Přeskočit na obsah

Různé příčiny bolestí hlavy

Ačkoli silné bolesti hlavy vyvolává nejčastěji migréna, může existovat na sto různých příčin. Tato skutečnost nepřekvapí, pokud si uvědomíme, kolik struktur schopných vytvářet bolestivé vjemy existuje v hlavě a přilehlých částech těla (tab. 1). Bolest hlavy a krku je často obtížné přesně lokalizovat, přičemž vzorce šíření přenesené bolesti mohou být zavádějící. Získávání anamnestických údajů od pacienta s bolestí hlavy, týkajících se rychlosti jejího vzniku, lokalizace a charakteru bolesti, trvání, spouštěcích faktorů a průvodních příznaků, je pro diagnózu často zásadní (tab. 2). Fyzikální nález by měl zahrnovat posouzení základních životních funkcí i celkového stavu kardiovaskulárního aparátu nemocného a podrobné vyšetření hlavy a krku (zejména karotid, vedlejších nosních dutin, krční páteře a očního pozadí). Kompletní neurologické vyšetření by mělo věnovat pozornost především stavu vědomí a chování pacienta (i prožívání bolesti), funkci hlavových nervů, motorice, reflexům, čití, koordinaci a chůzi.Pomocná vyšetření užívaná v diagnostice bolestí hlavy je třeba individualizovat v závislosti na zvažované diagnóze. Laboratorně zpravidla vyšetřujeme krevní obraz, sérové koncentrace iontů, močoviny, kreatininu, jaterních enzymů, TSH, sedimentaci erytrocytů a testy na HIV. Zobrazovací vyšetření výpočetní tomografií (CT) nebo raději magnetickou rezonancí (MR) je indikováno u nemocných:
1) s cefaleou neodpovídající migréně, tenzní bolesti hlavy ani »cluster headache«;
2) s ložiskovým neurologickým deficitem nebo s anamnézou epileptických záchvatů;
3) s výraznou změnou charakteru bolestí hlavy.
V některých případech lze doporučit další vyšetření, jako jsou rentgen vedlejších nosních dutin, měření nitroočního tlaku, zobrazovací vyšetření krční páteře, lumbální punkce a mozková angiografie. Někdy je ke stanovení správné diagnózy nezbytná konzultace oftalmologa, otorinolaryngologa, revmatologa, rehabilitačního lékaře nebo psychiatra. Klasifikační komise při Mezinárodní společnosti pro bolesti hlavy1 sestavila v roce 1988 klasifikační schéma, které se následně velmi osvědčilo z hlediska výzkumného i klinického, ačkoli má i některé nedostatky. V tomto článku se zabýváme kategoriemi chronických bolestí hlavy, jež jsou důležité pro vysokou prevalenci, klinickou závažnost nebo pro rysy zajímavé z vědeckého hlediska. Běžné typy bolestí hlavy, jejich klinické znaky a vhodná pomocná vyšetření jsou shrnuty v tabulce 3. (Podrobnější informace o diagnostice bolestí hlavy lze získat studiem literatury uvedené na konci článku.) Migréna
Migréna je jednoznačně nejčastější bolest hlavy, s níž se lékaři setkávají. Za její hlavní rysy považujeme bolest jedné poloviny hlavy, nauseu, fotofobii a fonofobii; migrenózní původ lze ovšem předpokládat i u většiny recidivujících silných bolestí hlavy bez těchto charakteristik. Migréna s aurou může mít mnoho podob. Zrakové aury mohou zahrnovat skotomy (defekty v zorném poli), fotopsii (krátké světelné záblesky), scintilace (světélkování, často ohraničující skotom), distorze obrazu (od jeho zamlžení až po dramatické protahování či smršťování pozorovaných předmětů) a tzv. »fortification spectra« (jasné, zubaté čáry připomínající obrysy středověkých hradeb).
...

Komentář

Autor: MUDr. Kateřina Štěpánková

Autor v článku přehledným způsobem shrnuje nejběžnější typy primárních i sekundárních bolestí hlavy, přičemž přehlednosti je dosaženo především použitím několika tabulek. Lze je jistě považovat za přínosné, v tab. 3 se ovšem objevuje i několik sporných informací (jde spíše o nepřiměřené zjednodušení problému, neboť ve vlastním textu článku jsou uvedeny téměř či zcela na pravou míru). Na samém začátku tabulky 3 je uvedeno, že migrénu charakterizuje normální nález zobrazovacích vyšetření hlavy. To je jistě pravda v naprosté většině případů, někdy ale mohou být migrenózní bolesti hlavy projevem jinak asymptomatické arteriovenózní malformace (AVM) či aneurysmatu. Je tedy vhodné, aby pacient s migrénou prošel alespoň neinvazivními vyšetřeními typu EEG a transkraniální dopplerovské sonografie (TCD), z nichž zejména druhé může na možnost podobné cévní anomálie upozornit. Jejich přítomnost pak lze ověřit pomocí MR angiografie či angiografie klasické, přičemž rozsáhlou AVM či aneurysma může odhalit i běžné CT či MR mozku. Pokud argumentaci obrátíme a mezi migrény zařadíme jen obtíže, u nichž byly tyto cévní anomálie vyloučeny, nelze autorovu konstatování o normálním morfologickém nálezu při zobrazení mozku nic vytknout – považuji však za vhodné na tuto styčnou plochu mezi primárními a sekundárními bolestmi hlavy upozornit. Relativně větší podezření na možnou sekundární etiologii v uvedeném smyslu budí uniformní průběh záchvatovitých bolestí hlavy, např. hemikranie vždy striktně postihující určitou polovinu hlavy (tj. nikoli strany střídající). Na konci tabulky 3 je zmíněna stejná informace ve vztahu k neuralgii (např. trigeminu) – i v těchto případech je dle autora morfologie mozku normální. Přitom je známo, že v některých případech neuralgie může být na kvalitní mozkové MR, případně MR angiografii dobře viditelný tzv. neurovaskulární konflikt, tj. úzký anatomický vztah mezi nervem a některou z cév zadní jámy lební. Možnost tohoto konfliktu, jeho kauzální souvislost s neuralgií a potenciál jeho chirugického řešení autor v textu dále sám zmiňuje, aniž by se věnoval jeho diagnostice. Nález na magnetické rezonanci přitom umožňuje zvolit nejvhodnější způsob léčby, jde-li o neuralgii farmakorezistentní. Při průkazu neurovaskulárního konfliktu je namístě přiklonit se k otevřené neurochirurgické operaci, při jeho absenci spíše k ozáření tzv. „root entry zone“ příslušného nervu gama nožem.
...

Plnou verzi článku najdete v: Medicína po promoci 5/2003, strana 28

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené