Selhání traumacenter? - Fakta hovoří jinak!
Kandidát podzimních senátních voleb prof. M. Janeček novinářům 9. září popsal případ muže z Benecka, jenž si okružní pilou vážně poranil horní končetinu. Definitivního ošetření se tomuto pacientovi dostalo až v brněnské Úrazové nemocnici. „Dvě úrazová centra v Praze a jedno v Plzni ho předtím odmítla. Byl přijat v Brně po dvouhodinovém létání nad republikou. Prodleva je nebezpečná především z hlediska prokrvení končetiny. Když vám vaši zdravou končetinu někdo na dvě hodiny zaškrtí, zjistíte, že zfialoví, zmodrá, oteče, a pochopitelně dávat dohromady cévy je mnohem horší, než když to trvá třeba půl hodiny,“ uvedl prof. Janeček.
Obraz situace byl tendenční
Postup ošetření zraněného však, jak ukazují fakta, probíhal poněkud jinak. Na místo nehody přijel vůz záchranné služby s lékařkou, která ihned začala organizovat letecký převoz. Nejbližší traumacentrum v Liberci není pro ošetření takového pacienta ideální. „My samozřejmě pacienty se závažnými úrazy přijímáme nepřetržitě a bez jakéhokoli omezení. Toto šlo ale zcela mimo nás. Záchranná služba už od začátku hledala pracoviště specializované na mikrochirurgické zákroky,“ říká primář libereckého traumacentra MUDr. Richard Lukáš.
V České republice poskytují nepřetržitě replantační servis dvě centra – Klinika plastické chirurgie FN Královské Vinohrady v Praze a Klinika plastické a estetické chirurgie FN u sv. Anny v Brně. Další centrum v Českých Budějovicích pracuje příležitostně, pokud jsou mikrochirugové telefonicky dostupní. Omezeně funguje Centrum plastické chirurgie a chirurgie ruky ve FN Ostrava – zde je tým připraven kromě prázdnin a vánočních svátků.
Tomuto uspořádání se záchranná služba přizpůsobila. Vinohradská nemocnice měla ohlášen podobný případ z Kladna a v tu chvíli by nebyla schopna postavit dva takto specializované týmy. Druhým pracovištěm, které záchranáři oslovili, byly České Budějovice, kde se v časové tísni nepodařilo kontaktovat primáře. Třetí volbou byla brněnská plastika, ta však také řešila jiný závažný případ. Pacient byl tedy převezen do Úrazové nemocnice v Brně.
„Nejednalo se u něj o amputační poranění a ani neměl poruchu krevního zásobení, čili nemusel být bezpodmínečně ošetřen na replantačním pracovišti. Dále nebylo nebezpečí z prodlení vzhledem k dobrému prokrvení končetiny. S naším pracovištěm Úrazová nemocnice případ rovněž konzultovala, a protože jsme zrovna neměli volnou kapacitu, ošetření zbylo na tamních lékařích, kteří k tomu byli plně kompetentní,“ říká prof. MUDr Jiří Veselý, CSc., přednosta Kliniky plastické a estetické chirurgie FN u sv. Anny v Brně, který rovněž stojí v čele Společnosti plastické chirurgie ČLS JEP.
Pacient ve skutečnosti ve vrtulníku strávil 49 minut a ani po organizační stránce k žádné zbytečné improvizaci nedošlo. „Vše se dělo po telefonické domluvě, rozhodně nelze mluvit o nějakém nestandardním postupu, nebo snad dokonce skandálu. Naše pracoviště nedávno rozeslalo na všechna chirurgická pracoviště Moravy pokyny k replantacím a ty byly také dány k dispozici českým krajům prostřednictvím Kliniky plastické chirurgie FN Královské Vinohrady v Praze,“ dodává prof. Veselý.
Pro efektivní využití center
V současnosti probíhá audit přednemocniční neodkladné péče, ve kterém se analyzují údaje o desítkách tisíc případů. „Pravda je, že ne vždy se závažná polytraumata dostávají do specializovaných center, a na druhá straně jsou někdy tato centra až příliš zaměstnána lehkými úrazy. Výsledky tohoto šetření by měly být někdy v listopadu. Rozhodně se ale nedá říci, že traumacentra nejsou ochotná pacienty s těžkým úrazem přijímat,“ sdělil MT mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.
Zdroj: