S jakými pocity platíte příspěvky ČLK?
Primář Hematoonkologického oddělení FN Plzeň MUDr. Vladimír Koza byl na začátku ledna u soudu, protože neplatil příspěvky České lékařské komoře. Chtěl tak vyjádřit nesouhlas s charakterem činnosti ČLK. „Není to systémové, ale jiný způsob protestu jsem ve své situaci nenašel. Komora již řadu let není čistě profesní stavovskou organizací. Ambice jejích čelních představitelů a směrování komory jsou více a více odborářské a politické. K této činnosti však komora ze zákona ustavena nebyla,“ říká o důvodech svého jednání. Podle MUDr. Milana Kubka, prezidenta ČLK, je chování plzeňského primáře ostudou pro zdravotnictví. I když soud vyjádřil pochopení pro některé z argumentů MUDr. Kozy, příspěvky doplatit musí i s úrokem. V této souvislosti jsme položili několika lékařům různých odborností následující otázku: S jakými pocity platíte členské příspěvky České lékařské komoře vy?
Komora vyjadřuje za členy stanoviska, se kterými mnozí nesouhlasí
Členské příspěvky do ČLK platím pozdě a velmi nerad – jednou jsem se coby zaměstnanec VFN nechal upomínat až do oněch hrozeb soudním vymáháním, ale pak jsem zaplatil z důvodů „nízkých a nečestných“, neboť jsem si nechtěl zkomplikovat jakousi proceduru kvůli chybějícímu komorovému štemplu. Souhlasím s názory a postojem primáře Kozy: komora se v ČR stala odborářsko-politickým centrem, vyjadřuje za členy stanoviska, s kterými mnozí zásadně nesouhlasí (podpora politických názorů a stran), povinné členství i lékařů-zaměstnanců je problematické a vynucování členských příspěvků za nedobrovolné, nepřínosné a nesouhlasné členství je bizarně nemravné. Ostudou je spíše české pojetí lékařské komory než odpírání plateb.
MUDr. Zdeněk Kalvach, CSc.
Činnost ČLK vnímám vcelku pozitivně
Zvláště v době některých reformních návrhů pana ministra Julínka – mám na mysli např. jeho návrh koncepce univerzitních nemocnic, návrh koncepce fakultních nemocnic jako akciových společností a návrh privatizace zdravotních pojišťoven, tedy návrhy zákonů, jejichž obsah pan ministr nediskutoval s odbornými společnostmi a kde nepřijímal ani nesouhlasné argumenty rektorů vysokých škol, jsem ČLK vnímal jako jednu z mála organizací, která intenzivně hájí zájmy českého zdravotnictví.
Některé nesystémové kroky by se v činnosti předsednictva ČLK jistě daly najít, ale volba předsednictva ČLK je demokratická a záleží jen na nás – lékařích, jaké zástupce si do předsednictva zvolíme a jestli se dokážeme na něčem domluvit. Obecně vnímám činnost ČLK vcelku pozitivně a s placením příspěvků ČLK nemám problémy.
Prof. MUDr. Karel Indrák, DrSc.,
přednosta Hemato-onkologické kliniky LF UP a FN Olomouc
Nejde o zanedbatelnou částku
Příspěvky neplatím moc ráda, jako asi každý. Pro mne představují vzhledem k nízkým úhradám za péči pedopsychiatra nikoli zanedbatelnou částku. Což platit nějak v závislosti na (čistém) příjmu? Vím, že to evokuje příliš minulé časy, ROH a různé vynucené „solidární“ příspěvky, ale připadá mi to spravedlivější. Třeba by pak vedení ČLK bylo motivovanější.
MUDr. Kateřina Baziková,
dětský psychiatr, Praha
Členství v ČLK považuji za samozřejmé
S radostí! Být lékařem je pro mne čest, má lékařská profese je naplněním mého života a členství v ČLK považuji za samozřejmé. Stejně se mi zdá samozřejmé platit další členské příspěvky jiným odborným společnostem (6 českým, 3 evropským a 3 světovým). A tvrzení, že je ČLK „zpolitizovaná“? Mohu soudit jen za velmi malou skupinu kolegů, se kterými se potkávám na zasedáních Vědecké rady ČLK – a přesný opak je pravdou. Možná, že bychom měli soudit jen na základě svých zkušeností a neodsuzovat na základě nepřímých informací. Proto s panem primářem nemohu souhlasit. Sama bych si přála Komoru jednotnou a více „akademickou“, vadí mi spíše snahy některých kolegů používat Komoru místo odborové organizace.
Ale role ČLK ve vzdělávání, nastavení standardů léčebné péče, jednání s pojišťovnami atd. je nezpochybnitelná a podle mého soukromého názoru ji ani nikdo jiný nemůže vykonávat lépe. Je jen na nás, členech Komory, kdo nás reprezentuje – a to je ten, koho jsme si sami zvolili.
Prof. MUDr. Jana Hercogová, CSc.,
přednostka Dermatovenerologické kliniky 2. LF UK a FN Na Bulovce
Zákon ctím, ale nevážím si ho
Stále platím příspěvky do komory s pocitem jakési vnucené aktivity. Je pravdou, že současný stav komory, která je oblečená, neoblečená, bosá a obutá, pěšky a na koloběžce, je asi opravdu jako královna koloběžka, královna i koloběžka s malým K. Je ze zákona, takže nějak – vymlouvaje se na to, že by člověk neměl porušovat zákon ne kvůli trestu, ale kvůli principu – stereotypně platím. Možná stále očekávám, že za své peníze dostanu víc než jen časopis s Farmakoterapeutickými informacemi (které mi mimochodem již léta chodí za 100 Kč ročně a které jsem ani neodhlašoval). Asi je to s námi se všemi tak – platíme a nadáváme na komoru, že je k ničemu, že za naše peníze nic nedostáváme.
Jsou jen dvě cesty – sami komoru změnit k obrazu takovému, že bude pro nás čest v ní být, nebo jednoznačně – a k této myšlence se kloním – nepovinné členství, kdy naopak já se budu snažit do takového elitního spolku dostat. Nyní je to jen spolek rozhádaných doktorů, o elitě nechci ani pomyslet. Takže s placením příspěvků se spíše zamýšlím, na jakou stranu se přidat… Skončí to většinou jen u toho, že kroutím hlavou a nadávám na zákon, který sice ctím, ale nevážím si ho.
MUDr. Bohumil Skála, Ph.D.,
praktický lékař, Lanškroun
Raději bych sponzoroval asistenční psy
Příspěvky do ČLK platím s pocitem peněz vyhozených oknem. Raději bych tuto částku věnoval na asistenční psy – to by mělo určitě větší smysl.
MUDr. Jiří Marek,
praktický lékař pro děti a dorost, Veselí nad Lužnicí
Představitelé komory více prezentují osobní politické než stavovské zájmy
Kdybych mohla hlasovat, hlasovala bych pro zrušení povinného členství. Pokud by komora správně plnila své funkce, bylo by velmi nerozumné nebýt jejím členem. Činnost současné komory se ale velmi odchyluje od jejího základního poslání, tj. dohledu na to, aby její členové vykonávali své povolání odborně a v souladu s a obhajování práv a zájmů jejích členů. Představitelé komory bohužel více prezentují osobní politické než stavovské zájmy. Komora navíc nehájí zájmy všech profesních skupin stejně. Je pochopitelné, že je těžké vyhovět všem, neboť skupina všech lékařů je velmi různorodá, zejména se pak liší problémy a zájmy lékařů v nemocnicích a lékařů v soukromém ambulantním systému. Jedním z řešení by mohlo být zřízení autonomních sekcí uvnitř komory, zastupujících zájmy odlišných profesních skupin – minimálně pak zájmy nemocničních lékařů na jedné straně a ambulantních lékařů na straně druhé.
MUDr. Jaroslava Laňková,
místopředsedkyně SVL ČLS JEP pro vzdělávání, praktická lékařka v Kamenici nad Lipou
Nutná podmínka toho, abych mohl dělat svou práci
Bohužel v posledních letech platím členské příspěvky ČLK s podobnými pocity, s jakými jsem platíval příspěvky ROH, včetně trapného dojmu z představitelů té organizace a z jejich vztahu k jedné straně. Beru to jako nutnou podmínku toho, abych mohl dělat svou práci.
Prof. MUDr. Evžen Růžička, DrSc.,
přednosta neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze
Komoru bychom oslabovat neměli
Pana primáře Kozy si po odborné stránce velmi vážím. Jeho „protest“ neplacením příspěvků Komoře ale považuji za nesprávný. Lékařům byla zrušena Komora během komunistické éry, za minulého režimu jsme rozhodně neměli takové možnosti jako nyní. Snižovat existenci naší stavovské organizace tímto způsobem se mi nejeví příliš šťastné. I v současné době se najde řada manipulátorů, kvaziúředníků a tunelářů, kteří by s lékaři nejraději manipulovali cestou sociálního inženýrství. Pokud mohou lékaři snít o lepším postavení v naší, dá se říci prohnilé posttotalitní společnosti, neměli by se zbavovat své Komory. Jako argument může posloužit třeba přehled lékařských komor států Evropy nebo úspěchy například naší České stomatologické komory a samo sebou existence profesních komor mimo zdravotnictví. Cesta zvolená panem kolegou se mi jeví spíše partyzánskou akcí, která oslabí naše řady. Jistě, že aktivity členů komory jsou doposavad poměrně chabé, někdy s tendencí politizovat, ale nevidím jinou rozumnou cestu, jak vyjít lepším směrem. U každého notáře, právníka nebo státního úředníka platíme stovky a tisíce za komunikaci a jejich úkony a my se pomalu stydíme za symbolické jedno euro poplatku (jako na WC v Evropě)…
MUDr. Rudolf Hoffmann,
ambulantní internista, Václavka Medical Centre, Praha
Zdroj: