Sekundární glaukom po operaci kongenitální katarakty
V průběhu studie byly shromážděny záznamy o 423 očích 283 dětí mladších šestnácti let, které se podrobily operaci kongenitální katarakty s využitím nebo bez využití intraokulární implantace čočky (IOL). Hlavními sledovanými kritérii byly přítomnost sekundárního glaukomu a doba, která uplynula od operace. Byly zhodnoceny následující rizikové faktory: věk v době výkonu, přítomnost systémových anomálií, mikrokornea, perzistentní primární hyperplazie sklivce, primární kapsulotomie nebo přední vitrektomie, primární intraokulární implantace čočky a délka postoperační dispenzarizace.
Glaukom byl podle autorů diagnostikován u 13,4 % očí a u 15,4 % pacientů. Rozvinul se v době od dvou týdnů až do 6,8 roku po operaci, průměrně šlo o 4,9 roku po výkonu. U dětí s bilaterální kataraktou se glaukom vyskytoval na 16 % operovaných očí, oproti tomu u dětí s unilaterální kataraktou bylo postiženo pouhých 13 % operovaných očí.
Prevalence glaukomu v průběhu deseti let byla u dětí, které se podrobily výkonu ve věku devíti měsíců a méně, výrazně vyšší (29,9 %) než u dětí, které se podrobily operaci později (5 %). V průběhu dvaceti let se prevalence glaukomu zvýšila u dětí operovaných do devíti měsíců na 57 %, zatímco u později operovaných dětí na 8,8 procenta. Sekundární glaukom se ale nerozvinul na žádném z 96 očí, u kterých byla provedena intraokulární implantace čočky. Podle autorů je zapotřebí dalších studií, které by objasnily význam IOL v prevenci sekundárního glaukomu a pomohly lépe prozkoumat patogenezi sekundárního glaukomu.
Studie potvrzuje vysokou prevalenci sekundárního glaukomu po operaci kongenitální katarakty. Je proto nezbytné, aby tito pacienti byli po zbytek života pravidelně sledováni, neboť k rozvoji sekundárního glaukomu může dojít i po mnoha letech po výkonu.
Zdroj: