Přeskočit na obsah

Schengen pro zdravotně postižené neexistuje

Problematika zvýhodnění zdravotně postižených přitom není jednoduchá, protože se potřeby jednotlivců s odlišným postižením různí. Přesto lze říci, že určité potřeby mají společné, a z nich bude třeba do budoucna vycházet. V současnosti má kompenzace při cestování nejčastěji formu úlev z pravidel silničního provozu (např. povolený vjezd a zastavení), vedle toho pak jde o kompenzace ve formě benefitů (neplacení dálniční známky, slevy atd.). Právě v tom se již různé země liší a výhody jsou zpravidla na občany jiných států nepřenositelné.

Národní rada osob se zdravotním postižením ČR a Švédská federace organizací osob se zdravotním postižením chtějí podmínky cestování osob se specifickými potřebami sjednotit. Vypracovaly projekt v rámci evropských fondů na zlepšení mobility těchto lidí v teritoriu starého kontinentu. Společný návrh pro Evropskou komisi pak Švédsko a ČR vypracují během svého předsednictví EU v roce 2009.

Do systémů sociální
péče zasahovat nelze

V první fázi bude cílem projektu zmapovat, jak vypadá v jednotlivých zemích EU podpora, jíž se dostává při cestování osobám se zdravotním postižením. Dalším krokem bude analýza možností, jak sjednotit tuto podpor zdravotně postiženým v jednotlivých zemích. „Uvědomujeme si, že některé benefity a úlevy nebude možné sjednotit, protože souvisejí se sociálním systémem jednotlivých zemí. Určitě se ale podaří vyhledat i oblasti, kde najdeme společné momenty a možnosti jejich sjednocení,“ vysvětlil východiska projektu Václav Krása. Zainteresované organizace mají podle něj ambici s partnery vytvořit návrh na sjednocení podpory osob se zdravotním postižením v rámci členských zemí EU a předložit jej Evropské komisi. Projekt je v současnosti připraven a na jeho realizaci organizátoři mají celý příští rok. Tato aktivita bude zároveň součástí předsednictví České republiky v Radě EU. Pozitivní je i spolupráce se Švédskou federací organizací osob se zdravotním postižením, protože Švédské království bude předsedat Radě EU v následujícím období po ČR, a záměr tak má větší šanci na uplatnění. 

Předseda Švédské federace organizací osob se zdravotním postižením Ingermar Färm k tomu uvedl: „Výhodou je, že po nás přebere v čele EU štafetu Španělsko, které má v tomto směru stejné cíle jako ČR a Švédsko. Prvním naším počinem bude Den postižených, který se uskuteční ve Stockholmu letos 3. prosince. Naše federace organizací osob se zdravotním postižením provede také průzkum situace v severských a baltských zemích.“

Jednání konference se zúčastnil i náměstek ministra práce a sociálních věcí Marián Hošek, který uvedl, že téma konference se ministerstva těsně dotýká. „Je dobře že se toto téma ve sjednocené Evropě otevírá právě v době přípravy našeho předsednictví, které bude ve znamení hesla Evropa bez bariér, a to bez bariér všeho druhu,“ řekl Hošek a rovněž ocenil koordinovaný postup organizací zdravotně postižených ČR, Slovenska a Švédska.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené