standardizace je nezbytnou součástí

Používání informačních a komunikačních technologií s sebou nese také jistá rizika v podobě jejich zneužití. Proto je třeba při různých technologických aplikacích a při implementaci či interoperabilitě využívat odpovídající standardy. Projekt BioHealth, který je součástí Europe Innova Standards Networks, představil mimo jiné také Ing. Tomáš Trpišovský, CSc., ze společnosti IMA. Cílem projektu je právě propagace standardů pro elektronickou identifikaci na bázi RFID (radiofrekvenční identifikace) a biometriky, a to zejména pro oblast eZdraví. Jednou z možných oblastí zneužití ICT je podle Ing. Trpišovského sdružování a sběr dat: „Příkladem je vytváření takzvaných sociálních profilů zaměstnanců. Docházkový systém dokáže přesně identifikovat člověka ve chvíli, kdy přijde do práce. Ve stejném okamžiku kamerový systém určí, že dotyčný má červenou košili. Po vyhodnocení zjištěných informací systém predikuje, že si má jít pán s červenou košilí uvařit kávu, protože to dělá každé ráno – a proč tam nejde zrovna dnes,“ uvedl Ing. Trpišovský a dodal: „Své využití najde tento způsob sběru a vyhodnocování dat například při správě letištních nebo železničních prostor. Při identifikaci zaměstnanců je však velmi nežádoucí.“ Zde se tedy otevírá oblast určitých „etických“ norem a regulací, které se v jednotlivých zemích liší. To je podle Ing. Trpišovského také jedním z důvodů, proč vázne přeshraniční poskytování zdravotní péče v Evropě. Je třeba vyřešit otázky, jak vůbec s elektronickými údaji zacházet, kdo do nich může nahlížet a jak mají být data předávána. „Stále slyšíme o tom, že se ve zdravotnických zařízeních málo investuje do ICT a pokud existují nějaké finance, tak nemocnice koupí raději diagnostický přístroj. Nicméně můžeme striktně odlišit, co je diagnostický přístroj a co je ICT?“ konstatuje T. Trpišovský. „Podle amerického standardizačního institutu ANSI by mělo být jasně dáno, jakým způsobem počítače a komunikační technologie pronikají do jiných technologií a zda standardy, které jsou vždy vyhrazeny pro daný obor, nemají mít přesah i do ostatních oblastí.“ Jako spíše úsměvný příklad standardizace z oblasti eZdraví uvedl Ing. Trpišovský elektronické zdravotní karty. „Určitý standard ISO dnes říká, jaká část zdravotního záznamu a v jaké struktuře má být uložena v čipové kartě. Když ale zjistíte, že se norma vyvíjela asi 15 let, kdy nejlepší čipové karty měly paměť velikou 5 kB, je zřejmé, že výsledek je v současné době nepoužitelný.“

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 18/2007, strana B4

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené