Sestra se musí stát lékaři partnerem
Vaše amsterdamské zvolení je pro české sestry velkým úspěchem, který lze měřit podílem na rozhodování v EU při řešení otázek ošetřovatelství – péče i pracovních podmínek sester. Takový úspěch rozhodně těší, ale současně i zavazuje.
Přijala jsem viceprezidentství jako výraz důvěry nejen sobě, ale také jako uznání kvality naší organizační a edukační práce doma. PCN spolupracuje s mezinárodními zdravotnickými organizacemi, výzkumnými institucemi i s Radou Evropy, jíž předkládá doporučení pro řešení ošetřovatelských problémů, a to na základě zkušeností získaných z denní sesterské praxe. k tomu přispívají pracovní konference: v roce 2004 v Bologni proběhla konference na téma „Spolupráce při vzdělávání evropských sester – jak rozvíjet dovednosti/schopnosti“, pro rok 2006 v Paříži se chystá téma „European Harmonization on Nursing Education“. Z té první vzešel dokument „Studijní plány pro evropskou sestru – Boloňský proces“, něco obdobného lze očekávat i od té pařížské. z toho lze snadno vyčíst soustavný tlak na kvalitu ošetřovatelské péče odpovídající současnému úsilí dosáhnout srovnatelné úrovně přípravy sester vzhledem k volnému pohybu pracovních sil v EU. (Podrobnosti je možno nalézt na webových stránkách www.inc.ch a www.cnna.cz – pozn. red.)
Až do příštích voleb stojíte také v čele České asociace sester. Jaké jsou nejdůležitější aktivity této organizace?
Svůj hlavní zájem soustřeďujeme na rozvoj ošetřovatelství jako oboru i jako povolání. Obojí je dnes už nemyslitelné bez rozvoje mezinárodní spolupráce, proto se Česká asociace sester (ČAS) stala členem mezinárodních organizací. Má své zastoupení ve Světové zdravotnické organizaci, v Mezinárodní radě sester (ICN), ve Stálém výboru sester Rady Evropy (PCN) a v pracovní skupině evropských sester pracujících ve výzkumu (WENR).
…
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 3/2005, strana 23
Zdroj: