Šestý ročník Festivalu Na hlavu upozorní na vzrůstající psychické problémy dětí a mladistvých
Upozornit na nárůst duševních onemocnění u dětí i nedostatek psychiatrů a nabídnout praktické rady – to bylo cílem šestého ročníku festivalu o duševním zdraví a mysli Na hlavu, který každoročně pořádá Národní ústav duševního zdraví spolu s iniciativou Na rovinu a Městskou knihovnou v Praze.
Festival, který se konal 18.–20. února v prostorách pražské Městské knihovny na Mariánském náměstí, nabídl návštěvníkům zajímavý výběr filmů spolu s přednáškami předních osobností z oblasti péče o duševní zdraví, besedami a dalším doprovodným programem. Festival je určen široké veřejnosti, zejména rodičům, učitelům a dalším pedagogickým pracovníkům.
Pandemie prohloubila psychické problémy dětí
Organizátoři poukázali i na významné zhoršení situace v oblasti duševního zdraví dětí v důsledku pandemie covidu‑19. „Situace již před pandemií nebyla uspokojivá. Dva roky strávené střídavě na distanční výuce udělaly své, a problémy se tak ještě prohloubily. Prevence už od dětství je důležitá i proto, že tři čtvrtiny duševních onemocnění propukají před 18., polovina pak už před 15. narozeninami. Problémem je také nedostatek dětských psychiatrů – v ČR působí zhruba 1 200 psychiatrů, pedopsychiatrů je ale přibližně jen 140 z nich, takže může být obtížné rychle získat efektivní pomoc. Proto chceme nabídnout také rady, kam se obrátit a jak s dětmi pracovat,“ říká ředitel Národního ústavu duševního zdraví Petr Winkler.
Mezi další témata festivalu patřila například problematika závislostí, poruch příjmu potravy, LGBT, autismu nebo bezpečného chování na internetu. Jak uvedla Karolína Mladá z Národního ústavu duševního zdraví, programová hlava festivalu, účastníci měli také příležitost navštívit stánek s virtuální realitou zaměřený na duševní zdraví, kde mohli podrobit zkoušce svůj strach z výšek nebo pavouků a otestovat svou pozornost či paměťové dovednosti ve virtuálním městě. Ve foyer knihovny návštěvníky čekala také výstava s názvem „Dimenze duševního zdraví“, originální formou vyvracející časté předsudky a mýty o duševním zdraví.
Závislosti, poruchy příjmu potravy i bezpečnost v online světě
Festival, který inspiroval obdobné akce i v zahraničí a v roce 2019 získal Národní psychiatrickou cenu profesora Vladimíra Vondráčka, se v loňském roce kvůli pandemickým opatřením konal výhradně online. Letos se organizátoři vrátili do prostor Městské knihovny v Praze, a návštěvníci se tak mohli těšit na pestrou nabídku filmů i přednášek a besed. V pátek byla akce zahájena projekcí filmu Abstinent, který se věnuje problematice závislostí, zejména na alkoholu. Následovala beseda s adiktoložkou Barborou Orlíkovou a Martinem Bezouškou, člověkem s osobní zkušeností se závislostí na alkoholu v mladém věku. Sobotní nabídka filmů a besed se nesla ve znamení problematiky poruch příjmu potravy, LGBT a poruch autistického spektra. V besedách se účastníci mohli setkat například s prof. Hanou Papežovou, přední odbornicí na poruchy příjmu potravy, či s Hynkem Jůnem z Národního ústavu pro autismus (NAUTIS).
Akce vyvrcholila nedělní přednáškou prof. Cyrila Höschla s názvem Anatomie správného rozhodnutí, besedou s předními odborníky na téma duševní zdraví dětí a mladistvých a projekcí filmu V síti s následnou diskusí s režisérem Vítem Klusákem