S vědeckou radou MZ ČR zatím nepočítám
Cítíte se více jako ministryně pacientů, nebo ministryně zdravotníků?
Ministr zdravotnictví musí hájit zájmy obou stran.
Prezident Václav Klaus jen před několika lety prohlásil, že tento stát nedá do zdravotnictví ani korunu do doby, než se ucpou všechny černé díry, kudy tyto peníze ze systému unikají. Stát drží slovo, neboť snížil a zmrazil platby za státní pojištěnce a zastropoval limit pro platbu pojistného. Od občanů se však vyšší platby požadují. Znamená to, že se ucpání černých děr blíží?
Prvním krokem je systém regulačních poplatků, který za rok svého fungování jednoznačně prokázal svou účinnost. Další zásadní posun zajistí nové reformní zákony, které jsou připraveny k projednávání v Poslanecké sněmovně. Systém reformních kroků, které chceme prosadit, je nejen ucpáním děr, ale také změnou v motivaci směřující k omezení finančních úniků a potenciální korupce.
Mimochodem v roce 2006 se platba za státní pojištěnce zásadně navýšila o 12 miliard korun ročně díky návrhu senátora Julínka. Jinak by se minulými vládami daný systém zhroutil.
Už jste se sešla s představiteli odborných společností ČLS JEP, ČLK, Asociace nemocnic ČR a dalšími partnery?
Průběžně se scházím se všemi společnostmi. Několik setkání již proběhlo, další mám na programu v nejbližší době. Jsem přesvědčena o důležitosti komunikace se všemi relevantními partnery.
Počítáte s tím, že zrekonstruujete vědeckou radu MZ ČR a budete se s ní opravdu radit?
Aktuálně nepočítáme, nicméně tito odborníci se na různých úrovních i nadále podílejí svými znalostmi na odborné debatě.
S jakými změnami bude spojen váš příchod na ministerstvo zdravotnictví ve vztahu k lékařům a sestrám?
Pro každého ministra zdravotnictví je základem komunikace s lékaři a sestrami. Vstoupila jsem v jednání s Českou lékařskou komorou i s Českou asociací sester.
Připravené reformní zákony, budou-li schváleny, zásadním způsobem zlepší postavení lékařů a sester v českém zdravotnictví. Jako příklad mohu uvést výrazné navýšení hodnoty práce u nelékařského personálu.
S jakými změnami počítáte na ministerstvu samotném?
Po svém příchodu na ministerstvo jsem jmenovala náměstkem pro legislativu Mgr. Martina Plíška.
Předpokládáte, že si ministerstvo vyžádá odbornou analýzu zdravotního stavu české populace (nemocnosti a úmrtnosti, incidence a prevalence hlavních chorobných stavů, potřeby jednotlivých typů prevence, léčby a rehabilitace), aby pak mohlo definovat priority, vyjádřit ekonomickou náročnost této péče a diskutovat s odbornou i laickou veřejností o tom, jak tyto potřeby optimálně zajistit?
Řadu dat sbírá například Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR. Problémem českého zdravotnictví v žádném případě nejsou chybějící data. Hlavním problémem je nastavení pravidel.
Souhlasíte s tezí, že skutečná reforma může být úspěšná jen tehdy, bude-li opřena o svobodné vztahy, svobodné lékaře a svobodné pacienty, nikoli o systém shora diktovaných direktiv?
Vždy je potřeba nastavit základní rámec, ve kterém budou zdravotní služby poskytovány. Opět zmiňuji vypracované zákony, které například posilují roli pacienta. Pacient se stává partnerem lékaře. Definují kvalitu zdravotnického zařízení a poskytovaných služeb, bezpečnost pacienta ve zdravotnickém zařízení atd. Mimo jiné jde také o posílení přirozených motivací mezi pacienty, zdravotnickými zařízeními jako poskytovali a pojišťovnami jako plátci.
Jakou roli by v systému zdravotní péče měli do budoucna hrát praktičtí lékaři? Představitelé Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP dlouhodobě upozorňují na rizika spojená s brzkým odchodem do důchodu velké části z nich. Mladí absolventi však nemají o tento obor tak velký zájem, aby stačili nahradit odcházející kolegy. Jak chcete zvýšit atraktivitu tohoto oboru?
Jsem si vědoma stále ještě ne zcela uspokojivého stavu v tomto oboru, a proto se jej ministerstvo již v současnosti snaží pro mladé lékaře zatraktivnit.
Praktický lékař má v systému poskytování zdravotních služeb nezastupitelnou roli. Je v nejtěsnějším kontaktu s pacientem, je jakýmsi „dispečerem“, který pacienta posouvá zdravotnickým systémem. Dostatek kvalitních praktických lékařů, kteří umějí včasně a správně diagnostikovat nemoci, ve svém důsledku také umožní efektivně využívat prostředků z veřejného zdravotního pojištění na účinné léčení pacientů. Za poslední dva roky se situace v primární péči výrazně zlepšila. Z hlediska ekonomického postavení v systému i změn ve vzdělávání, ve kterých chceme pokračovat.
Zdroj: