Šest ZP vyzývá: komunikujte s námi prostřednictvím webu
Portál ZP je integrovanou webovou aplikací, která slouží ke komunikaci. Přesněji, která komunikaci zjednodušuje a prostřednictvím které přijímají zdravotní pojišťovny informace od klientů – jako jsou vyúčtování zdravotní péče od lékařů, podání hlášení o platbách zdravotního pojištění od zaměstnavatelů či podání přehledu OSVČ pro pojištěnce – výčet všech služeb je však mnohem delší.
Portál ZP funguje 24 hodin denně a nepřetržitě po celý rok – sami si zvolíte, kdy a se kterou pojišťovnou chcete komunikovat. Elektronická výměna dokladů v mnoha případech zrychluje jejich vyřízení. Uživatelé portálu nemusejí tisknout papírové formuláře, nepohodlně je vyplňovat a následně se starat o jejich doručení. Uživatelům Portálu ZP tak odpadla pracná administrativa a náklady spojené s přenosem dokladů (poštovné, fax, doprava). Navíc portál umožňuje rychlou reakci na urgentní požadavky a garantuje doručení odeslaných dat.
Portál ZP funguje na bázi tzv. certifikátů. Jedná se o soubor uložený na disku počítače, čipové kartě nebo jiném médiu. Certifikát jednoznačně identifikuje uživatele v prostředí internetu, a proto je pro plnohodnotný přístup k Portálu ZP vyžadován nainstalovaný certifikát. Jsou akceptovány kvalifikované certifikáty od společnosti I.CA, a také ty, které pro své internetové bankovnictví vydávají ČSOB, Komerční banka, Česká spořitelna a Česká pošta. V nejbližší době se počet akceptovaných certifikátů zřejmě ještě zvýší. Uživatelům vlastnícím certifikát tak již nestojí nic v cestě, aby se mohli zaregistrovat na webové stránce libovolné zdravotní pojišťovny provozující Portál ZP. Pokud si nejste jisti, můžete využít podpory sítě zástupců PZP, kteří osobně přijedou, nainstalují a vše ukážou, případně můžete využít servisní telefonické linky Help line.
Pro registrované i neregistrované
Neregistrovaní uživatelé Portálu ZP mají k dispozici pouze omezený soubor služeb. Mezi ně patří Elektronická podatelna, která umožňuje podat libovolný požadavek vůči pojišťovně. Další službou je Ověření pojištěnce, které pomáhá hlavně lékařům při zjišťování příslušnosti pacienta k pojišťovně. Stačí pouze zadat do formulářového pole rodné číslo pojištěnce nebo číslo Evropského průkazu zdravotního pojištění a tazatel se dozví, zda a ve které ze šesti pojišťoven je pojištěnec registrován.
Portál ZP je kromě internetového rozhraní schopen komunikovat i se specializovanými aplikacemi lékařů a zaměstnavatelů prostřednictvím tzv. komunikační brány. Použití certifikátů, které jsou ověřené, přitom navozuje stav důvěry mezi komunikujícími stranami. A ten je i v tomto případě, podobně jako například v bankovním sektoru, naprosto nezbytnou záležitostí.
Uvažujete-li o využívání služeb Portálu ZP, měli byste vědět, že minimální požadavky pro jeho používání splňuje dnes každé průměrné PC: připojení k internetu libovolným způsobem, operační systém Windows 98 nebo novější (Me / NT / 2000 / XP), prohlížeč Internet Explorer verze 5.5 nebo novější a certifikát od důvěryhodné certifikační autority, který mohou zdravotnická zařízení získat od pojišťoven bezplatně nebo za zvýhodněnou cenu.
Již 17 500 uživatelů na Portálu ZP
Portál ZP provozují tyto zdravotní pojišťovny: Česká národní zdravotní pojišťovna (222), Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví (207), Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna (213), Zaměstnanecká pojišťovna Škoda (209), Zdravotní pojišťovna METAL-ALIANCE (217) a Vojenská zdravotní pojišťovna (201).
Počet podání klientů přes Portál ZP neustále roste, v říjnu 2006 to bylo 11 240 podání, v říjnu 2007 už to bylo 18 867 podání a v říjnu 2008 se počet zvýšil až na 39 113 podání. V současné době přímo komunikujících se zdravotními pojišťovnami prostřednictvím Portálu ZP je již přes 8 500 zdravotnických zařízení, okolo 4 300 zaměstnavatelů, přes 4 000 pojištěnců a celkem 700 zpracovatelů ekonomických podkladů pro zdravotnická zařízení.
Zdroj: