Setkání všeobecných chirurgů z terénu i nemocnic
Protože jsme v posledních letech v chirurgii svědky tříštění odborných jednání, jejichž náplň je podobná a návštěvnost z toho důvodu malá, rozhodl se výbor České chirurgické společnosti ČLS JEP spolu s pořadateli tradičních Pražských dnů spojit dvě největší chirurgické akce v jedno společné setkání. Očekávaným přínosem sjezdu bylo podat ucelený obraz o aktuálním stavu chirurgie a její současné úrovni ve světě. Témata byla volena tak, aby oslovila největší část všeobecných chirurgů v České a Slovenské republice a přispěla k jejich každodenní práci.
Navázali jsme na dlouholetou tradici
Po rozdělení Československa v roce 1993 se společný sjezd konal poprvé v Praze. Mimochodem ve městě, kde se pod vedením profesorů Kukuly a Jerieho v posluchárně České chirurgické kliniky odehrálo i historicky první setkání chirurgů a gynekologů v rámci nově vzniklé Československé společnosti chirurgické a gynekologické v roce 1921. Jednalo se tehdy o jedno z prvních odborných setkání na půdě pražské lékařské fakulty a v nově vzniklém Československu. Právě proto tento počin tehdy vysoce ohodnotil prof. Heveroch, předseda Spolku lékařů. Tehdejší program byl nejen odborný, ale i společenský. Vycházel z možností své doby. Nemocní byli demonstrováni přímo v posluchárně chirurgické kliniky před zhruba 120 zúčastněnými chirurgy a gynekology. Součástí byla i společná večeře v pražském Obecním domě. U příležitosti sjezdu byl vydán též první odborný chirurgický časopis Rozhledy v chirurgii a gynekologii. Poté, co se v roce 1936 čeští a slovenští gynekologové definitivně oddělili od chirurgů a založili svou Gynekologickou společnost, pokračovalo od roku 1937 vydávání časopisu pod názvem Rozhledy v chirurgii. Číslování sjezdů a časopisu přešlo po dohodě na Československou společnost chirurgickou. Proto byl letos vzpomenut XXXVI. společný sjezd českých a slovenských chirurgů a Rozhledy v chirurgii vycházejí letos jako 87. ročník časopisu. Oběma lze jen blahopřát, protože se tak řadí mezi tradiční odborné tituly a chirurgické společnosti v Evropě i ve světě.
Chirurgy doplnili onkologové
V předvečer V. českého chirurgického sjezdu zasedal již tradičně výbor České chirurgické společnosti ČLS JEP. Na setkání konaném pod záštitou prof. MUDr. Tomáše Zimy, DrSc., děkana 1. LF UK v Praze, MUDr. Jana Břízy, CSc., ředitele VFN v Praze, MUDr. Pavla Béma, primátora hl. města Prahy, a prezidentů České i Slovenské chirurgické společnosti prof. MUDr. Miroslava Rysky, CSc., a prof. MUDr. Petera Kothaje, Ph.D., bylo přítomno na 750 účastníků z ČR i ze zahraničí. Bylo předneseno 69 odborných sdělení v lékařské sekci a 34 v sekci sesterské a vystaveno 83 posterů.
Hlavními tématy byly aktuální otázky onkochirurgie, hrudní a břišní chirurgie, včetně reoperací, miniinvazivní chirurgie, traumatologie, akutních stavů a intenzivní medicíny z pohledu všeobecných chirurgů a zdravotnického personálu všech kategorií. Cílem bylo oslovit všechny, kteří pracují ve všeobecné chirurgii v terénu i ústavních zařízeních. Program byl sestaven tak, že každý zúčastněný mohl získat ucelený pohled na současný stav chirurgické problematiky. Většinou byl zachován postgraduální charakter jednotlivých sdělení.
Mimo jiné se ukázalo, že např. onkochirurgické operační výkony v dutině břišní se ze 60 až 70 procent podílejí na léčbě těchto nemocných. Je však třeba zdůraznit, že odstranění nádoru v podobě resekce R0 je podmínkou nejen ev. adjuvantní terapie, ale i dodržení potencionálně kurativního charakteru léčby. Pacienti by měli být k operaci indikováni indikačním seminářem za přítomnosti chirurga, gastroenterologa, onkologa, radiologa a anesteziologa (Pechan). Jedině tento multioborový přístup k léčbě může vést ke zlepšujícím se výsledkům. Proto bylo velmi potěšitelné, že se chirurgického kongresu vedle chirurgů aktivně zúčastnili právě onkologové (Žaloudík, Petruželka).
Specializační zkouška z intenzivní medicíny
Další programový blok byl věnován velmi důležité problematice intenzivní péče v chirurgii. Mnoho přednášek (Vyhnánek, Šerclová, Satinský, Kaška a další) se přímo dotýkalo současného úkolu chirurgické společnosti – tedy nutnosti zahájit vzdělávací specializační program z intenzivní medicíny v chirurgii, na jehož konci by měla být pro absolventy specializační zkouška.
Úvod do problematiky reoperací po primárním výkonu na trávicí trubici (Neoral) byl následován řadou sdělení týkajících se pooperačních komplikací po resekci pankreatu, bariatrických výkonech i po ponechaných předmětech a jejich výskyt v ČR byl srovnán se statistikami světovými (Holéczy, Kaťuchová, Palaj, Šťastný). V tomto bloku byli dominantně zastoupeni chirurgové ze Slovenska.
Význam metodiky posuzování a hodnocení chirurgické činnosti v rámci medicíny založené na důkazech, tedy evidence-based medicine, a to nejen při vlastní klinické práci, ale i při prezentacích výsledků chirurgických pracovišť, zdůraznil prof. Ryska.
Organizátoři letošního sjezdu připravují další XVI. pražské chirurgické dny ve dnech 14. a 15. května 2009 v kongresovém centru hotelu Diplomat. Bližší informace budou uvedeny na webových stránkách www. prazskechirurgickedny.cz/2009.
Zdroj: