Přeskočit na obsah

Screening na karcinom ovaria

Šestapadesátiletá pacientka vyhledala svého ošetřujícího lékaře a žádá o provedení screeningu na karcinom ovaria. Zmiňuje se o nedávném úmrtí své přítelkyně na karcinom ovaria ve věku 65 let. V pacientčině rodinné anamnéze se nevyskytuje karcinom ovaria ani karcinom prsu. Výsledky fyzikálního vyšetření včetně vyšetření per vaginam a per rectum jsou normální.

Měl by ošetřující lékař screening na karcinom ovaria doporučit?

KLINICKÝ PROBLÉM

Karcinom ovaria zodpovídá za 3 % maligních onemocnění postihujících ženy v USA; mezi gynekologickými malignitami však představuje hlavní příčinu úmrtí a v kategorii úmrtí vztažených k nádorovým onemocněním je u žen pátou nejčastější příčinou smrti. American Cancer Society odhaduje, že v roce 2008 bylo v USA diagnostikováno 21 650 nových případů karcinomu ovaria a že 15 520 pacientek na toho onemocnění zemřelo.1 Celoživotní riziko rozvoje invazivního karcinomu ovaria činí v USA přibližně 1,4 % (1 : 71) a celoživotní riziko úmrtí na invazivní karcinom ovaria má hodnotu zhruba 1 : 95.

Dvě třetiny případů karcinomu ovaria jsou diagnostikovány u žen starších než 55 let. Výskyt karcinomu ovaria nebo prsu u příbuzné prvního stupně je spojen s přibližně trojnásobným nárůstem rizika.2

Riziko je zvláště vysoké u nositelek mutovaného genu BRCA; u pacientek s mutací genu BRCA1 má celoživotní riziko hodnotu 39–46 %, zatímco u pacientek s mutací genu BRCA2 jde o 12–20 %. Riziko je sníženo u žen, které v minulosti užívaly perorální antikoncepci, byly těhotné nebo kojily.

Více než dvě třetiny případů karcinomu ovaria jsou diagnostikovány v době, kdy onemocnění progredovalo do stadia III nebo IV a postihuje peritoneální dutinu nebo jiné orgány.3 Příznaky spojené s karcinomem ovaria jsou zpravidla nespecifické a spojitost je často rozpoznána až v době pokročilého onemocnění. V rámci jedné studie případů a kontrol výzkumníci vytvořili index, s jehož pomocí se pokusili prokázat korelaci mezi příznaky a diagnózou karcinomu....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plnou verzi článku najdete v: Gynekologie po promoci 6/2009, strana 12

Zdroj: Gynekologie po promoci

Sdílejte článek

Doporučené